Riešenie situácie v zdravotníctve v súvislosti s výpoveďami lekárov je na ministrovi zdravotníctva Kamilovi Šaškovi, ktorý vie presne, čo má robiť. Vyplýva to z utorkových vyjadrení premiéra Roberta Fica. Zdôraznil, že sám je v téme zdravotníkov v „hlbokom“ konflikte záujmov, pretože mu zachránili život. Minister má Ficovu plnú podporu.
Môžeme teda tomu rozumieť tak, že rovnaký názor zaujme v prípade štrajkovej pohotovosti Odborového zväzu školstva. Zástupcovia pedagógov ju ohlásili v ten istý deň, ako predseda vlády zaujal svoj štátnicky postoj. Pretože aj vtedy by mohol byť v konflikte záujmov - môže byť vďačný učiteľom, ktorí ho vzdelávali a pripravili do života. V podstate sa to dá aplikovať na čokoľvek.
K výrokom Roberta Fica o zdravotníkoch sa pre TREND vyjadril riaditeľ INEKO Dušan Zachar, ktorý sektor zdravotníctva dlhodobo analyzuje. Podľa neho nesedí viac vecí.
Jednak je to zvláštne, mimodefiničné vnímanie „konfliktu záujmov“, a začal o ňom predseda Smeru-SD hovoriť až teraz, keď už skutočne „prituhuje“, pričom predtým nehovoril o konflikte záujmov, ale že zdravotníctvo nie je premiérska téma.
R. Fico mal aj v minulosti za sebou vážnu kardiochirurgickú operáciu, ktorá mu možno tiež zachránila, respektíve predĺžila život, pričom vtedy z opozície nehovoril o konflikte záujmov, ale hlasno presadzoval a hlasoval za požiadavky lekárskych odborárov, od ktorých teraz dáva ruky preč.
Ak bude dohoda závisieť už len na peniazoch na mzdy lekárov, tak premiér bude musieť nejako konať - hoci i len interným pokynom pre ministra financií či zdravotníctva. Lebo premiér bez schopnosti aktívne konať v krízových situáciách je pre spoločnosť nepotrebný, ba je dokonca príťažou, konštatuje Dušan Zachar.
Nehorázne platy alebo nutný úplatok, aby lekári ostali? Je tu posledná šanca na pozitívnu zmenu
Martin Vlachynský z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz pre TREND potvrdil, že každý rezort potrebuje podporu vlády, ak chce presadiť veľké zmeny. Obzvlášť, ak je potrebná aj koordinácia iného ministerstva, väčšinou ministerstva financií, čo je aj tento prípad. Ak však minister podporu vlády vo svojich rozhodnutiach má, tak v prvom rade je jeho úlohou situáciu riešiť.
Výpovede podalo približne 3 300 lekárov a ich výpovedná lehota sa končí 31. decembra. Pred dvoma rokmi to bolo 2 200 lekárov, ich požiadavky na zvýšenie miezd vtedy podporil aj predseda Smeru. Aké riešenie ponúkal? Pre úplnosť - v čase terajších výpovedí bol na návšteve Brazílie. Možno si preto stačí iba zmeniť lokácie a mená.
Robert Fico, 2022: „2 200 lekárov podalo výpoveď a výpovedná lehota končí 1. decembra. Samozrejme, vláda sa tvári, že nič sa nedeje, nikto nerokuje, ignorujú sa akékoľvek požiadavky odborárov. Ale najmä tlačíme na vládu, aby podpísala, preboha, s lekármi memorandum, aby sa vrátili do práce, pretože inak nastane totálny kolaps slovenského zdravotníctva. Obrovský odklad operácií, poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Takáto situácia tu nikdy nebola. Pýtame sa: Kde je predseda vlády? Predseda vlády Heger chodí v európskych krajinách po vojenských cvičeniach. Kde je prezidentka Čaputová? Stará sa o všetko možné, len nie o Slovensko.“
Kabinet Roberta Fica už jedno riešenie krízovej situácie prijal - hrozbu väzenia pre lekárov, ktorí odmietnu nastúpiť do práce. Prezident Peter Pellegrini zákon, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s niektorými opatreniami na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti, už podpísal.
Robert Fico ale už pred dvomi rokmi ako opozičný poslanec riešenie mal: „Magori a idioti vo vláde, prestaňte nás traumatizovať. Máte všetky prostriedky na vyriešenie krízy. Ak to nechcete, zbaľte sa a vypadnite. Ak tak neurobíte, váš odchod bude o to trpkejší“.