Hovorí sa, že reťaz je taká silná, ako silný je jej najslabší článok.
Ak sa trh v priebehu jedného roka prepadne o 70 percent a viac ako 2 bilióny dolárov sa vytratia do vzduchu, je zrejmé, že povolia tie najslabšie články.
Nasledujúcich šesť článkov blockchainovej reťaze sa zapíše do histórie ako najväčšie zlyhania na krypto trhoch v roku 2022 a možno aj vôbec.
Terra Luna/TerraUSD
12. mája 2022 celý krypto sektor zasiahla správa o krachu Terra (LUNA) a TerraUSD (UST).
V priebehu niekoľkých hodín sa token LUNA prepadol o viac ako 90 percent a „stablecoin” UST, ktorý mal kopírovať cenu amerického dolára, stratil dokonca až 99 percent hodnoty.
Ako sa ukázalo, LUNA bola riadená ako grandiózna Ponziho schéma od samého začiatku, čo dokazuje, že ani tie najväčšie a najlepšie financované krypto projekty nie sú imúnne voči podvodom. Tento kolaps priniesol otázky o stabilite takzvaných stablecoinov, ktoré majú byť nosným pilierom celého krypto odvetvia.
Three Arrows Capital (3AC)
LUNA a UST spustili reťazovú reakciu a urýchlili zánik Three Arrows Capital (3AC). Takmer okamžite po páde LUNA a UST, vyhlásila konkurz 3AC. Dvadsiatim siedmim subjektom dlhuje závratných 3,5 miliardy dolárov.
3AC bol jeden z najväčších hedžových krypto fondov na svete. V roku 2012 ho v Singapure založili Kyle Davies a Su Zhu. Fond sa stal jedným z prvých významných inštitucionálnych investorov v sektore kryptomien.
Dnes sú zakladatelia spoločnosti obvinení z finančného podvodu a z daňového podvodu krátenia dane.
Voyager Digital
Prasknutie dvoch článkov reťaze spôsobilo uvoľnenie tretieho článku.
Tým bola spoločnosť Voyager Digital. Táto americká krypto banka vyhlásila bankrot hneď potom, ako 3AC nedokázala vyplatiť 665 miliónovú pôžičku, ktorú dostala od Voyager Digital.
Nepomohol ani záchranný balík od FTX v hodnote 1,4 miliardy. Dnes už vieme, že skrachoval aj „záchranca”.
Celsius
Pád Voyagera ovplyvnil pretrhnutie ďalšieho článku reťaze v obľúbenej krypto banke Celsius. Jeho problémy začali už v júni 2022, keď spoločnosť náhle zastavila všetky výbery. Medzitým sa pokúša získať späť 7,7 milióna dolárov z majetku Voyager Digital. Avšak tesne potom platforma vyhlásila bankrot.
Celsius trpel vážnymi finančnými ťažkosťami, preto nemohol sprocesovať žiadosti zákazníkov o výber a investoval peniaze zákazníkov do vysoko rizikových investícií.
Konatelia a manažéri firmy boli obvinení zo sprenevery a porušovania povinnosti pre správu cudzieho majetku a zneužívania osobných informácii.
FTX a Alameda Research
Reťazová reakcia krypto podvodov vyvrcholila pred koncom roka. Treba povedať, že vcelku ,,veľkolepo”, aspoň čo do veľkosti ako aj z pohľadu vplyvu na trh.
V novembri, v priebehu niekoľkých hodín skolabovala tretia najväčšia kryptoburza FTX a stiahla so sebou milióny klientov.
Hlava a majiteľ celého krypto podvodu, Sam Bankman-Fried (SBF), pravidelne presúval vklady klientov na sesterskú firmu Alameda Research, aby ich následne mohol použiť na privátne investície. Takto nakupoval podiely v krypto firmách, nehnuteľnosti na Bahamách alebo dával úplatky politikom a médiám.
A popri tom, ako FTX spreneverila svojim klientom miliardy dolárov, majitelia burzy organizovali rozsiahle celofiremné sexuálne orgie v luxusných hoteloch po celom svete.
Firma vyhlásila bankrot v novembri a SBF je stíhaný na slobode.
BlockFi
Reťazová reakcia v roku 2022 bola zavŕšená ešte jedným impozantným krachom. BlockFi, jedna z najväčších krypto bánk na svete, sa stala obeťou pádu FTX a okamžite vyhlásila bankrot pre druhotnú platobnú neschopnosť.
BlockFi mala ťažkosti už v lete, keď skrachoval Celsius. Z najhoršieho ju vytiahol úver v hodnote 400 miliónov dolárov, práve od FTX US.
Avšak jednou z hlavných príčin krachu BlockFi bola platobná neschopnosť investičnej banky Genesis Global Trading a najmä jej krypto pôžičkovej divízie Genesis Global Capital. Podľa údajov na ich oficiálnej stránke mala spoločnosť v správe viac ako 2,8 miliardy dolárov.
Záverom
Aj napriek tomu, že tieto vymazané 2 bilióny dolárov vyznievajú hrozivo, má to aj svoje pozitíva.
Jedným je, že uvedené krypto krachy pomohli investorom rozlíšiť bitcoin od krypto tokenov a prinútili politikov urýchliť reguláciu týchto neregistrovaných cenných papierov.
A druhým pozitívom je poznanie, že aj napriek takým rozsiahlim podvodom, ktoré zatriasli celým trhom, bitcoin nezlyhal ani na minútu.
Bitcoinová sieť nebola nikým hacknutá a celá technologická architektúra ostala naďalej nenarušená.
Narušené boli len centralizované krypto tokeny, pretože sú riadené ľuďmi a tí robia chyby.
- Rastislav Vasilišin
- Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora