S blížiacimi sa prezidentskými voľbami v USA sa zdá, že trh sa fixuje na tento jediný faktor, ktorý zatieňuje ďalšie potenciálne scenáre, vrátane nezdravého zadlženia, čo ovplyvní aj 2. štvrťrok.

Požičanie si 3 biliónov dolárov od roku 2022 zo strany americkej vlády vyústilo len do 2,4 bilióna dolárov v nominálnom raste HDP, no zachovalo pozitívne vnímanie ekonomických údajov. Hoci táto stratégia zabránila oficiálnej recesii, nepremietla sa do zdravého, dlhodobého rastu alebo hospodárskej expanzie.

Bloomberg and Saxo bank
Zdroj: Bloomberg and Saxo bank

K tomuto vnímaniu prispelo aj značné čerpanie z RRF (Reverse Repo Facility) mechanizmu Fedu, ktorý v podstate slúži ako vládny bankomat. Umožňuje bankám zaparkovať prebytočnú hotovosť v centrálnej banke a zarobiť na úrokoch. Keď táto hotovosť opätovne opustí Fed a znovu vstúpi do bankového systému, znásobí sa prostredníctvom pôžičiek a pákového efektu, čím sa v podstate premastia kolesá ekonomiky.

RRF vyvrcholil na začiatku roku 2023 na úrovni 2,5 bilióna dolárov, no odvtedy klesol pod úroveň 500 miliárd dolárov. To vnieslo do amerického finančného systému neuveriteľné 2 bilióny dolárov čerstvej likvidity, čo podporilo zvierací inštinkt na akciovom trhu a tiež spôsobilo, že kryptomeny dosiahli nové maximá.

Pod povrchom sa však podľa neho črtá iný príbeh. Nadmerné tlačenie a obeh peňazí, ktorých cieľom bolo podnietiť riskovanie, sa časovo zhodlo s októbrovým trhovým minimom indexu S&P 500. Výrazný pokles nesplatených zostatkov RRF a vnímaný obrat v postoji Fedu k znižovaniu úrokových sadzieb pumpujú akcie od konca októbra 2023 nahor. Súčasným tempom sa zostatok RRF vyčerpá do júna, čím sa skončí jeho stimulačný účinok. Okrem toho globálne centrálne banky v druhom štvrťroku spoločne znížia celkovú likviditu. Očakávame, že dôsledky nahromadeného dlhu, vysokých reálnych úrokových sadzieb, neproduktívnych investícií do zeleného sektora, potreby refinancovania malých a stredných bánk a veľká ponuka komerčných nehnuteľností spoločne spomalia ekonomický rast v bezprostrednej budúcnosti.

Počiatočný nadmerný optimizmus trhov, pokiaľ ide o znižovanie sadzieb, opadol. Niektoré časti trhu idú dokonca opačným smerom a nepredpokladajú žiadne zníženie v roku 2024. Stále veríme, že zníženie sadzieb je pravdepodobné, uznávajúc pomalé tempo zmien v porovnaní s trhovými očakávaniami. Pamätajte, že trh má často problémy s efektívnym spracovaním zložitých informácií.

Vplyv na investičnú stratégiu

Naša investičná stratégia počas prvého štvrťroka zahŕňala vyváženú alokáciu po 25 percent do každej zo 4 kľúčových tried aktív: akcie, dlhopisy s fixným výnosom, komodity a hotovosť či iné alternatívy. Táto diverzifikácia nám dobre poslúžila, ale s prechodom do 2. štvrťroka upravujeme našu alokáciu znížením expozície voči akciám kvôli obavám z ocenenia.

Aj keď uznávame potenciálny vplyv volieb v roku 2024, možno je čas sledovať slávnu odpoveď zosnulého amerického investičného bankára J. P. Morgana, keď sa ho spýtali, ako sa stal najbohatším mužom sveta: „Zarobil som imanie tým, že som vystúpil príliš skoro“.

Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank
Steen Jakobsen

Steen Jakobsen bol vymenovaný do funckie hlavného ekonóma Saxo Bank v marci 2011, do banky sa vrátil po dvojročnej prestávke. Počas tejto doby pracoval ako investičný riaditeľ pre Limus Capital Partners. Pred svojím odchodom na začiatku roka 2009, bol Steen Jakobsen v Saxo Bank takmer 9 rokov ako investičný riaditeľ. Steen Jakobsen má viac ako 20 ročné skúsenosti v oblasti obchodovania na vlastný účet a v alternatívnych investíciách. V roku 1989, po ukončení štúdia ekonómie na univerzite v Kodani, začal svoju kariéru v Citibank N.A. Kodaň, odkiaľ sa presunul do Hafnia Merchant Bank na pozíciu riaditeľ, vedúci predaja a opcií. V roku 1992 sa v Chase Manhattan stal viceprezidentom a vedúcim predaja pre oblasť Škandinávie, neskôr Chase Manhattan Proprietary Trading Group. V rokoch 1995-1997 pôsobil ako samostatný obchodník a ako vedúci Flow Desk v Swiss Bank Corp. v Londýne. V roku 1997 sa stal globálny vedúcim obchodu, forexu a opcií v Christiania (teraz Nordea) v New Yorku až pokiaľ sa v roku 1999 nestal súčasťou spoločnosti UBS New York ako výkonný riaditeľ v Global Proprietary Trading Group.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora