Aktualizované 16. decembra o 17:00 v spodnej časti 

Nosnou témou predvolebnej kampane Igora Matoviča sa stali odvrátiteľné úmrtia. Pred úradom vlády demonštratívne spolu s podporovateľmi OĽaNO pálil v marci sviečky za každú smrť, ktorej sa dalo predísť.

Prešlo trištvrte roka a I. Matovič svojim správaním prispieva k prudkému rastu odvrátiteľných úmrtí. Budú to stovky a stovky ľudí, ktorí zomrú nielen na covid, ale aj z dôvodu odloženej zdravotnej starostlivosti.

Na snímke je tlačová konferencia na vysvetlenie, čo znamená “nudzový stav” v zdravotníctvej praxi na Ministerstve zdravotníctva v Bratislave.
Neprehliadnite

Člen konzília odborníkov Šuvada: 10 odporúčaní v súvislosti s Adventom a vianočnými sviatkami

Slovenská vláda totižto nekoná. Premiér spolu s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím nie sú schopní predstaviť a presadiť žiadny plán boja s pandémiou. Jediné, čo premiér za mesiace od prebratia manažmentu covidu spravil, bolo nepopulárne celoplošné testovanie.

Po tom, ako sa ukázala jeho neefektívnosť a vyplytvanie miliónov testov, a odmietli ho prakticky všetci, záujem premiéra o manažment koronakrízy upadol. Odchod I. Matoviča z pondelňajšieho zasadnutia vlády bol jasnou ukážkou jeho rezignácie. Bez premiéra sa žiadne rozhodnutie ale nespraví.

Slovensko je v rovnakej epidemickej situácii ako Holandsko či Česko. Nárast infikovaných ukazuje na príchod tretej vlny. Kým pre obe uvedené krajiny bude táto vlna pravdepodobne slabšia ako vlna druhá, pre Slovensko to platiť nebude.

Vývoj infekcií Covid-19 v Česku,na Slovensku a Holandsku
Zdroj: Financial Times
Vývoj infekcií Covid-19 v Česku,na Slovensku a Holandsku

Slovenská vláda laboruje nad tým, s akým lockdownom prísť. Ten, ktorý bol ohlásený naposledy, sa ukázal ako nedostatočný. Chaotické rozhodovanie a politikárčenie M. Krajčího a I. Matoviča dokumentujú aj závery pandemickej komisie, ktorá navrhla tvrdý lockdown len niekoľko dní po oznámení mäkkého lockdownu.  

Nemecko, Holandsko aj Česko ale nezaváhajú a lockdown ohlasujú okamžite. Na Slovensku, kde vládne nedôvera voči postupu vlády a najmä Igora Matoviča, je politicky omnoho komplikovanejšie lockdown zaviesť. S padajúcimi preferenciami OĽaNO sa tvrdé rozhodnutie odkladá. Doplácať na to budú ale stovky Slovákov svojimi životmi.

Holandsko, aby sa vyhlo návalom v obchodoch, zaviedlo tvrdý lockdown náhle v pondelok od polnoci. Bude trvať dlhých päť týždňov. V Nemecku sa zavádza lockdown od stredy až do 10. januára. Česko, po dvoch týždňoch uvoľnenia zavádza opätovný lockdown v piatok.

Na snímke vpravo premiér SR Igor Matovič (OĽaNO) a vľavo minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) prichádzajú na zasadnutie Ústredného krízového štábu 23. novembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Matovič daroval Slovákom na Vianoce selektívny lockdown. Chce vytrestať všetkých neposlušných

Nie je to len o odvahe, o odosobnení sa od politických preferencií, ale aj o správnych rozhodnutiach a jasnej komunikácii. Keď Angela Merkelová predniesla v Bundestagu svoj emotívny prejav, poslanci tlieskali. Podobný prejav by sa na Slovensku viedol na tlačovej konferencii a s najväčšou pravdepodobnosťou by spočíval na obvinení všetkých navôkol.

Nikto nechce lockdown, no ľudia ho akceptujú omnoho radšej ako ďalšie celoplošné testovanie. Ukázali to aj prieskumy verejnej mienky.

Igor Matovič opäť raz prehral. Následne sa opustil. Ak opustí aj potrebu akútneho riešenia, zapálené sviečky budú dominovať mnohým smutným príbytkom práve počas vianočného obdobia.

Aktualizácia:  Vláda na svojom stredajšom zasadnutí prijala zákaz vychádzania platiaci od soboty. Zákaz vychádzania napriek tomu predpokladá otvorené kostoly aj lyžiarske strediská a hotely. Epidemiológovia nebudú nadšení. Zdá sa, že loby boli silnejšie ako zdravie občanov.