Svet vstúpil do nového obdobia energetickej neistoty, v ktorej sa akútne nedostatky energií stanú trvalým rizikom. Ekonomické, politické a sociálne dôsledky tohto posunu sú už zrejmé. Aj keď nedostatok energie prirodzene povedie k väčším investíciám do dodatočnej kapacity, novým projektom bude trvať nejaký čas, kým sa zrealizujú. A pokiaľ väčšina z nich nebude uhlíkovo neutrálna, investície na riešenie krátkodobej potreby zhorší dlhodobý problém.

Dnešná energetická neistota vznikala dlho. Dokončenie väčšiny investícií trvá roky a súvisiaca infraštruktúra má tendenciu sa využívať dekády. Súčasná svetová energetická infraštruktúra bola vytvorená pred rokmi, a preto fosílne palivá stále predstavujú viac ako 80 percent celosvetovej spotreby energie. Ešte predtým, ako Rusko napadlo Ukrajinu, roky nedostatočných investícií znamenali, že globálny dopyt po rope pohodlne prevyšoval ponuku. Vojna spôsobila rýchle zvýšenie nerovnováh odstránením ruských dodávok z trhu v objeme možno až o 1,5 percenta.

To nemusí znieť ako veľa, ale aj malé zníženie môže mať vážne cenové dôsledky v situácii, keď je ponuka už obmedzená. Keď v podobne zraniteľnom období v roku 2011 padol režim Muammara el-Kaddáfího, strata líbyjskej ropy znížila globálnu ponuku o percento a zvýšila ceny ropy o 50 percent. Navyše, nižšia produkcia Ruska sa pravdepodobne stane normou, keďže sankcie na technológiu, vybavenie a západnú expertízu narušia jeho schopnosť vyvážať ropu a plyn aj existujúcim kupcom.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa