Je už nad slnko jasnejšie, že vývoj na akciových trhoch je úplne odtrhnutý od reality. Všimnime si napríklad minulý rok. Kým nezamestnanosť v USA bola najvyššia v histórii, celá planéta bola uväznená v lockdownoch a milióny malých firiem sa zatvárali, index S&P 500 si užíval párty storočia.
Nedate sa zmiasť, hlavnou príčinou tohto šialenstva boli kroky centrálnych bankárov. Tie sa vždy ochotne podujali zachraňovať trhy, ako keď príliš obetaví rodičia utekajú k plačúcemu dieťaťu pri prvom náznaku problémov. Namiesto toho, aby akcie nechali prejsť zdravým ekonomickým cyklom, centrálne banky znížili úrokové sadzby na nulu a vytlačili ešte viac peňazí. Výsledkom je, že akciové trhy nezažili ozdravný medvedí trh už viac ako desať rokov.
Inými slovami – trhy už nie sú slobodné. Na slobodných trhoch existujú prirodzené cykly nárastov a pádov. Ceny stúpajú a klesajú na základe ponuky a dopytu. V prípade, že dôjde k nadmernému nadhodnoteniu alebo podhodnoteniu akcií, trh rozdiel vždy vyrovná. Na súčasných trhoch to však tak nie je.
Čím viac sa učíme z histórie, tým menej sa bojíme investovať. Päť lekcií z minulého desaťročia
Čo to znamená pre investorov?
Tí musia v prvom rade pochopiť jednu vec: keď centrálne banky tlačia peniaze, peniaze prúdia do veľkých firiem. Tie následne odkúpia svoje vlastné akcie a väčšina vytlačených peňazí končí na akciovom trhu.
Ako už niekoľkokrát vyhlásili zákonodarcovia na oboch stranách Atlantiku, budú sa snažiť robiť všetko pre stabilný trh a budú „konať vo veľkom“. Pokiaľ ide o tlač peňazí, tak sú mimoriadne dobre globálne koordinovaní.
Len v minulom roku americký Fed vytlačil v priebehu niekoľkých mesiacov viac ako 3,3 bilióna dolárov. A ďalší stimulačný balík v hodnote 1,9 bilióna dolárov je už na ceste.
Pozrime sa na to z inej perspektívy. Za uplynulých 12 mesiacov sa ponuka amerických dolárov zvýšila o 40 %. Inými slovami, len za posledných rok je na svete o 40 % viac dolárov.
Tesla nákupom bitcoinu za 1,5 miliardy dolárov môže spustiť dominový efekt
Okrem bezbrehého tlačenia peňazí sa Fed zaviazal, že bude udržiavať úrokové sadzby na nule minimálne do roku 2023.
Vzhľadom na všetky tieto skutočnosti si môžeme byť istí, že v nasledujúcich troch rokoch je veľká šanca na akciových trhoch zarobiť peniaze, a to aj so zavretými očami.
Po finančnej kríze v roku 2008 tlačili banky stovky miliárd dolárov. Dnes tlačia bilióny dolárov. Nič im nebráni v tom, aby to v budúcnosti boli desiatky biliónov.
Je to šialené. Netrávim čas skúmaním, či sú akcie nadhodnotené alebo podhodnotené, ale viem, že akcie idú hore dovtedy, kým centrálne banky tlačia peniaze. Je to prirodzený dôsledok zvýšenej ponuky peňazí.
Finančná gramotnosť a bitcoin sú kľúčom k ochrane bohatstva
Je to šialený a neudržateľný svet, v ktorom bohatí ešte viac bohatnú a chudobní sú čoraz chudobnejší. Či sa nám to páči alebo nie, táto hra je takto nastavená globálnymi elitami.
Ľudia sa tiež obávajú inflácie. Oprávnene. Niet sa čo čudovať, že nárast inflačných očakávaní v USA je najvyšší od septembra 2012.
Ak sa teda ako investor chcete zaistiť proti inflácii a dosiahnuť pritom slušný výnos, akcie sú pre vás bezpečnou stratégiou. Napríklad počas posledného desaťročia si prestížne americké indexy S&P 500 a Nasdaq polepšili o 13,9 percenta a 20 percenta. Stačí len vyčkať, prežiť krátkodobú volatilitu a malé korekcie trhu, a do roku 2023 určite zarobíte.
Inými slovami – ak budete investovať do indexu S&P 500, o tri roky budete vyzerať ako geniálny investor.
Bitcoin sa stal najväčšou finančnou spoločnosťou na svete
Myšlienka na záver
Neviem, kedy sa to skončí, ale viem, že žiadne bubliny netrvajú večne. Z tohto dôvodu som sa rozhodol ponechať si časť svojich peňazí mimo finančného systému. Kryptomeny fungujú v systéme, ktorý neriadia vlády, centrálni bankári ani globálne hedžové fondy.
Aj preto v noci lepšie spím.
- Rastislav Vasilišin
- Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora