V roku 1982 napadla Argentína Falklandské ostrovy, čo vyvolalo ozbrojený konflikt s Veľkou Britániou. Argentína síce po pár mesiacoch kapitulovala, avšak Spojené kráľovstvo, ktoré sa ešte zotavovalo z ropnej krízy sedemdesiatych rokov, postihla vysoká inflácia. Tá sa o štyri dekády neskôr zopakovala. V júni dosiahla až 9,4 percenta – v máji to bolo „only“ 9,1 percenta. Britský štatistický úrad vidí za rekordnými hodnotami prevažne nárast cien pohonných hmôt a energií.
Ďalšie „unfortunate“ prvenstvo sa podarilo Británii dosiahnuť aj v skupine krajín G7. Inflácia bola v rámci Francúzska, Japonska, Nemecka, USA, Kanady a Talianska najvyššia práve na britských ostrovoch. Dáta z Japonska stále nie sú dostupné, nie je však pravdepodobné, že by Britániu mohlo predstihnúť.
Tempo rast odhadovali experti miernejšie
V Reuters predikovali miernejšie tempo rastu inflácie na ostrovoch. Experti nakreslili scenár, ktorý počítal s úrovňou inflácie na 9,3 percenta. Ceny však rástli oveľa signifikantnejšie. Potraviny si pripísali za minulý mesiac medziročne 10 percent a benzín rástol ešte prudšie. Až o 42 percent.
V auguste pravdepodobne opäť porastie úroková sadzba
Vláda spojila sily s lokálnou centrálnou bankou, aby spoločne bojovali proti prudkému rastu inflácie. Uviedol to britský minister financií Nadhim Zahawi, ktorý tiež dodal, že UK nie sú jedinou krajinou, ktorá musí podniknúť kroky proti raketovému rastu inflácie. Od decembra 2021 pritom britská centrálna banka zvyšovala základnú úrokovú sadzbu už päťkrát. Nie je vylúčené, že na augustovom zasadnutí schváli ďalšie zvyšovanie.
Na kontinente nezaostávame
Rekordných 9,6 percenta. Takúto infláciu dosiahla EÚ na základe dát európskeho štatistického úradu Eurostat s tým, že najvyššia inflácia sužuje pobaltské štáty. Miernejšie tempo rastu zaznamenala eurozóna, kde dosiahla inflácia 8,6 percenta.
Všeobecný rast cien umocňuje podobne ako vo Veľkej Británii rast cien energií, ktorý má vplyv na ceny potravín, alkoholu, ale aj služieb. Pred rokom sa ročná miera inflácie pohybovala na úrovni 2,2 percenta a v eurozóne 1,9 percenta.
- Olívia Lacenová
Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora