Pruský generál a vojenský teoretik Carl von Clausewitz povedal: „Vojna je pokračovaním politiky inými prostriedkami.“ A dejiny mu dali za pravdu.


Jedným z takých prostriedkov, ktoré mohli predísť konvenčnej vojne na Ukrajine, boli aj americké  sankcie voči Rusku. 

Sankcie však málokedy spĺňajú svoj účel a všetko nasvedčuje tomu, že aj ruský medveď je zatiaľ voči nim odolný. Možno aj vďaka tomu, že na ne bola ruská vláda dobre pripravená.

Rusko ako príklad odolnosti voči západným sankciám

Od 24. februára 2022, teda odo dňa invázie na Ukrajinu, bolo voči Rusku vyhlásených viac ako 10 000 sankcií. 

Medzi nimi bolo aj  zamedzenie činností niekoľkých miestnych bánk zo siete SWIFT alebo pozastavenie činnosti finančných gigantov v oblasti online platieb, ako sú PayPal, MasterCard alebo Visa.

Hlavným problémom pre uplatnenie týchto sankcií sa stali kryptomeny. Práve vďaka nim sa Rusom podarilo nájsť efektívny spôsob, ako sa sankciám vyhnúť.

Podľa prieskumu spoločnosti Inca Digital, ruskí obchodníci na obchádzanie sankcií stále vo veľkom využívajú hlavné krypto burzy. 

Spomedzi kryptomien si najviac obľúbili Tether (USDT)

Všetko nasvedčuje tomu, že najpopulárnejšie kryptoburzy, ktoré sa pokúšali zaviesť opatrenia voči ruským klientom, nakoniec nedokázali zabrániť miestnym bankám, aby obchodovali na ich platformách. Konkrétne ide o burzy ako Huobi a Kucoin, so sídlom na Seychelách.

Podľa riaditeľa Inca, Adama Zarazinského, sa obe kryptoburzy dopúšťajú „priameho porušenia sankcií USA a EÚ s malou medzerou". 

Zarazinského znepokojuje najmä to, že tieto burzy prijímajú finančné prostriedky od bánk z čiernej listiny a umožňujú obchodovanie s kryptomenami sankcionovaným inštitúciám.

Binance a mnohé iné 

Vyšetrovanie spoločnosti Inca tiež ukázalo, že takmer 80 platforiem na obchodovanie s kryptomenami z rôznych oblastí, ako napríklad DEX, CEX, P2P a OTC, umožňuje konverziu rubľov na kryptomeny. Bez ohľadu na mieru overovania totožnosti klientov v rámci KYC, sú všetky tieto platformy viac-menej pre ruských klientov otvorené. 

K nim patria aj také burzy ako Binance a Bybit. Práve preto sa stávajú terčom pozornosti najväčších finančných regulátorov v USA a EÚ.

Chagri Poyraz, vedúci oddelenia sankcií v spoločnosti Binance však uviedol, že Binance sa označuje za "platformu s plným KYC a bola prvou veľkou burzou, ktorá zaviedla sankcie EÚ týkajúce sa kryptomien”. 

Záverom sa dá len konštatovať, že od vypuknutia vojny sa Rusko úspešne vyhýba najväčším sankciám západu. 

Dokonca z nich aj profituje. Napríklad Moskva stále výrazne zarába na vysokých cenách ropy a zemného plynu, a možno aj týmto spôsobom kompenzuje náklady spojené s vojnou. 

A teraz je vďaka analýze Inca Digital zreteľné, že sankciami neboli postihnuté ani ruské finančné inštitúcie.

A keďže sankcie ako nástroj zlyhávajú, geopolitika musí pokračovať inými prostriedkami. 

Vojnou.

Rastislav Vasilišin
Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora