Ekonomické dáta vykresľujú čoraz zmiešanejší obraz. Najnovšie dáta sú síce konzistentné s vyhliadkami klesajúcej inflácie, no nepresvedčili trhy o tom, že ECB bude schopná do konca roka znížiť sadzby až trikrát.

Rast miezd v eurozóne sa spomaľuje, keď dohodnuté mzdy v druhom štvrťroku klesli zo 4,7 percenta na 3,6 percenta. Aj keď rast miezd zostáva nad dvojpercentným inflačným cieľom ECB, tento trend naznačuje benígny výhľad pre infláciu. Potenciálne mzdové tlaky zo strany odborov v druhej polovici roku 2024 by na druhej strane mohli skomplikovať schopnosť ECB znižovať sadzby tak agresívne, ako niektorí očakávajú.

Augustový kompozitný PMI index vzrástol v eurozóne z 50,2 na 51,2, najmä vďaka podpore francúzskych služieb spojených s olympijskými hrami. Napriek tomu zostáva celkový hospodársky výhľad slabý, najmä vo výrobnom sektore, ktorý naďalej klesá. Zatiaľ čo sektor služieb vykazuje určitú odolnosť, existuje len málo dôkazov o širšom hospodárskom oživení v celej eurozóne. Uvoľnenie inflačných tlakov s klesajúcimi cenami vstupov môže poskytnúť ECB priestor na zváženie zníženia sadzieb v septembri, ale nič nie je isté.

Nevsádzajte príliš silno na septembrové zníženie sadzieb ECB

Zatiaľ čo trhy počítajú so znížením sadzieb v septembri a majú to zahrnuté aj v cenách, je dôležité si uvedomiť, že ECB čoskoro zverejní nový súbor makroekonomických projekcií. Tieto môžu zahŕňať revízie rastu smerom nadol a naopak revízie inflácie smerom nahor. V druhom štvrťroku sa podľa júnových projekcií ECB mala jadrová inflácia znížiť na 2,7 percenta, ale namiesto toho sa zvýšila na 2,8 percenta. Reálny rast HDP zároveň zaostal za očakávaniami a dosiahol 0,3 percenta namiesto očakávaných 0,4 percenta. Vzhľadom na primárny mandát ECB kontrolovať infláciu je nepravdepodobné, že zreviduje prognózy tohtoročnej inflácie smerom nahor a napriek tomu budú pokračovať v znižovaní sadzieb v septembri. Zníženie v októbri sa zdá byť preto pravdepodobnejšie.

Nemecké dlhopisy sa zdajú byť predražené

Nemecké dlhopisy sú aj naďalej predražené po zverejnení údajov o dohodnutých platoch. Odrážajú optimistický výhľad, ktorý nemusí byť v súlade s ekonomickou realitou.

Nemecké dlhopisy zaznamenali v poslednom štvrťroku značné zisky, pričom dvojročné a desaťročné výnosy klesli takmer o 50 bázických bodov na 2,36 percenta a 2,22 percenta v porovnaní s maximami v máji. To naznačuje, že investori sú čoraz viac presvedčení, že ECB by mohla agresívne zmierniť svoju politiku na základe slabnúcich ekonomických výhľadov. Ekonomický rast však zostáva podporovaný a silný rast miezd naznačuje pretrvávajúce inflačné tlaky, najmä v službách a jadrovej inflácii, ktorú ECB pozorne sleduje. Odolný rast miezd spochybňuje očakávania trhu týkajúce sa agresívneho znižovania sadzieb.

Výnosy desaťročných dlhopisov zostávajú obmedzené v úzkom rozpätí . Aby sa výnosy dostali z tohto rozpätia, museli by stúpnuť nad 2,28 percenta, aby signalizovali vzostupný trend, alebo klesnúť pod 2,17 percenta, aby pokračovali v poklese.

Desaťročné dlhopisy - výnosy
Zdroj: Bloomberg
Desaťročné dlhopisy - výnosy
Althea Spinozzi

Althea Spinozzi nastúpila do Saxo Bank v roku 2017 a pracuje ako tímový stratég pre pevné príjmy. Althea sa venuje prieskumu pevného príjmu a spolupracuje priamo s klientmi, ktorým pomáha vybrať dlhopisy a obchodovať s nimi. Zameriava sa najmä na vysoko výnosné a podnikové dlhopisy s atraktívnym rizikom a výnosom. Je pravidelnou prispievateľkou analýz fixného príjmu do centra News & Research Saxo Bank, kde načrtáva svoj pohľad na trendy na rozvinutých a rozvíjajúcich sa dlhopisových trhoch, ako aj na dlhopisy investičného stupňa a dlhopisy s vysokým výnosom.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora