V oblasti polovodičov sa začal úplne nový súboj – o prvenstvo v segmente čipov s umelou inteligenciou (AI). Súperi sú (zatiaľ) traja. Nvidia je najznámejšou značkou v hernom sektore s dlhou históriou výroby čipov. Qualcomm sa okrem herného priemyslu aktivizuje aj v iných elektronických zariadeniach, napríklad v mobilných telefónoch a modemoch. Tretím „do partie“ je technologický gigant Google.
Qualcomm je v energetickej účinnosti lepší
Najnovšie informácie testov čipov s umelou inteligenciou ukazujú, že firma Qualcomm má aktuálne navrch nad čipmi firmy Nvidia v dvoch z troch ukazovateľov energetickej účinnosti. A, naopak, Nvidia dominuje v oblasti „trénovania“ modelov umelej inteligencie s veľkými súbormi údajov.
V oblasti čipov pre umelú inteligenciu sa okrem spomenutého trénovania (čiže alokovania veľkého výpočtového výkonu na učenie umelej inteligencie) stále väčší dôraz kladie aj na doplnkové úlohy, ako je generovanie textových odpovedí a identifikácia objektov - tzv. inferenciu -, ktoré nasledujú po samotnom „tréningu“ umelej inteligencie. Trh odhaduje, že dopyt po týchto inferenčných čipoch pre dátové centrá bude rýchlo rásť.
Dôvodom je, že prvky umelej inteligencie nasadzuje do praxe stále viac firiem. Pri týchto čipoch je jedným z hlavných kritérií spotreba elektrickej energie. Práve tu využila firma Qualcomm svoje skúsenosti s navrhovaním čipov pre zariadenia napájané z batérií, ako sú napríklad smartfóny, a vyvinula model Cloud AI 100 s nižšou spotrebou.
Čo ukazujú testy? Podľa zverejnených údajov od inžinierskeho konzorcia MLCommons preukázal čip Qualcomm AI 100 lepšie výsledky ako vlajkový čip H100 od firmy Nvidia, a to v dvoch z troch meraní energetickej účinnosti. Samotný test spočíval v počte dotazov serverov dátových centier, ktoré každý čip spracovať na jediný watt elektrickej energie. Čipy Qualcomm dosiahli 227,4 serverových dotazov na watt pri klasifikácii obrázkov, zatiaľ čo čipy Nvidia len 108,4 dotazov na watt.
Qualcomm tiež predčil čip Nvidia v detekcii objektov, keď dosiahol 3,8 dotazov na watt v porovnaní s 2,4 dotazmi na watt spoločnosti Nvidia. Len v poslednom z trojice testov – v spracovaní prirodzeného jazyka -, ktorý sa využíva napríklad pri chatbotoch, bol lepší čip Nvidia s 10,8 dotazov na watt, zatiaľ čo Qualcomm sa zvládol 8,9 dotazov na watt.
Google vstupuje do súboja o čipové riešenie pre umelú inteligenciu
Do tohto súboja sa najnovšie na diaľku pridáva aj Google s novou informáciou o svojich superpočítačoch používaných na trénovanie modelov umelej inteligencie. Google tvrdí, že špeciálne čipy sú rýchlejšie a energeticky úspornejšie ako tie od firmy Nvidia. Takzvaný Tensor Processing Unit (TPU) od Google je špeciálny čip dizajnovaný na viac ako 90 percent svojho výkonu pre tréning umelej inteligencie. Zo 4 000 čipov štvrtej generácie TPU zostavil Google superpočítač, ktorý na prepojenie využíva vlastné optické prepínače spoločnosti Google.
Firma hovorí, že v prípade jej superpočítačov je možná jednoduchá rekonfigurácia prepojení čipov, čo dodatočne zvyšuje výkon a eliminuje problémy. Faktom je, že veľké jazykové modely ako Bard od Google a ChatGPT od OpenAI sú dnes veľkostne tak masívne, že musia „bežať“ na tisíckach čipov, ktoré zase musia spolupracovať dlhé týždne, aby sa model dokázal tréningom zlepšovať.
Akcie Nvidia v rastovom trende
Ako „vyzerajú“ akcie spoločnosti Nvidia, ktorá je dlhodobo vnímaná ako líder v oblasti čipov? Akcie kótované na burze Nasdaq v USA pod označením ,,NVDA" sa dnes pohybujú na úrovni 275,79 dolárov. To je výrazné plus po minuloročnej výraznej korekcii, keď akcie klesli až na 120 dolárov.
Historicky najvyššiu cenu dosiahli akcie Nvidia v novembri 2021 na cene 325 dolárov. Od minuloročného poklesu sa akcie Nvidia stihli výrazne zotaviť a trhová kapitalizácia firmy Nvidia dnes dosahuje 680,10 miliardy dolárov. Okrem toho v posledných dvoch rokoch Nvidia uskutočnila aj rozdelenie akcií, čo je vždy znakom toho, že sa akciám darí.
Súboj pokračuje
V porovnávacích testoch prekonali AI čipy firmy Qualcomm polovodiče Nvidia v dvoch z troch ukazovateľov energetickej účinnosti. Riešenie Nvidia je síce špičkou na účely trénovania umelej inteligencie, čip Cloud AI 100 spoločnosti Qualcomm má výrazne nižšiu spotrebu energie a dokáže obsluhovať ďalšie funkcie efektívnejšie. Práve preto by po ňom mohol byť výrazný dopyt v dátových centrách.
Okrem toho do virtuálnych pretekov vstúpila aj firma Google a hovorí, že jej technické riešenie je rýchlejšie a zároveň energeticky efektívnejšie pri tréningu umelej inteligencie. Nateraz preteky o prvenstvo nemajú jasného víťaza. Každopádne, trhy zatiaľ naplno dôverujú firme Nvidia, ktorá je v tejto oblasti dlhodobo lídrom, čo sa odráža na priaznivom ocenení jej akcií.
- Peter Svoreň
Riadi medzinárodné operácie brokera APME FX TRADING EUROPE a je zodpovedný za aktivity v strednej Európe. Je členom vrcholového manažmentu spoločnosti APME FX TRADING EUROPE, vedie oddelenie investičného výskumu a je členom výboru pre riadenie rizík. Má inžiniersky titul z podnikovej ekonomiky a manažmentu. Okrem práce na uvedených projektoch sa zaujíma o nové technológie a najnovšie trendy na finančných trhoch
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora