Šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová sa v stredu 13. 1. veľmi jasne postavila proti ekonomickému pesimizmu a podporila oživenie hospodárstva, keď poklesne pandemická neistota. Súčasne opäť uistila, že Európa disponuje všetkými nutnými nástrojmi, aby súčasnú ekonomickú krízu dokázala zvládnuť.
Už úvodom roka prichádza spochybnenie
V súčasnosti sa väčšina z 19 štátov eurozóny nachádza v lockdowne, čo prináša zásadné obmedzenie ekonomiky. Ch. Lagardeová napriek tomu ostáva pri predpovedanom oživení, za predpokladu, že od druhého štvrťroka budeme v eurozóne svedkami postupného rušenia ekonomických obmedzení.
Len v decembri znižovala ECB svoju prognózu rastu na rok 2021 z 5,0 na 3,9 percenta. V súčasnosti však viacerí odborníci spochybňujú aj toto číslo. Dôvodom sú rozširujúce sa obmedzenia pohybu a ekonomických aktivít v európskych krajinách vrátane tých najväčších ekonomík, Nemecka a Francúzska, a takisto pomalý postup očkovania. Tieto názory prichádzajú len dva týždne po začiatku nového kalendárneho roka.
Ch. Lagardeová však týmto názorom oponuje. „Myslím si, že naše posledné decembrové projekcie sú stále veľmi vierohodné,“ uviedla v rozhovore na konferencii Reuters Next. „Naša prognóza sa zakladá na predpoklade, že sa opatrenia súvisiace s lockdownom ukončia do konca prvého štvrťroka.“ ECB pri zverejnení aktuálnej prognózy 10. decembra explicitne uviedla, že predpokladom jej naplnenia je dosiahnutie dostatočnej úrovne imunity do konca roka 2021. Tento časový výhľad je podľa všetkého stále v hre.
ECB môže rozšíriť nákup dlhopisov
Ďalším rizikom, ktoré by potenciálne mohlo tlmiť rast aj infláciu, je trvalé posilňovanie eura voči doláru. Prezidentka ECB napriek opatrným pohybom na prelome rokov zatiaľ zachováva pokoj. To však už neplatí o ekonómoch zo súkromného sektora, ktorí svoje prognózy rastu už znížili. Napríklad Bank of America aktuálne predpovedá ekonomike eurozóny v roku 2021 rast o 2,9 percenta. To je o celý percentuálny bod menej ako ich predošlá prognóza aj (ešte stále) aktuálna predikcia ECB.
ECB už na podporu eurozóny rozšírila „ultra-uvoľnenú“ politiku aj na rok 2022. Faktom však je, že pri historicky najnižších nákladoch na pôžičky, ktoré v niektorých členských štátoch eurozóny klesajú až na mínusové hodnoty, je jej stimulačná „palebná sila“ obmedzená.
V stredu 13. 1. Ch. Lagardová spomenula ešte ďalšiu zásadnú informáciu. ECB by podľa nej mohla v prípade potreby opäť rozšíriť svoj stimulačný program nákupu dlhopisov. Zároveň však hovorí, že môže upustiť od použitia celého balíka vo výške 1,85 bilióna eur, vyčlenených na nákupy, v momente, keď sa kríza skončí. Keďže situácia zostáva neistá, konkrétne zmeny v opatreniach ECB sú zatiaľ otvorené.
- Martin Krištoff
Absolvent Fakulty ekonómie a podnikania na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave. Viac ako dva roky pôsobil ako finančný analytik u obchodníka s cennými papiermi CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. Ako hlavný analytik spoločnosti CFD World sa aktuálne venuje portfolio managementu a analýzam akciových titulov z hľadiska fundamentálnych a technických ukazovateľov.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora