Zdá sa, že najväčší vojenský konflikt v Európe od 2. svetovej vojny je na spadnutie.
V rozhovore pre BBC to v nedeľu potvrdil aj britský premiér Boris Johnson. „Plán, ktorý vidíme, je niečo, čo by skutočne mohlo byť najväčšou vojnou v Európe od roku 1945,“ povedal.
Podľa americkej vlády je pozdĺž ukrajinských hraníc rozmiestnených 169- až 190-tisíc ruských vojakov, a to v Rusku, ako aj v susednom Bielorusku.
Na druhej strane odhady Ruska naznačujú, že v blízkosti hraníc samozvanej Doneckej a Luganskej republiky sa nachádza približne takmer 200-tisíc ukrajinských vojakov.
Kým Vladimír Putin už vyslal armádu na Donbas, plnohodnotná vojna na Ukrajine sa ešte stále nezačala.
O čo ide Rusku na Ukrajine?
Ukrajinsko-ruský konflikt sa ťahá už od čias takzvanej studenej vojny.
Podľa Ruska v roku 1991 dal západ vtedajšiemu Sovietskemu zväzu prísľub, že severoatlantická aliancia NATO sa nebude rozširovať na východ. V roku 1999 však NATO prijalo Poľsko, Maďarsko a Česko. A v ďalšom kole expanzie v roku 2004 sa k nim pridalo Slovensko, Bulharsko, Rumunsko a Slovinsko. A aby to nestačilo, NATO prizvalo aj bývalé sovietske republiky Estónsko, Lotyšsko a Litvu, čím sa východná hranica NATO posunula len 135 kilometrov od Petrohradu.
Avšak prijatie Ukrajiny do NATO bolo pre Rusko od začiatku neprijateľnou bezpečnostnou hrozbou a V. Putin bol vždy pripravený urobiť čokoľvek, aby tomu zabránil.
Čínsky prezident Si Ťin-pching a V. Putin vydali začiatkom tohto mesiaca spoločné vyhlásenie, v ktorom vyzývajú vojenský blok pod vedením USA, aby sa zdržal ďalšej expanzie a upustil od praktík z čias studenej vojny.
Žiaľ, takúto bezpečnostnú záruku je vo Washingtone takmer nemožné dosiahnuť. Preto všetko nasvedčuje tomu, že vojna v plnom rozsahu je neodvrátiteľná.
Pád trhov v pandemických intenciách
Vždy, keď vo svete rastie napätie, investori majú tendenciu zabezpečiť svoje aktíva a preferujú takzvané bezpečnostné prístavy ako zlato a dlhopisy. Vidieť to na trhoch aj v týchto dňoch. Hrozba vojny tiež spôsobila, že akcie, bitcoin a ďalšie kryptomeny zaznamenali výrazné prepady.
Veľkou otázkou je, čo nastane, ak naozaj začne vojna. Málokto pochybuje o tom, že by sa v takom prípade ceny všetkých aktív zrútili, podobne ako v marci 2020, keď vypukla koronakríza. Krátkodobý prepad akcií o 20 až 30 percent či 50 percentný prepad bitcoinu by však neboli ničím nezvyčajným.
Voda na mlyn pre politikov
Rusko je pre politikov obľúbenou témou, rozhodne príjemnejšou, ako inflácia, politické nepokoje či lockdowny. Vojna na Ukrajine by bola pre svetových lídrov takmer darom z neba. Po rokoch bezbrehého tlačenia peňazí, ktoré sa podpísalo pod rekordne vysokú infláciu, a neschopnosti centrálnych bankárov tento stav vyriešiť, by vojna bola vynikajúcim nástrojom na odvrátenie pozornosti. Lídri v USA, EÚ ale aj v Číne by mohli ukázať prstom na V. Putina a zdôvodniť tak neodvratný krach trhov, nové balíčky stimulov a ešte vyššiu infláciu.
Najjednoduchšie je povedať, že Rusi sú zlí, že im páchne z úst a sú neustále pod vplyvom etylalkoholu. A predovšetkým, že Rusi sú bojachtiví ľudia, ktorí len číhajú na to, aby mohli zaútočiť na niektorého z mierumilovných demokratických susedov. Tento príbeh sa prakticky píše sám.
Samozrejme, takáto rétorika nikdy nevedie k ničomu dobrému. Americkým, európskym ale aj našim politikom však ide len o jedno: byť znovuzvolení v ďalších voľbách a udržať sa pri „korytách“. Či už je to v USA, Európe, Číne alebo iných krajinách, výrazne vysokej inflácii sa nedá vyhnúť a vojna by bola pre politikov tým najlepším spôsobom, ako odvrátiť zrak od problémov, ktoré spôsobili. Bohužiaľ, tak to v globálnej politike funguje.
Ako v týchto pohnutých časoch investovať
Ruský spisovateľ Anton Čechov raz povedal: „Ak je na stene zbraň v dejstve jedna, scéne jedna, musíte vystreliť z pištole v dejstve tri, scéne dva.“ Ak vystrelíte zo zbrane v dejstve tri, scéne dva, musíte vidieť zbraň na stene v dejstve jedna, scéne jedna.“ Isté je, že zbraň už dávno visí na stene a každý investor by sa preto mal poistiť pred prvým výstrelom. Javí sa to tak, že momentálne najbezpečnejšou stratégiou je predať všetko a počkať kým usadne prach. Na to je však potrebná určitá dávka odvahy.
- Rastislav Vasilišin
- Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora