Týždenník TREND s portálom TREND.sk každoročne v máji vypisuje esejistickú súťaž pre stredoškolákov. Vyhodnocuje ju v júli a vybrané práce následne ponúkne aj svojím čitateľom. Uvádzame ďalšiu z nich.
*
Zima v roku 2019 rozčerila mediálne vody informáciami o pneumónii, spôsobenej do daného momentu neznámym vírusom. Prvé prípady sa objavili v čínskom meste Wu-chan a o niekoľko mesiacov neskôr už celý svet identifikoval pôvodcu sprvu letmých komplikácii – vírus s označením covid-19. Nenechal na svoje účinky dlho čakať a náš svet si razom pripomenul, akým globálnym sa za posledné storočie stal.
Termín pandémia nebol jediný, ktorý sa skloňoval na dennej báze od tohto momentu. Podľa germanistky doc. Martiny Kášovej, ako informuje vo svojej publikácii „Politická koronalexika“, náš slovník zasiahli viaceré aglofizmy a novotvary, napríklad slová ako lockdown, social distancing, koronaopatrenia.
Zmätok v Európe
Strach pred dôsledkami respiračného ochorenia často nebol porovnateľný so zmätkom v podobe politickej agendy, krízového plánu a „včasných“ oznámení o ďalšom postupe – Európa totiž nikdy doposiaľ nebola v podobnej situácii.
Koncom marca 2020 talianske média dali najavo svoju nespokojnosť s aktuálnou situáciou slovami „La brutta Europa“ – škaredá Európa. Ich ostré vyjadrenie bolo podliate vývojom pandémie koronavírusu v ich krajine, keďže v danom období talianske nemocnice zhmotňovali pre mnohých zdravotníkov a pacientov posledné štádiá Danteho pekla.
Kritizovali vágne postoje Angely Merkelovej. Ako sa však neskôr ukázalo, európska solidarita existuje. Tento medializovaný konflikt však potvrdzuje to, že Európa v problematike covidu-19 konala jednotne a naštrbila isté medzinárodné vzťahy.
Digitálny Covid pas je však jedným z potenciálnych riešení obnovenia pohodlnej dopravy v rámci schengenského priestoru. Túto svetlú budúcnosť však komplikuje premenlivosť mutácií vírusu, takže zatiaľ sa dá hovoriť len o matných predstavách.
Ekonomické dôsledky
Spomínaných niekoľko desiatok nanometrov bielkovinovej membrány vírusu nemá však na svedomí len takmer 4 milióny mŕtvych, ale aj nesmierny ekonomický dopad, ktorý sa pretavil do sociálnej krízy. Ako informoval medzinárodný menový fond, slovenské HDP v roku 2020 kleslo o 4,8 percenta.
S druhou vlnou pandémie v prvom štvrťroku 2021 narástlo iba o 0,2 percenta a miera nezamestnanosti dosiahla 7,1 percenta. Čo i len brigáda na leto sa študentovi hľadá ťažko a to aj po známostiach. Tento vývoj bol spôsobený z veľkej časti prepúšťaním a uzatváraním prevádzok – slovenskej gastronómii nepomohla ani dohorená sviečka na Liptove a osud tohto sektora závisí z veľkej časti od tretej vlny.
Zabránenie fyzickému kontaktu podnietilo, naopak, k expanzii aktivitu služieb donášok jedla, ako napríklad fínsky Wolt, ktorý aktuálne zažíva obrodu s výnosmi prekračujúcimi stovky miliónov dolárov. Pre mnohé prevádzky je teda záchranou zmena orientácie na iný smer gurmánstva – najlepšie s možnosťou požitia z biorozložiteľného obalu.
Kým letecké spoločnosti krachujú, takzvané „pandemic puppies – pandemické šteňatá“ veselo vrtia chvostíkmi, ich ceny narástli a je razom celkom jedno, či hovoríme o jazvečíkovi, chrtovi alebo kólii – každý má totiž čas aj na náročné plemená. Aké to bude mať dlhodobé následky pre zvieratá, keď sa ich majiteľom raz skončí home office, si radšej seriózni chovatelia nepredstavujú, avšak ešte vždy dúfajú, že nedopadnú podobne ako letecká spoločnosť Flybe.
Určité sektory však z danej situácie nesmierne ťažili a covid-19 podporil ich podnikanie. Šlo napríklad o virtuálnu zdravotnú starostlivosť, ktorá na Slovensku nie je do takej miery zaužívaná, no v Číne sa aktuálne diagnostické a poradenské služby aplikácií ako Ali Health alebo WeDoctor stávajú štandardom pre milióny ľudí. Nemusíme ani spomínať výnosy v oblasti zdravotníckych pomôcok, oveľa väčšia ako profit daných fabrík, je však ich spoločenská hodnota.
Životné prostredie a kultúra
Mesačne svet spotrebuje odhadom 129 miliárd rúšok. Tie predstavujú nesmierny problém pre životné prostredie. Nie sú k nim často stanovené dostatočné smernice na recykláciu a verejná diskusia o tomto probléme nedosahuje ani zďaleka takú prevalenciu, akú bude mať budúca koncentrácia mikročastíc v mori.
Únik zo šera prítomnosti a možnej budúcnosti predstavuje pre mnohých ľudí virtuálna realita – konzoly ako Oculus Quest, PlayStation VR alebo HTC Vive sú stále žiadanejšími produktmi. Dokonca v nich vidia potenciál realitné kancelárie ako spôsob propagácie nehnuteľností počas posledných komplikovaných rokov.
Kultúrne ustanovizne hľadali spôsoby, ako sa zviditeľniť. Divadlo totiž v roku 2020, podľa magazínu Forbes, predstavovalo len 15 percent z celosvetového výnosu z oblasti kultúrnej zábavy v porovnaní s rokom 2019, keď išlo až o 43 percent.
Tento vývoj sa však týkal aj ďalších oblastí umenia. Filmový priemysel si za posledné dva roky siahol na dno vrecka. Znížil sa objem filmovej produkcie, podľa analytika Matthewa Balla pred 15 rokmi vydávala „veľká šestka“ (Warner Bros, Walt Disney, 20th Century Fox, Paramount...) 20-25 väčších filmov, a v roku 2019 sme boli radi, keď bolo aspoň 9 trhákov.
Na vývoj posledných rokov nereagovala len ekonomická sféra a environmentálny stav planéty, ktorý síce dostal na chvíľu „emisnú dovolenku“, avšak šlo len o krátkodobý nádych čerstvého vzduchu.
Zdravie obyvateľstva
Mentálne zdravie celej spoločnosti však šlo dole samospádom a zvýšila sa konzumácia drog. Jasne o tom hovorí svetová štatistika. Zdravotníctvo nielen na Slovensku zrazu nevidelo nič iné, len spomínaný vírus a tak sa mnoho ľudí čakajúcich na zákroky a prehliadky mohlo v pokoji v domácej karanténe posadiť a čakať na Godota.
Vo Veľkej Británii sledovalo až 50 percent ľudí neželané čísla na váhe a tento trend nasledovala veľká časť Európy. Kombinácia obezity a infikovania vírusom je veľmi riziková aj podľa Svetovej zdravotníckej organizácie, keďže vysoké BMI je priamo prepojené s cukrovkou druhého typu.
Čo však aktuálna štatistika ešte celkom zmerať nedokáže, je vývoj miery pôrodnosti sveta počas týchto dvoch rokov. Očakávania európskej spoločnosti sa zväčša zakladali na jasnom zvýšení a mnohopočetnej generácii „coronials“, aktuálna ekonomická situácia však na mnohých pôsobí pomerne negatívne.
Vplyvy na psychiku
Zaujímavé čísla vie však poskytnúť slovenská situácia v oblasti psychického stavu mládeže. Marek Madro, zodpovedajúci za projekt IPčko (internetovej poradne pre mladých), tvrdí, že zaznamenal päťnásobný nárast počtu pokusov o samovraždu.
Ohľadom domáceho násilia informuje na internetovom portáli Slovenskej sporiteľne slovami: „Na začiatku pandémie síce linky dôvery na Slovensku hlásili, že majú pokles kontaktov o domácom násilí, to však súviselo s tým, že obete boli zrazu zavreté s násilníkom v jednom byte.“ Neskôr však situácia nabrala iné grády a dlhodobý stres, neschopnosť ho odfiltrovať, docielili, že sa ich počet strojnásobil.
Vedomie, že karanténa a vládne opatrenia dokážu mať na ľudskú psychiku tak dramatický dopad, by malo byť spoločenskou témou. Mnohým ľuďom totiž veľmi pomôže čo i len spoločenská terapia, keďže zamedzením sociálneho kontaktu sa im zatvára mnoho dverí mentálnych únikov.
Adaptácia a riešenia
Zhrnúť zmenu, akú nám predostrel covid-19, je náročné – je totiž širokospektrálna. Krátkodobá environmentálna úľava sa nedá porovnávať s dlhodobými, najmä socioekonomickými faktormi.
Čo však tento závažný problém zmenil, je náš pohľad na slobodu a istoty. Podnikateľov opakovane presvedčil o nutnosti investovať do viacerých sektorov, poukázal na nesmiernu rýchlosť vývoja vedy a na chyby v štátnych systémoch, ale aj na nefunkčnosť viacerých sociálnych kruhov a rodín.
Podčiarkol dôležitosť adaptácie, pretože v akejkoľvek životnej sfére je len jedno isté: nič nie je isté. Mojej generácii odovzdal jednu dôležitú myšlienku, a tou je fakt, že globálny svet má síce mnoho výhod a nevýhod – ale aj na akúkoľvek z 10 egyptských rán ešte vždy existujú riešenia.
Sára Pihuličová
Evanjelické Lýceum, Vranovská 2, Bratislava
(Text je redakčne krátený)
Zdroje:
https://conferences.euba.sk/jazykapolitika/www_write/files/2020/kasova.pdf
https://www.weforum.org/agenda/2020/07/impact-coronavirus-covid-19-hollywood-global-film-industry-movie-theatres/
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/events-as-they-happen
https://theconversation.com/pandemic-puppies-canine-crisis-or-happy-household-159026
https://www.dw.com/en/covid-demand-for-dogs-and-cats-surges-in-germany/a-56318208
https://www.euractiv.com/section/economy-jobs/news/italy-papers-slam-ugly-europe-over-delayed-economic-plan/
https://www.worldometers.info/coronavirus/country/italy/
https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/coronavirus-response/safe-covid-19-vaccines-europeans/eu-digital-covid-certificate_en
https://www.news-medical.net/health/The-Size-of-SARS-CoV-2-Compared-to-Other-Things.aspx
https://www.imf.org/en/Topics/imf-and-covid19/Policy-Responses-to-COVID-19
https://www.sav.sk/index.php?lang=sk&doc=services-news&source_no=20&news_no=8852
https://www.forbes.com/sites/jonathankeane/2021/02/08/europes-grocery-delivery-firms-awash-with-cash-and-15-minute-promises/?sh=2fe589a63e14
https://www.cnbc.com/2021/01/25/finlands-wolt-raises-530-million-to-try-and-take-on-amazon.html
https://index.sme.sk/c/22350980/ryanair-i-lufthansa-pruko-padaju-aerolinky-hufne-rusia-lety.html
https://www.bbc.com/news/world-55719338
https://www.mamnato.sk/sk/hodnoty/marek-madro-korona-tvrdo-zasiahla-aj-nase-psychicke-zdravie
https://ssvpl.sk/kolizia-dvoch-vaznych-pandemii-covid-19-a-obezity-diabezity/
https://conferences.euba.sk/jazykapolitika/www_write/files/2020/kasova.pdf
https://royalsocietypublishing.org/doi/10.1098/rsbl.2020.0641
https://www.forbes.com/sites/bradadgate/2021/04/13/the-impact-covid-19-had-on-the-entertainment-industry-in-2020/?sh=4d093608250f
https://www.weforum.org/agenda/2020/07/impact-coronavirus-covid-19-hollywood-global-film-industry-movie-theatres/