Pandémia koronavírusu Covid-19 za posledné dva roky výrazne ovplyvnila globálnu ekonomiku. Najmä v roku 2020 sme videli mnohé bankroty firiem, zvyšovania nezamestnanosti a výrazného obmedzenia svetového obchodu.
Nanešťastie ani dnes, vyše dva roky po spustení tejto krízy, nemôžeme definitívne povedať, že ju máme za sebou. Práve naopak, napriek aktuálne stabilizovanej situácii s Covidom sa treba pripraviť na jesenný nárast počtu prípadov a možno aj opätovné obmedzenie svetovej ekonomiky. Ako teda vyzerajú možné scenáre vývoja ekonomiky v najbližších mesiacoch?
Z lokálnej epidémii sa stal rýchlo celosvetový šok
Skúsme si stručne zopakovať, čo sa udialo v posledných necelých troch rokoch. Keď Covid v decembri 2019 detekovali v Číne, nikto reálne nepredpokladal nič iné ako lokálny výskyt obmedzenej epidémie, akých zažíva planéta kvantá. Avšak v tomto prípade WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) čoskoro vyhlásila, že tu máme celosvetovú pandémiu a nasledujúce tvrdé lockdowny poslali všetky trhy do mínusu.
Jeden príklad za všetky: cena ropy dočasne klesla do záporných čísiel, čiže ťažiari platili zákazníkom za to, aby nerafinovanú ropu odobrali zo zásobníkov. Problém však bolo, že pre spracované produkty z nej nebol takmer žiadny odbyt.
Tlačenie peňazí do ekonomík má svoju vysokú cenu
Pád ekonomík a hrozba kolapsu mnohých firiem naštartovala v mnohých krajinách tzv. kvantitatívne uvoľňovanie. Centrálne banky začali tlačiť do ekonomiky dovtedy nevídané množstvá peňazí. Len za rok 2020 sa náklady na Covid vyšplhali na 5,2 bilióna dolárov. Na porovnanie: druhá svetová vojna stála v dnešných cenách 4,7 bilióna dolárov.
Len samotné USA vynaložili doteraz na boj s Covidom a jeho následkami vyše 13 biliónov dolárov. To je viac ako ich stálo spoločne 13 najdrahších vojen v ich histórii. Len počas krátkej éry terajšieho prezidenta Bidena prišlo do ekonomiky navyše 5,2 bilióna dolárov, ktoré smerovali na platy zamestnancov a dlhy firiem, ako aj v podobe šekov (helikoptérové peniaze) pre všetkých obyvateľov USA. Len samotná finančná podpora bežných ľudí sa vyšplhala dokopy na 1 bilión dolárov.
Potiaľto znie celá „story“ celkom uspokojujúco. Vlády sa snažili maximálne pomôcť ekonomikám pred krachom a ľuďom pred existenčnými problémami. Avšak táto pomoc rozhodne nebola zadarmo. Práve naopak, má vysokú cenu. Dnes ju musíme platiť všetci bez rozdielu v podobe jednej z najvyšších inflácií za posledných 40 rokov.
Nie je to tak, že by sme jednotlivé štáty v rôznej fáze svojho vývoja nezažívali v minulosti aj vyššie úrovne inflácie. Avšak žiadne globálne, čiže plošne platné cenové nárasty, z minulosti nie sú porovnateľné s tým, čomu čelia štáty a trhy v súčasnosti.
Čína ovplyvňuje svetovú ekonomiku viac ako by sme chceli
A teraz späť ku Covidu. Dnes je situácia s týmto ochorením zdanlivo celosvetovo pod kontrolou. Takmer žiadna krajina nemá cestovné obmedzenia, povinné nosenie rúšok je obmedzené na vybrané zariadenia ako nemocnice či verejnú dopravu (a aj to len v niektorých krajinách).
V Číne však obraz boja s Covidom vyzeral v uplynulých mesiacoch úplne opačne. Čína si totálnymi lockdownami v úvodných vlnách pomohla, ale nedávno ju to dobehlo. Premorenosť populácie je extrémne nízka a keď sa to spojí s autoritárskymi riešeniami na boj s chorobou, videli sme v Číne bezprecedentné obmedzenia celých miest, niekde dokonca v dvoch fázach.
Mnoho firiem bolo zatvorených 2 až 4 týždne, a to vrátane Tesly a Foxconnu ako najdôležitejšieho partnera spoločnosti Apple v Ázii. Videli sme zatvorený prístav v Šanghaji a desiatky kontajnerových lodí, ktoré stáli celé týždne na mori. Čína síce má vysokú zaočkovanosť - do roku 2023 sa očakáva, že dosiahne 80 % zaočkovanosť starších ľudí – avšak čelí vysokému počtu infekcií.
Európa a USA zažívali podobné obdobie na jeseň 2021, keď sa po uvoľnenej turistickej sezóne v ďalších mesiacov zásadne sprísnili opatrenia a opäť prišli lockdowny. A tento rok hrozí podobný scenár opäť, ak sa presadí variant choroby s podobne vysokou smrtnosťou.
Pre Európu to nevyzerá najlepšie
Ak na jeseň a v zime prídu zásadné obmedzenia, môžeme opäť očakávať zásadný pokles hospodárstva. Firmy na tom budú opäť podobne ako Tesle a Apple v Číne: budú musieť obmedziť výrobu kvôli nedostatku surovín a dielov. Nehovoriac o cestovnom ruchu, ktorý pôjde ako prvý opäť dole. Podobne ropa.
Tá doteraz profitovala z vojny medzi Ukrajinou a Ruskom, čiže embarga a všeobecnej neistoty. To vyhnalo ceny nad 2 eurá za liter, čiže na takmer dvojnásobnú úroveň ako pred dvoma rokmi. Avšak budúci pokles svetovej ekonomiky logicky zasiahne aj ropu. Pritom spomaľovanie už začalo kvôli vysokej inflácii a zvyšovaniu centrálnych sadzieb v snahe s ňou bojovať.
Ďalšie lockdowny by boli veľmi bolestivé pre už aj tak „nahlodanú“ ekonomiku v Európe. Časť viny za súčasnú infláciu, ktorá je dnes hlavným problémom ekonomiky, ide na vrub kvantitatívnemu uvoľňovaniu, v ktorom Európa pokračovala veľmi dlho. Aj keď ECB už zvýšila centrálnu sadzbu – a to dokonca viac, ako sa čakalo – bude nevyhnutne čeliť veľkej volatilite na trhoch. Problém budú mať ekonomiky úzko späté s eurom ako spoločnou menou.
Investovanie je jediná možnosť, ako sa chrániť pred neistotou
Covid jednoznačne šokoval svetové finančné trhy a niečo podobné môžeme opäť zažiť už na jeseň a v zime. Vlády majú opäť šancu poučiť z minulosti a pripravovať už v lete nutné opatrenia. Aj keď nevieme, ako presne bude vývoj vyzerať, jedna vec je istá: akciové trhy zostanú naďalej oporným bodom v neistých časoch.
Za posledné storočie akciové trhy mnohokrát potvrdili, že po každej kríze sa dokážu vrátiť k rastu a prekonať pôvodné úrovne. To je príležitosť pre bežných ľudí, aby využili aktuálne príležitosti na finančných trhoch a investíciami z aktuálnej situácie vyťažili.
- Peter Svoreň
Riadi medzinárodné operácie brokera APME FX TRADING EUROPE a je zodpovedný za aktivity v strednej Európe. Je členom vrcholového manažmentu spoločnosti APME FX TRADING EUROPE, vedie oddelenie investičného výskumu a je členom výboru pre riadenie rizík. Má inžiniersky titul z podnikovej ekonomiky a manažmentu. Okrem práce na uvedených projektoch sa zaujíma o nové technológie a najnovšie trendy na finančných trhoch
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora