Ani Švajčiarsku sa nevyhýba zvýšená inflácia, čo viedlo Švajčiarsku národnú banku SNB prvýkrát po pätnástich rokoch k zvýšeniu centrálnej úrokovej sadzby z -0,75 percenta na -0,25 percenta. To je však v princípe jediná podobnosť tejto krajiny so zvyškom EÚ. Pretože vo výške inflácie či dopadoch súčasnej situácie na spomalenie ekonomiky je Švajčiarsko na tom podstatne lepšie.

Švajčiarska ekonomika vo výbornej kondícii

Bezprostredným „spúšťačom“ zvýšenia úrokovej sadzby bolo posledné zvýšenie úrokových sadzieb zo strany amerického FEDu o 0,75 percenta. Za posledné dva týždne prišli hneď dva signály k zvyšovaniu sadzieb: najprv Európska centrálna banka avizovala zvýšenie centrálnej sadzby v júli a následne Federálny rezervný systém výrazne zvýšil úrokové sadzby minulú stredu.

Švajčiarsko sa aj počas pandémie ukázalo byť vo veľmi dobrej ekonomickej kondícii, čo potvrdzuje aj hospodársky prieskum OECD z januára 2021. Počas pandémie Švajčiarsko poskytovalo účinnú štátnu pomoc, ktorá dokázala zachrániť mnohé pracovné miesta a navýšiť príjmy domácností. Napriek tomu v kriticky zasiahnutých odvetviach príjmovo trpeli ľudia s nízkou až strednou kvalifikáciou, a teda s nízkymi príjmami.

Iba mierne spomalenie rastu

Aj Švajčiarsko má, samozrejme, svoje problémy. Napríklad napriek jednej z najvyšších celkových mier produktivity v rámci OECD sa samotný rast produktivity v uplynulých troch dekádach zásadne spomalil. Švajčiarsko je typické aj prekážkami na vnútornom trhu, ktoré bránia voľnej a otvorenej hospodárskej súťaži. Ak by tento nedostatok dokázalo zmierniť, zvýšila by sa konkurencia, a tým aj produktivita a celkový rast ekonomiky. Švajčiari si uvedomujú, že podpora zvyšovania produktivity je zásadná, aby mala krajina helvétskeho kríža aj v budúcnosti vysokú životnú úroveň.

Súčasná situácia zanechala, logicky, stopy aj na švajčiarskej ekonomike. Podľa Štátneho sekretariátu pre hospodárske záležitosti (SECO) sa aktuálne očakáva, že švajčiarske hospodárstvo v roku 2022 porastie len o 2,6 percenta, čo je menej ako avizovala marcová prognóza (2,8 percenta). Podobne sa znižovala prognóza pre rok 2023 z 2,0 percenta na 1,9 percenta.

O nízku infláciu sa stará silný frank

Švajčiarska národná banka vo vyhlásení k zvýšeniu centrálnej sadzby napísala, že najvyššou prioritou prísnejšej menovej politiky je priškrtiť infláciu. Zároveň logicky nevylúčila, že bude nasledovať ďalšie zvýšenie základnej úrokovej sadzby. „Na zabezpečenie primeraných menových podmienok je SNB v prípade potreby ochotná byť aktívna aj na devízovom trhu," dodala vo vyhlásení SNB.

Treba však jedným dychom dodať, že v čase rekordnej inflácie v EÚ (8,1 percenta) je Švajčiarsko úrovňou rastu cien niekde úplne inde. Konkrétne, SNB predikuje priemernú infláciu pre rok 2022 na úrovni 2,8 percenta. Fakt je, že rastúce ceny pohonných hmôt a potravín predikciu mierne zvýšili (v marci SNB očakávala celoročnú infláciu 2,1 percenta), avšak inflácia ostáva v alpskej krajiny stále veľmi nízka. Pre rok 2023 SNB očakáva spomalenie rastu cien na 1,9 percenta a pre rok 2024 na 1,6 percenta. Kľúčovým dôvodom pre takto nízku infláciu v čase rekordných inflačných tlakov je silný frank.

Euro na ceste pod paritu voči franku

Silu franku vidno na grafe vývoja menového paru euro / frank za posledných päť rokov. Švajčiarsky frank sa počas tohto obdobia neustále posilňuje a v tomto roku už testuje zónu podpory z roku 2015 v pásme 1,00 - 1,02.

Výkonnosť menového páru EUR/CHF za posledných 5 rokov, denný časový rámec
Zdroj: tradingview.com
Výkonnosť menového páru EUR/CHF za posledných 5 rokov, denný časový rámec

Ďalší vývoj pre euro tiež nevyzerá dobre. Švajčiarska národná banka už centrálu sadzbu zvýšila, ECB zatiaľ zvýšenie len avizuje na júl (pričom napríklad prezidentka ECB ešte stále vysiela zmiešané signály o tom, kedy a ako by sa mala centrálna sadzba v tomto roku zvyšovať ). Táto neistota bude ďalej oslabovať euro voči franku.

Dnes je náročné odhadnúť, až kam by mohol pokles pokračovať. Ak urobíme technickú analýzu na dlhšom časovom horizonte, ukazuje sa istý vzorec aj s potenciálnym najhorším možným scenárom.

Výkonnosť menového páru EUR/CHF od roku 2015, týždenný časový rámec
Zdroj: tradingview.com
Výkonnosť menového páru EUR/CHF od roku 2015, týždenný časový rámec

Na grafe vývoja menového páru od roku 2015 vidíme vzor v podobe „hlavy a ramien“, ktorý ukazuje najhorší scenár kurzu eura voči franku. Vidíme, že úroveň „krku“ je pri kurze 1,06007 a ak od tejto pozície „odpočítame“ možný pokles, tak minimálna očakávaná hodnota tohto menového páru by v blízkych mesiacoch/rokoch mohla klesnúť až ku kurzu 0,92041.

Jozo Perić

Chorvát Jozo Perić je skúsený obchodník s certifikátom Advanced CySEC. Od roku 2019 pôsobí ako hlavný analytik brokera CapitalPanda. Venuje sa príprave analýz pre klientov so zameraním na finančné trhy, komodity a obchodovanie menových párov. J. Perič vyštudoval Univerzitu v Záhrebe a po magisterskom štúdiu zostal na univerzite pôsobiť ako dátový analytik. V roku 2015 sa začal profesionálne zaoberať obchodmi na kapitálových trhoch.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora