Týždenník TREND s portálom TREND.sk každoročne v máji vypisuje esejistickú súťaž pre stredoškolákov. Vyhodnocuje ju v júli a vybrané práce následne ponúkne aj svojím čitateľom. Uvádzame ďalšiu z nich.

*

Kedysi bol pre nás internet len abstraktný pojem, ktorému sme nie úplne rozumeli a často sa ho aj báli.

Stačilo pár rokov na to, aby sa stal neodmysliteľnou súčasťou každodenného života najmä mladých. Dnes nám poskytuje obrovský príjem informácií, pomáha firmám prežiť najťažšie časy krízy spôsobenej pandémiou a hlavne, dáva nám obrovské, takmer neobmedzené príležitosti v každom smere.

Nástup kryptomien

Toto sa nápadne podobá situácii s kryptomenami. Dnes je to len akási bublina, ktorá rastie raketovým tempom. Pre laickú verejnosť možno len zábavka IT-čkárov alebo bohatých, no opak je pravdou.

Kryptomeny sa stávajú súčasťou našich životov, firmy ich prijímajú ako skutočné meny a dovoľujú zákazníkom platiť nimi za produkty. Postupne rastie ich hodnota a mení sa naša predstava o hodnote vecí.

Krypto znamená šifra. Aj všetky kryptomeny sú inšpirované šifrovacími mechanizmami, z ktorých najvýraznejšou môže byť enigma a mechanizmy na ňu nadväzujúce.

Práve šifrovanie má zabezpečiť transparentnosť kryptomien. Toto šifrovanie obstarávajú majneri, ktorí hľadajú správny počet po núl v blockchaine. Ich províziou za sprostredkovanie je istá hodnota Bitcoinu za každý nový blockchain.

Neprehliadnite

Kryptomeny tradičné bankovníctvo nenahradia, mohla by vzniknúť symbióza

Čo je na tom zaujímavé, že majneri sa môžu predbiehať a súťažiť, kto ťaží rýchlejšie a tým aj viac zarobí. Tiež to buduje sieť kryptomien  a zväčšuje trh.

Otvoril sa nový trh

Trh samotný je aj dnes už veľmi výrazný aj zo svetového hľadiska. Vznikajú burzy, ľudské profesie, ktoré sa špecializujú na kryptomeny, spoločnosti, ktoré menu sprostredkúvajú alebo predávajú.

Najbadateľnejším signálom pre nezainteresovaného človeka je krypto bankomat, ktorý vám nejaká spoločnosť rada poskytne, aby ste si mohli virtuálnu menu nakúpiť. Tam dostanete fyzické potvrdenie o nákupe.

Avšak transparentnosť je ústredným motívom kryptomien. Nekontroluje vás totiž centrálna banka, ktorá si zapisuje všetky pohyby na účtoch. Robia to všetci. Ak nejaký pohyb na krypto účte nesedí, zaznamená to každý počítač a tým sa sieť samokontroluje. Vynecháva to aj banku, čiže o ďalšie riziko menej.

NFT a memes

Zmenu vnímania hodnoty najlepšie ilustruje NFT, ktoré sa využíva s internetovým umením. „Non-fungible token“ znamená nezameniteľný token. Token je akýsi certifikát.

Neprehliadnite

S.Pánis: Obchodníci s meme akciami sú kovboji, ktorí si zmýlili kasíno s akciovými trhmi

Lepšie to však pochopíme na príklade. Mona Líza je len jedna, preto má určite väčšiu hodnotu ako obraz, ktorý môže mať doma každý. Vo svete internetu máme napríklad digitálne obrazy, nejaký zberateľský kúsok, ktorý je tiež len jeden svojho druhu. Kúpime si certifikát, že tento jedinečný obraz patrí len nám, pretože má pre nás často najmä vnútornú hodnotu. Máme teda NFT na tento obraz.

Aj keď tú vec nemôžeme chytiť do rúk a ohmatať jej krásu, táto vec bezpochyby existuje, aspoň na obrazovke nášho počítača a pre istú komunitu má možno ešte  väčšiu hodnotu, ako pre majiteľa. To vytvára príležitosť pre nákup.

Dáva to možnosť najrôznejším umelcom, ktorí svoje diela môžu predávať takýmto spôsobom a tiež sa dostať z neblahej situácie, ktorá vyplynula z krízy.

blockchain
Neprehliadnite

Švajčiarska banka chce cez blockchain predať obraz od Picassa stovkám investorov

Samozrejme, tu hrá rolu aj kultúra mladých, kde neodmysliteľne spadajú aj memes. Meme Doge, obrázok psa, ktorý sa stal na internete kultovým, sa vydražil za štyri milióny dolárov v podobe NFT.

Komunita je kľúčová

Práve komunita je to, čo hodnotu kryptomeny tvorí. Spomeňme si na Gamestop, ktorého akcie rapídne vzrástli po tom, čo sa istá skupina na sociálnej sieti Reddit dohodla, že spoločne nakúpi jeho akcie.

Toto ale platí vo všetkých smeroch. Ak dokáže komunita vytvoriť balas okolo istej veci, hodnota tej veci automaticky stúpa. Jeden tweet od Elona Muska dokáže zdvihnúť hodnotu Dogecoinu. Tesla akceptovala Bitcoin ako platidlo na nákup áut, hodnota Bitcoinu stúpla. A takto to pôjde ďalej a ďalej.

California,City,,Usa,12,14,2020,Elon,Musk,Is,A
Neprehliadnite

Musk sa spýtal priaznivcov, či má Tesla prijímať platby v kryptomene dogecoin

Čím viac spoločností si uvedomí, aký potenciál kryptomeny majú, tým viac sa budú využívať, tým väčšia bude ich hodnota a tým viac sa implementujú do našich životov.

Analýza, nie intuícia

No ak hovoríme o tom, že kryptomeny vníma každý z nás viac a viac, potom je samozrejmé, že viac ľudí chce na nich zarobiť. Niekedy neuvážene a unáhlene. Toto môže viesť k strate majetku, niekedy až fatálnej. Ak sme mylne presvedčení o tom, že rozumieme trhu, môže to byť obrovské riziko.

Je to ako automat v kasíne, ktorému veríme, že nám raz tú obrovskú výhru musí dať. Avšak teraz slepo veríme sebe, nie automatu. Dnes existujú bankomaty, v ktorých ľahko kryptomeny kúpime. To motivuje viac a viac ľudí zaujímať sa o to, ale nabáda aj k neuváženým kúpam.

Práve uváženosť je pri finančnom trhu dôležitá. Akási vnútorná intuícia nestačí. Dôležité je analyticky a dlhodobo trh sledovať, aby sme peniaze nestrácali, ale zarábali.

Preto aj keď je bezpochyby podstatné sledovať a zaujímať sa o kryptomeny, nemôžeme sa do nich vrhnúť len tak ledabolo, pretože z toho bude viac škody ako úžitku.

Byť opatrný a poradiť sa

Aj slovenskí odborníci vnímajú vysokú volatilitu, t. j. nestálosť hodnoty. Aj keď Slovákov láka tento progresívny a futuristický trh, skôr by mali viac študovať, ako snívať o veľkých peniazoch s malým úsilím.

„Ak niečo vyzerá príliš výhodne na to, aby to bola pravda, väčšinou to pravda nie je,“ radí Národná banka Slovenska v spojitosti s podvodmi.

Kryptomena Titan - Iron Titanium token
Neprehliadnite

Kryptomena, ktorá zrazu nebola, jej hodnota klesla na nulu

Veľa ľudí sa už chytilo do pyramídových schém, nevýhodných obchodov a iných podvodov. Preto ak kryptomenám nerozumiete, radšej si viac naštudujte alebo sa aj poraďte s ľudmi, ktorým dôverujete a oni tomu rozumejú. Určite to nie hanba, pretože kryptomeny sú zložitá téma, na ktorú človek musí poznať súvislosti a mať aj nejakú prax v oblasti obchodovania a investícií.

Ruský a čínsky prístup

Angažujú sa aj ekonomické veľmoci, ktoré sa snažia vytvoriť čo najlepšie prostredie pre rast tohoto trhu. Rusko pomáha a snaží sa dohodnúť s Vitalijom Buterinom, prezývaným aj krstný otec kryptomien, na čo najlepších možných podmienkach pre obe strany. Toto môže pomôcť ich ekonomike o niekoľko rokov.

No taká Čína proti kryptomenám aktívne bojuje a nedávno dokonca zakázala ťažbu bitcoinu. Nevyhovuje to jej centralizovanej politike. Sústreďuje ekonomiku tak, ako chce vláda, nie ľudia, čo je na úkor prirodzeného rozvoja.

WA 22 archív Sandy - Na archívnej snímke z 3. apríla 2013 je digitálna mena bitcoin. Digitálna mena bitcoin v utorok 28. novembra 2017 dosiahla nový míľnik - prekonala magickú hranicu 10.000 USD. FOTO TASR /AP 

FILE - This April 3, 2013file  photo shows bitcoin tokens at 35-year-old software engineer Mike Caldwell's shop in Sandy, Utah. The price of bitcoin, the most widely used virtual currency, rose above US$ 10,000 on Wednesday for the first time, breaking a symbolic threshold in what has be
Neprehliadnite

Peking požaduje od bánk, aby tvrdšie zasiahli proti obchodovaniu s kryptomenami

Ťažiari a ich spotreba

Aj keď to môže vyzerať tak, že kryptomeny vedú k ekologickejšej budúcnosti, opak je pravdou. Počítače, ktoré dozorujú to, kto komu poslal peniaze, potrebujú elektrinu. Tá sa niekde musí vyrobiť a často to je v tepelných elektrárňach, čo planéte výrazne škodí.

Väčšinou najviac elektriny spotrebujú obrovské centrály s počítačmi, ktoré ťažia a zároveň kontrolujú meny, no nejako tým nesťažujú prístup ostatným. Všetci môžeme kryptomeny kontrolovať, akurát tieto spoločnosti majú obrovský náskok, pretože nečakali a svoju sieť začali budovať oveľa skôr.

Počítačov tam je neúrekom, čísla sa na jednu spoločnosť môžu uvádzať aj v desaťtisícoch. Pritom každý jeden stojí tisícky eur. Nie sú to však klasické monitory s myšou, ale len výkonné skrinky.

Internet a programovanie je budúcnosť

Ak vo vás táto téma rezonuje a vaša pozornosť sa upriamuje na budúcnosť trhu a spoločnosti ako takej, určite za tým choďte. Slovensko má potenciál byť modernou krajinou, ktorá sa orientuje aj v zložitých témach.

Na Fakulte informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity (FIIT STU) sa dá programovanie študovať či už v spojitosti s umelou inteligenciou alebo ako samostatný odbor.

Akákoľvek vedomosť zo sveta internetu sa dnes vo svete nestratí. Či už by to bolo v oblasti ekológie a spôsobmi, ako môžeme mať pomocou moderných technológií čistejší svet, či už chcete pracovať na najmodernejších kvantových počítačoch, či byť inžinierom v NASA. Kto sa vyzná v spleti kódovanej siete, dnes sa určite nestratí.

David Kapusta

Gymnázium Topoľčany

logo bitcoin automat
Neprehliadnite

Zlý obraz kryptomien v súvislosti s podvodmi nezodpovedá podľa Národnej banky Slovenska realite