V máji minulého roka sa Salvador stal prvou krajinou, ktorá prijala bitcoin ako oficiálnu menu.

Podľa údajov Buy Bitcoin Worldwide, stredoamerická krajina odvtedy nakúpila 2381 bitcoinov za priemernú cenu 43,357 dolárov a dodnes nepredala ani jeden.

Teraz táto stredoamerická krajina dokonca ide nad rámec pôvodného zámeru, aby ukázala, že inovácii Satoshiho Nakamota absolútne dôveruje.

Prezident Salvadoru, Nayib Bukele, na svojom oficiálnom účte na Twitteri oznámil, že spúšťa program pravidelných nákupov bitcoinu. Od 18. novembra bude do štátnej pokladnice nakupovať 1 bitcoin každý deň.

V reakcii na nedávne udalosti nezabudol pripomenúť, že „FTX je opakom bitcoinu”.

Salvador dal do pohybu finančný zázrak

Krajina sa tak oficiálne stala priaznivcom jednej z najefektívnejších investičných stratégií, takzvanej „stratégie priemerovania nákladov” (Dollar Cost Averaging), často nazývanej aj „zložené úročenie”.

Nejde pritom o žiadnu novú stratégiu. Už Albert Einstein ju označil za „najväčší vynález ľudstva” alebo „ôsmy div sveta”.

Einstein o zloženom úročení tiež vyhlásil: „Ten, kto mu rozumie, ten na ňom zarába a ten kto nie, na ňom prerába.”

Zložený úrok je v podstate „úrok z úroku“.

Zložené úročenie už dávno používajú komerčné banky pri sporení a úveroch. Je to druh úročenia, pri ktorom sa neúročí len istina, ale aj úroky. Sú to „úroky z úrokov“, alebo takzvaný „efekt snehovej gule“.

Kým pri úveroch tento princíp nahráva tým, ktorí požičiavajú, čiže bankám, pri sporení zo zloženého úročenia ťaží sporiteľ. Jednoducho to znamená výrazne vyššiu návratnosť investície.

Hlavným predpokladom je začať dostatočne skoro, ako aj dodržiavať disciplínu a nesiahať na investície počas dlhšieho časového obdobia.

Bez ohľadu na to, z akého uhla sa na zložené úročenie pozeráte, má tak blízko k finančnému zázraku, ako sa len dá.

Všetko, čo je potrebné urobiť, je zotrvať, nespanikáriť pri prepadoch trhu a určite nepredávať predčasne.

5 miliárd dolárov do 15 rokov

Okrem toho sa pri tejto stratégii dá dopracovať k neuveriteľným výnosom.

Poďme si to rozmeniť na drobné, hoci aj príkladom Salvadoru.

Predpokladajme, že krajina mesačne vloží v priemere 17 000 eur do bitcoinu, ktorý za posledných 13 rokov v priemere každý rok získal 90 percentný výnos.

Za 15 rokov preinvestuje Salvador 3 milióny eur, avšak celková hodnota ich portfólia sa vyšplhá na takmer 5 miliárd eur. Tomu sa hovorí exponenciálny výnos.

A to ešte neberiem do úvahy, že Salvador už dnes drží viac ako 40 milióv dolárov v BTC.

Odporúčam kliknúť na tento link so zloženou úrokovou kalkulačkou z portálu Virtuse.com a pohrať sa s číslami.

Na záver

Všetci vieme, že investovanie môže byť náročné. Je to nekonečná cesta do strmého kopca.

Čokoľvek na trhoch zarobíte vám centrálne banky vedia vymazať jedným klikom. Stačí, ak urobia to čo v roku 2020, keď v priebehu roka a pol natlačili 40 % nových dolárov a eur a zoberú vám takmer polovicu všetkých vašich tvrdo zarobených peňazí.

Salvador pochopil, že súčasný fiat systém sú len krysie preteky a je potrebné z neho čo najskôr vystúpiť.

Preto zveril budúcnosť svojej krajiny do vopred naprogramovaného monetárneho systému, ktorý žiaden politik ani centrálny bankár nemôže manipulovať.

Rastislav Vasilišin
Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora