Aktuálne sa zdá, že medzi top témami pre centrálne banky po celom svete výrazne rezonuje téma digitálnych mien. Faktom je, že digitalizácia je kľúčovým momentom pre ekonomiky a je takmer nemožné sa jej vyhnúť.

Okrem toho centrálne banky vidia rastúcu popularitu kryptomien, ktorá ich logicky nemôže nechať v pokoji. Logickým krokom je snaha zaviesť vlastné digitálne meny, tzv. CBDC (digitálne meny centrálnych bánk).

Pritom Čína, Európska únia, Švédsko a Bahamy nie sú jedinými štátmi, ktoré sa rozhodli pre vlastnú digitálnu menu. Podľa dát Atlantic Council aktuálne analyzuje možnosť zavedenia CBDC a implementáciu do bežného používania celkovo vyše 80 krajín, ktoré tvoria približne 90 percent globálneho HDP.

Záujem o digitálne meny prudko narástol

Pre porovnanie, ešte v máji 2020 uvažovalo o realizácii CBDC len 35 krajín. To znamená, že rast záujmu je vysoký, a to aj vďaka pandémii a jej dôsledkom.

Aktuálne čísla hovoria, že pilotné projekty už stihlo rozbehnúť celkom 16 štátov, ďalších 15 krajín je vo vývojovej fáze a 33 krajín je zatiaľ iba na začiatku – vo fáze analyzovania a skúmania možností zavedenia vlastnej digitálne meny.

Veľkým lákadlom je fakt, že CBDC predstavujú digitálnu verziu klasických fiat mien, čiže využívajú benefity digitálnej meny, ale stále ostávajú pod správou centrálnych bánk jednotlivých štátov. V zavádzaní digitálnej meny je asi najďalej Čína, ktorá spustila pilotnú verziu digitálneho jüanu už v apríli 2020.

Jednou z výhod je možnosť pre zahraničným návštevníkom používať digitálne jüany výmenou za cestovné informácie pre Čínsku ľudovú banku. Tá sa vyjadrila, že ak bude digitálna mena úspešná, mohla by v budúcnosti úplne nahradiť tamojšiu fyzickú hotovosť.

Prehľad krajín, ktoré riešia otázku národných digitálnych mien
Zdroj: Atlantic Council
Prehľad krajín, ktoré riešia otázku národných digitálnych mien

Najväčšie výzvy sú ešte pred nami

Európska únia pred časom oznámila, že o konkrétnej podobe digitálneho eura sa malo rozhodnúť v priebehu júla. Aj keď sa tak zatiaľ nestalo, je pravdepodobné, že už o pár dní či týždňov by mohli byť známe podrobnosti. Na rozdiel od Číny však únia nechce úplne nahradiť hotovosť. E-euro má byť „iba“ jej doplnkom.

Zavedenie digitálnej meny je zvažovanou možnosťou aj v USA, kde sa konalo 27. júla verejné vypočutie Kongresu k otázkam národnej bezpečnosti súvisiacich s možnosťou digitalizácie dolára.

Je nepochybné, že digitálne meny môžu predstavovať pre štáty ďalší významný posun do budúcnosti. Kým sa tak však stane a štátne digitálne meny sa dostanú do praxe, budú musieť regulátori prekonať mnoho dôležitých výziev.

Napríklad aj zavádzanie nových štandardov pre využívanie CBDC v praxi, najmä ohľadom ochrany súkromia požívateľov a bezpečnosti pri prevodoch. Bez nových štandardov a medzinárodnej koordinácie totiž môže finančný systém v budúcnosti čeliť zásadným problémom s výmenou mien.

Olívia Lacenová

Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora