Prostredníctvom nich môže štát monitorovať a manipulovať finančné transakcie, ale aj skonfiškovať peniaze občanov bez potreby súdneho procesu.

Avšak v čase vojny sa často stáva, že takéto opatrenia sú nutnosťou. Možno aj preto sa Ukrajina rozhodla pre zavedenie digitálnej hrivny.

Ukrajina už prijala zákon o digitálnych aktívach v roku 2022 a v súčasnosti jej národná banka pracuje na novej legislatíve o CBDC.

Ukrajina ako prvá na svete

Kým Čína a India už spustili pilotné programy pre CBDC, podľa ukrajinského podpredsedu vlády, Michaila Fedorova, sa Ukrajina stane prvou svetovou jurisdikciou, ktorá zavedie CBDC celoplošne.

Pre tento účel vláda čoskoro predstaví novú legislatívu. Podľa Fedorova: „Nové zákony urobia z krajiny poprednú svetovú jurisdikciu pre krypto aktíva."

Na Svetovom ekonomickom fóre ukrajinský vícepremiér novinárom opakovane potvrdil podporu zavedenia CBDC. Fedorov dokonca vyhlásil, že si nechá posielať plat v e-hrivnách a stane sa tak prvým používateľom ukrajinského CBDC.

„Pripravte sa na novú menu”

Národná banka Ukrajiny pracuje na projekte CBDC už niekoľko rokov a využíva na to partnerstvá s nadnárodnými inštitúciami. Jej najväčším partnerom je spoločnosť Stellar Development Foundation, ktorá stojí za vývojom kryptomeny Stellar (XLM). Vo svojom reporte nazvanom: „Digitálne aktíva (ako CBDC a kryptomeny) môžu byť pre Ukrajinu len prospešné.”, to potvrdila Tascombank.

Tu je niečo pre konšpiračných teoretikov.

Logo kryptomeny Stellar sa objavilo aj na neslávne známej titulnej stránke ekonomického časopisu Economist už v roku 1988, pod názvom: „Pripravte sa na svetovú menu”.

Na titulnej ilustrácii je možné vidieť mýtického vtáka Fénixa, ktorý vstáva z popola horiacich amerických dolárov. Je pozoruhodné, že takmer presne, ako to britský časopis predpovedal, Fénix v podobe CBDC vstáva z popola, rozťahuje svoje krídla a na hrudi má umiestnené logo spoločnosti Stellar Development Foundation.

Prečo má Ukrajina tak naponáhlo?

Jedným z predpokladov úspešného zavedenia CBDC je aj miera prijatia bitcoinu v krajine.

Ukrajina sa pýši jednou z najvyšších úrovní adopcie kryptomien na svete. Podľa najnovšej analýzy spoločnosti Chainalysis, sa krajina v roku 2022 umiestnila na treťom mieste na svete.

Každoročne sa na Ukrajine prevedú kryptomeny v hodnote takmer 8 miliárd dolárov, čo výrazne konkuruje dennému objemu medzibankových transakcií v tradičných menách.

Popri obrovskej finančnej podpore z USA, práve digitálne aktíva udržujú Ukrajinu nad vodou. Od začiatku ruskej invázie už krajina vyzbierala krypto dary v hodnote 175 miliónov dolárov.

Keďže možnosti prístupu na finančné trhy sú pre Ukrajincov obmedzené, ostávajú im tak len dve možnosti, bitcoin a CBDC. Ukrajinská vláda dúfa, že práve e-hrivna nahradí bitcoin a stane sa hlavným nástrojom pre rýchle a lacné transakcie.

Na záver je dôležité poznamenať, že e-hrivny môžu byť pre krehkú ukrajinskú demokraciu rizikové. Avšak aj CBDC sú len ďalším finančným nástrojom a do veľkej miery záleží na tom, v akých rukách sa ocitnú.

V konečnom dôsledku ostáva len dúfať, že e-hrivna Ukrajinu nepretvorí na komunistickú Čínu.

Rastislav Vasilišin
Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora