„Čierny pondelok“ ukázal, ako krehké môžu byť finančné trhy. V priebehu hodín dokážu vymazať zisky, ktoré si investori vytvárali mesiace či roky, ak sú postavené na nerealistických základoch.

V súčasnosti sú tieto základy tri: očakávania minimálnej pravdepodobnosti recesie, viera v rýchly nárast produktivity práce prostredníctvom technologických akcií a istota, že centrálne banky dokážu stabilizovať situáciu, ak by sa niečo pokazilo.

Tieto neustále opakované naratívy dodávajú mnohým účastníkom nádej, že prudký rast rizikových akcií môže pokračovať aj v budúcnosti, bez ohľadu na ekonomické dáta či historické skúsenosti.

Markets Head Downward On Signs Of Economic Worry
Neprehliadnite

Goldman Sachs nalial na AI studenú sprchu. Bublina sa stáva čoraz zreteľnejšia

Finančné cykly sa v princípe stále opakujú z rovnakého dôvodu. Akciové trhy sú strojom na peniaze a nikto si nechce tento stroj nechať pokaziť - investori, finančné inštitúcie z Wall Street, ani politici, ktorí rast finančných aktív využívajú na podporu ekonomického rastu.

Čím viac ľudia naratívom veria, tým rýchlejšie trh rastie, no tým krehkejší sa stáva. Následne prichádzajú momenty, ktoré takmer nikto nečaká. A mnohí, ktorí ich aj čakali, o peniaze pri zlých stávkach prišli.

Z tohto dôvodu je finančný trh odsúdený na nečakané a dramatické prepady, ako sa stali v pondelok, v roku 2008 či 1987. Niekedy sú začiatkom príchodu recesie, inokedy zase dobrou príležitosťou na nákup. Všetko závisí od sily ekonomiky a jej zadlženosti.

Closeup,Of,Young,Man,Holding,Bill,To,Check,The,Price
Neprehliadnite

Americká ekonomika praskla. Ako sa prichádzajúca recesia prejavuje na finančnom trhu

Problémom súčasnosti je, že ekonomika je slabšia, ako mnohé inštitúcie deklarujú. O celkovom dlhu, ktorý dlžníkov sužuje, netreba ani hovoriť, najmä nie v kontexte vysokých úrokových sadzieb.

Preto je výška aktuálnych sadzieb veľmi problematickou premennou, ktorá prispieva k ekonomickej stagnácii. Japonsko, ktoré je pravdepodobne už rok v recesii, sa minulý týždeň rozhodlo ďalej zvýšiť úrokové sadzby. Táto politika mohla výrazne prispieť k pondelňajšiemu výpredaju. Podobne chybnú politiku môžu robiť mnohé centrálne banky.

K neistote makroekonomickej situácie prispieva aj neistota ohľadom ziskov amerických technologických gigantov. Sklamanie z nízkeho zastúpenia ziskov z AI spôsobilo, že akcie sa v posledných troch týždňoch dostali pod tlak. Aj druhý pilier, na ktorom finančné trhy stáli, začína praskať.

EBE 6 Frankfurt nad Mohanom - Vrany letia pred Európskou centrálnou bankou v nemeckom Frankfurte nad Mohanom 26. februára 2024. FOTO TASR/AP

Crows fly in front of the European Central Bank in Frankfurt, Germany, Monday, Feb. 26, 2024. (AP Photo/Michael Probst)
Neprehliadnite

Keď centrálne banky spustia recesiu, už ju nedokážu zastaviť

Väčšina investorov však verí, že ak by aj došlo k negatívnym udalostiam, centrálne banky zakročia a razantne znížia úrokové sadzby. Trhy momentálne očakávajú tri zníženia sadzieb v USA aj v eurozóne. V Spojených štátoch by to prvé mohlo byť až o pol percenta.

V pondelok ráno sa preto začalo špekulovať aj o mimoriadnom zasadnutí amerického Fedu, na ktorom by malo prísť k rýchlemu zníženiu sadzieb a tým aj upokojeniu trhu. Zatiaľ k tomu nie je dôvod, keďže počas dňa sa výpredaj zastavil. Ak by sa však obnovil, centrálne banky budú donútené znižovať sadzby extrémne rýchlo a prudko.

Nič to však nemení na tom, že situácia ostáva krehká. Index volatility vzrástol najviac v histórii a výrazne vzrástli aj kreditné spredy. To naznačuje, že finančné podmienky sú zlé a ďalej sa budú zhoršovať.

Dokonca počas dňa stratilo na hodnote aj zlato, čo naznačuje, že niekto bol donútený predávať aj to najbezpečnejšie aktívum, aby pokryl svoje straty. Strát bolo veľa, od akciových investorov, cez kryptoinvestorov až po držiteľov rizikových dlhopisov.

Warren Buffett, chairman and CEO, Berkshire Hathaway, Inc., speaks during the Economic Club of Washington's 25th anniversary celebration dinner in Washington, Tuesday, June 5, 2012. (AP Photo/Cliff Owen)
Neprehliadnite

Buffett pripravuje svoje portfólio na recesiu. Najziskovejšie aktíva nahradil najbezpečnejšími

Zatiaľ sa podobné straty neprejavili väčšími problémami ani v prípade krachu amerických bánk z minulého marca a ani v prípade dôchodkových fondov v Spojenom kráľovstve v septembri. To však neznamená, že straty neexistujú. Mnoho investorov ich stále drží a verí, že sa časom vymažú. Zhoršenie ekonomiky im v tejto stratégii bude brániť.

Vtedy nepomôže ani rýchle zníženie úrokových sadzieb, pretože centrálne banky iba reagujú na situáciu, ktorá sa zhoršuje. Ak majú mať zníženia úrokových sadzieb pozitívny efekt, musia sa robiť ešte predtým, ako prídu problémy. Keď sa dostavia, už je takmer vždy neskoro.

ECB aj Fed zasadajú o viac ako mesiac. Pre mnohých to bude dlhý a horúci mesiac, počas ktorého sa môže mnoho vecí pokaziť. História ukazuje, že v takýchto časoch prichádza vysoká volatilita, keď sa optimisti bijú s pesimistami o ďalšie smerovanie trhu. Nakoniec však o všetkom rozhodne sila ekonomiky. A tá je teraz na vážkach.

Ázia zažila najväčší margin call od roku 2008

Tokyo's Nikkei Stock Market Posts Steep Drop
Neprehliadnite

Buffett odštartoval paniku v Tokiu, ktorá obletela celý svet. Aké sú riziká výpredaja