Inflácia v roku 2022 prudko vzrástla vo vyspelých ekonomikách aj rozvíjajúcich sa trhoch. Štrukturálne trendy naznačujú, že problém bude skôr sekulárny ako prechodný. Konkrétne, mnohé krajiny sú zapojené do rôznych „vojen“ – niektoré skutočné, iné metaforické –, ktoré v budúcnosti povedú k ešte väčším fiškálnym deficitom, väčšej monetizácii dlhu a vyššej inflácii.
Svet prechádza formou „geopolitickej depresie“, ktorej vrcholom je eskalujúce súperenie medzi západom a spriaznenými revizionistickými mocnosťami, akými sú Čína, Rusko, Irán, Severná Kórea a Pakistan. Studené a horúce vojny sú na vzostupe. Brutálna invázia Ruska na Ukrajinu by sa ešte mohla rozšíriť aj o účasť NATO. Izrael – a teda aj Spojené štáty americké – sú na kolíznom kurze s Iránom, ktorý je na prahu stať sa štátom s jadrovými zbraňami. Širší Stredný východ je sud s pušným prachom. USA a Čína stoja proti sebe v otázke, kto ovládne Áziu a či sa Taiwan násilne zjednotí s pevninou.
V súlade s tým sa USA, Európa a NATO znovu vyzbrojujú, rovnako ako takmer každý na Blízkom východe a v Ázii, vrátane Japonska, ktoré sa pustilo do najväčšieho zbrojenia za mnoho desaťročí. Vyššie úrovne výdavkov na konvenčné a nekonvenčné zbrane sú isté a tieto výdavky budú zaťažovať aj verejnú peňaženku.
Globálna vojna proti klimatickým zmenám bude tiež drahá. Zmierňovanie zmeny klímy a adaptácia na ňu môžu v nasledujúcich desaťročiach stáť bilióny dolárov ročne a bolo by hlúpe myslieť si, že všetky tieto investície podporia rast. Po skutočnej vojne, ktorá zničí veľkú časť fyzického kapitálu krajiny, môže prudký nárast investícií samozrejme spôsobiť ekonomickú expanziu; krajina je však chudobnejšia, pretože stratila veľkú časť svojho bohatstva. To isté platí pre investície do klímy. Značná časť existujúceho základného imania bude musieť byť nahradená buď preto, že je zastaraná, alebo preto, že bola zničená klimatickými udalosťami.
Tiež vedieme nákladnú vojnu proti budúcim pandémiám. Z rôznych dôvodov – niektoré z nich súvisia so zmenou klímy – budú pandémie čoraz častejšie. Či už krajiny investujú do prevencie alebo budú riešiť budúce zdravotné krízy až potom, budú im neustále vznikať vyššie náklady, čo prispeje k rastúcej záťaži spojenej so starnutím spoločnosti a priebežnými systémami zdravotnej starostlivosti a dôchodkov. Odhaduje sa, že toto implicitné nefinancované dlhové zaťaženie sa už v prípade najvyspelejších ekonomík blíži k úrovni explicitného verejného dlhu.
Matku všetkých stagflačných dlhových kríz možno odložiť, nie sa jej vyhnúť
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?