Nie je to tak dávno, čo sa premiér Robert Fico dušoval, aká je prezamestnanosť vo verejnej správe. „30-percentný rez by absolútne nebol viditeľný,“ povedal na margo potenciálne miliardových úspor. Politické vyhlásenia a realita sú však dve rôzne veci. V rozpočte na budúci rok vláda nepočíta takmer s žiadnymi škrtmi, nieto ešte radikálnymi.
Konsolidácia verejných financií skončila fraškou. Nie je ničím iným ako zaplátaním nových výdavkov vlády, už nie dlhom, ale vyššími daňami a poplatkami. Počas týždňa Rada pre rozpočtovú zodpovednosť vyčíslila, že celá „konsolidácia“ zlepší udržateľnosť verejných financií o 0,3 percenta HDP. Ide o marginálne číslo.
Slovenská vláda jednoducho nevie konsolidovať, rovnako ako nevedela šetriť ani pred desiatimi rokmi. Napriek tomu, že minister financií hádže potrebu konsolidácie na vrub Matovičovej vlády, pravdou je, že do fiškálnych problémov dostala Slovensko tretia Ficova vláda.
RRZ píše, že ešte v roku 2015 bolo riziko dlhodobej udržateľnosti Slovenska nízke, no vo volebnom roku 2019 sa prehuplo do vysokého stupňa rizika. A odvtedy v ňom ostalo. Schopnosti slovenskej vlády exekvovať šetrenia, a to platilo aj pre Hegerovu vládu, sú minimálne.
Slovensko potrebuje radikálne odlišný prístup. A práve taký prichádza do Spojených štátov. Hoci Trumpova colná a migračná politika bude mať na krajinu negatívny vplyv, snaha o výrazné zoštíhlenie krajiny by mohla výrazne pomôcť zvýšiť produktivitu a efektivitu vládnych výdavkov. Tým hlavným strojcom má byť Elon Musk.
„Máme životnú šancu urobiť dereguláciu a znížiť veľkosť vlády,“ povedal E. Musk, ktorý by mal podľa Donalda Trumpa viesť „kompletný finančný a výkonnostný audit celej federálnej vlády“ s „odporúčaniami pre drastické reformy“.
Pre E. Muska by sa malo vytvoriť ministerstvo pre vládnu efektivitu a jeho kompetencie by mali prísť s „hlbokými rezmi". Najbohatší človek sveta s tým má dostatočné skúsenosti. V Tesle nemal problém z dňa na deň prepustiť viac ako 10 percent personálu.
V Twitteri osekal až 80 percent zamestnancov. Aj preto ho Donald Trump nazval „sekáčom“, keď podporoval veľké prepúšťanie v automobilovom sektore. „Je veľa ľudí, ktorí pracujú pre vládu, a my ich len potrebujeme previesť na produktívnejšie úlohy v súkromnom sektore,“ povedal E. Musk o svojom zámere. „Rozsiahla federálna byrokracia vo veľkom brzdí Ameriku.“
„Koľko si myslíte, že môžeme osekať z premárneného 6,5-biliónového Bidenovho rozpočtu?" dostal E. Musk otázku na predvolebnom vystúpení. „Myslím si, že najmenej 2 bilióny dolárov,“ odpovedal.
Ide o 30 percent rozpočtu. Ak by sa niečo podobné podarilo na Slovensku, vláda by ušetrila nepredstaviteľných 10 miliárd eur – päťkrát viac, ako si vyžiadala konsolidácia. Aj keby sa snaha znížiť výdavky vlády zamerala iba na prezamestnanosť, 30 percent menej mzdových výdavkov by znamenalo úspory viac ako tri miliardy eur.
Ide o extrémne čísla a aj napriek Muskovej radikálnosti môžu skutočné škrty dosiahnuť radovo nižšie hodnoty. Podľa kontrolórov americkej vlády dosahuje jej plytvanie 300 miliárd dolárov. Rovnako aj historické skúsenosti hovoria o tom, že sekať vládne výdavky je vysoko komplikované.
Napríklad Ronald Reagan v roku 1982 zriadil skupinu 150 podnikateľov, ktorí mali prísť s návrhmi na zníženie plytvania a neefektivity. Ich navrhované opatrenia nepriniesli žiadne zásadné zmeny. Tentokrát však E. Musk môže na to využiť umelú inteligenciu a skúsiť byť omnoho efektívnejší. Jeho zápal pre vec je však veľký, keď si na X spravil fotomontáž, ako v Bielom dome nesie výlevku s komentárom „spláchnime to“.
Let that sink in pic.twitter.com/XvYFtDrhRm
— Elon Musk (@elonmusk) November 6, 2024
E. Musk je biznisový génius. Dať mu ale do rúk exekutívnu rolu vo vláde je niečo úplne iné, ako nechať ho riadiť firmu. Stačí sa pozrieť na transformáciu Twittera na X. Zostala z nej radikálna pravicová platforma, ktorá prišla o 80 percent tržieb.
Vysoko racionálny až biznisový prístup k fungovaniu štátu potrebuje Slovensko ako soľ. Chcelo by to mentalitu E. Muska, aj keď možno iba párpercentnú. Stačilo by začať auditmi a veci by sa pohli radikálne dopredu.
Najbezpečnejším scenárom by však bolo počkať, čo dokáže spraviť duo Trump-Musk v americkom fiškálnom priestore. Ak skutočne zmysluplne oseká neefektívnu vládu, môže sa od nich učiť celý svet. K tomu je však ešte veľmi ďaleko. Zatiaľ to nespravil nikto lepšie ako Nový Zéland.