Striebro je komodita, ktorá posledné roky zaostáva za očakávaniami. Kým zlato zásadne zosilnelo, rast striebra bol skôr symbolický. To sa však môže zmeniť v roku 2021. Striebro má na to všetky predpoklady: využíva v priemyselnom sektore a zároveň slúži ako uchovávateľ hodnoty. To znamená, že jeho cena môže stúpať alebo klesať nezávisle od menových faktorov, ako je inflácia, deflácia a úrokové sadzby, a to len na základe miery priemyselného využitia a hospodárskeho cyklu.

akcie
Neprehliadnite

Ako prispôsobiť svoje portfólio rotácii na trhu, ktorá môže nastať v tomto roku

Priemysel bude potrebovať viac striebra

Striebro by mohlo profitovať z intenzívnejšieho využitia vo viacerých sektoroch. Primárnou príležitosťou je solárny priemysel. Solárne investície dnes predstavujú 18 percent priemyselného dopytu po striebre a asi 10 percent celkového dopytu po kove. Analytik Goldman Sachs Michail Sprogis očakáva výrazný nárast dopytu od výrobcov solárnych panelov a posilnenie striebra na hodnotu 30 dolárov za uncu počas tohto roka.

Signály vyššieho dopytu po solárnych paneloch sú silné. Napríklad v USA chce novozvolený prezident Joe Biden podporiť inštalovanie 500 miliónov solárnych panelov v priebehu najbližších piatich rokov.

Banka Goldman Sachs odhaduje, že solárna inštalácia za roky 2019 až 2023 vyskočí o 50 percent oproti doterajším počtom. Veľmi podobný trend vidíme aj v ďalších ekonomicky silných krajinách ako sú krajiny EÚ a Čína, ktoré zvyšujú investície do zelených zdrojov a nižšej uhlíkovej stopy.

Druhou veľkou oblasťou sú 5G zariadenia. Striebro je potrebné pre 5G zariadenia a rozširovanie tejto technológie v najbližších dvoch rokoch bude ďalšou hnacou silou dopytu po ňom. Výrazné využívanie striebra vidíme aj v elektrických vozidlách, od polovodičov po zväzky káblov a displeje. Čisté akumulátorové elektrické vozidlá si vyžadujú viac elektrického ovládania, čo zvyšuje ich relatívnu spotrebu striebra.

Burza cenných papierov v Bratislave
Neprehliadnite

Toto sú víťazi a porazení slovenského a českého kapitálového trhu v roku 2020

Striebra je celkovo pomerne málo

Striebro sa ako mena začalo využívať približne 700 rokov pred naším letopočtom. A túto pozíciu si odvtedy udržalo takmer nepretržite. Striebra je pomerne málo – v priebehu histórie sa ho vyťažilo veľmi málo, iba 1,6 milióna ton. Ak by sa všetko vyťažené striebro poskladalo vedľa seba, zmestilo by sa do kocky dlhej 52 metrov. Odhaduje sa, že asi 60 percent striebra sa využíva v priemyselných aplikáciách a na investovanie zostáva iba 40 percent.

Pri šperkoch mnoho spotrebiteľov uprednostňuje čisté striebro pred zlatom pre jeho leštený vzhľad, váhu a trvanlivosť. Citigroup odhaduje v tomto roku 12-percentný rast dopytu po šperkoch a strieborných príboroch. Významnú časť tohto dopytu pravdepodobne vygeneruje Čína.

Niektorí analytici sú presvedčení, že komodity sú celkovo vo vzťahu k finančným aktívam najviac podhodnotené za posledných 50 rokov. Keď si investori túto skutočnosť uvedomia, očakáva sa, že s rastúcim dopytom po komoditách vystrelia nahor aj ich ceny. Rastu cien bude nahrávať aj vývoj hodnoty dolára. Ten bude pravdepodobne ďalej strácať na hodnote kvôli súčasným nízkym úrokovým sadzbám a vysokému vládnemu dlhu, ktorý bude aj naďalej narastať.

Cena by sa mohla takmer zdvojnásobiť

Hodnota striebra narástla v roku 2020 o 47 percent, čo bol najvyšší ročný nárast od roku 2010. Dôvodom bol dopyt po drahých kovoch, ako aj známky zlepšenia vo výrobnom sektore a očakávané oživenie globálnej ekonomiky.

Kým analytici Goldman Sachs vidia cenu striebra na konci roka na 30 dolároch, analytici Citigroup stanovili jeho cieľovú cenu v nasledujúcich 12 mesiacoch až na 40 dolárov. Zároveň depozitár JP Morgan hlási zvyšujúci sa prílev kapitálu do ich ETF fondu naviazaného na striebro. Tempo prílevu financií do fondu bolo rekordné, pričom len na zabezpečenie jedného derivátu striebra pripadá viac ako 250 miliónov uncí striebra (to je viac ako štvrtina ročného dopytu). Aj tieto čísla indikujú, že rok 2021 by mohol byť rokom striebra.

Lukáš Baloga

Popri štúdiu na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave zbieral prvé skúsenosti ako junior analytik v brokerských spoločnostiach. Nedávno ukončil postgraduálne štúdium na NTU v Nottinghame. Ako hlavný analytik ProfitLevel a pracovník dealingu sa v súčasnosti venuje predovšetkým makroekonomickému dianiu a jeho aplikovaniu na finančné trhy. Jeho prácou je zároveň príprava podkladov pre investovanie do rôznych finančných nástrojov.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora