Podľa štatistík kryptomeny aj naďalej najintenzívnejšie používajú zlodeji a zločinci, ktorí potrebujú oprať špinavé peniaze. Aj preto kryptomeny lákajú hackerov a objem krádeží každým rokom rastie. Napríklad v roku 2019 dokázali odcudziť digitálne meny v hodnote 4,5 miliardy amerických dolárov.
S intenzívnejším využívaním blockchainu a najmä s rastúcou popularitou kryptomien narastá aj aktivita hackerov, ktorí sa prekonávajú v kreatívnych spôsoboch, ako okradnúť svoje obete.
Drogy, zbrane, terorizmus, vydieranie
Kryptomeny sa už roky používajú pri platbách spojených s trestnými činmi. Ako potvrdzuje kriminálna správa DeepDotWeb, vôbec najčastejšie sa používajú na kúpu a predaj drog a zbraní cez takzvaný Dark Web, čo je čierny trh na internete. V rebríčku finančných operácií potom nasleduje pranie špinavých peňazí. Ničím výnimočným nie je zbieranie financií na podporu terorizmu. V poslednom čase však najviac čítame o rôznych vydieračských schémach.
Jedným z najnovších trendov je vylákanie peňazí z obetí pomocou pandémie Covidu-19. Ide o klasické vydieranie, kedy sa najmä Bitcoin stáva primárnym prostriedkom pre „inkasovanie výpalného“. Nárast počtu vyhrážania infikovania obetí a ich rodín novým druhom vírusu, ak neprevedú vydieračom svoje kryptomeny, potvrdil aj americký FBI.
Krypto-zločinci siahajú aj po zvučných menách
Zločinci, ktorí majú záujem o kryptomeny, sa doslova predbiehajú v kreativite. Príkladom je zneužitie známych mien v júli 2020. Napríklad na nástenke účtu Elona Muska hackeri umiestnili nasledujúci príspevok: „Kvôli Covidu-19 cítim potrebu sa podeliť. Zdvojnásobím akúkoľvek BTC platbu, ktorá príde na moju BTC adresu počas nasledujúcej hodiny. Veľa šťastia a dávajte na seba pozor.“
Podobné tweety si na svojich účtoch našli aj Jeff Bezos, Bill Gates a iné známe osobnosti. Krátko nato však bola zverejnená informácia, že ide o podvod.
Krádežami a podvodmi miznú z účtov miliardy
Aj keď priaznivci kryptomien majú množstvo argumentov, prečo by tie mali v budúcnosti nahradiť regulárne meny, odborníci dnes hovoria najmä o ich negatívach s ohľadom na narastajúcu kriminalitu. Napríklad skupina Cyber-Digital Task Force vydala v októbri 2020 správu, v ktorej dokumentuje jednu z hlavných úloh kryptomien v kriminálnych a nadnárodných hrozbách.
Krypto-spravodajská firma CipherTrace zasa v roku 2019 vyčíslila objem stratených peňazí v kryptomenách na vyššie spomínaných 4,5 miliárd dolárov, a to cez krádeže a podvody. Je to dvojnásobok oproti roku 2018 a očakáva sa, že tento rok budú čísla ešte vyššie. Potvrdzujú to aj čiastkové údaje za tento rok – za prvých 5 mesiacov zmizlo podvodmi a krádežami 1,4 miliardy dolárov.
Veľkým problémom pre vyšetrovateľov je fakt, že blockchain sa využíva globálne a platba medzi kontinentmi trvá len niekoľko sekúnd. Vďaka decentralizácii, ktorá je typická pre kryptomeny, a vysokej miere anonymity vlastníkov majú zločinci pri kryptomenách doslova „ustlané na ružiach“.
Keď burza nie je skutočne burzou
Ďalším problémom sú podvodné burzy, ktoré zneužívajú dôveru investorov-začiatočníkov. Príkladom je BitKRX, ktorá sa prezentovala ako súčasť najväčšej obchodnej platformy. Až kým v roku 2017 juhokórejské finančné úrady nezistili, že obrala ľudí o peniaze.
Kto sa nechce stať obeťou podobných podvodov, mal by využívať len známe a overené bitcoinové burzy a fóra. Práve tam sa najskôr objavujú informácie o podvodných aktivitách.
Investori sa nepoučili, svoje kryptomeny držia na burze
Pri kryptomenách platí ešte viac ako pri bežnom majetku, že zabezpečenie sa proti krádeži je absolútny základ. Najmä nováčikovia robia chybu, keď držia kryptomeny na burze, až kým ich jedného dňa nepredajú. Svoju investíciu tak vystavujú riziku v podobe hacknutia samotnej burzy alebo jej krachu.
Napríklad v roku 2016 zmizlo z burzy Bitfinex takmer 120-tisíc Bitcoinov. Mnohí zažili aj krach kanadskej burzy Cryptopia. Dostupné údaje pritom indikujú, že na burze drží svoje kryptomeny väčšina retailových investorov.
Peňaženka a analógové heslo
Ak sa už človek rozhodne investovať do kryptomeny, základom je nedržať peniaze na burze ani v zmenárni, kde sú bitcoiny stále pod správou konkrétnej platformy a tá sa môže dostať do pozornosti hackerov. Výrazne lepšou ochranou je úschova v online peňaženkách, ku ktorým si človek vygeneruje vlastný privátny kľúč, tzv. „seed“. Ide o sériu 12 až 24 slov, čo je zložitý prístup, ktorý si treba dobre zapísať a uschovať. Ale určite nie v digitálnej forme. V tomto prípade je potrebné analógové riešenie, ktoré je odstrihnuté od internetu. V online peňaženkách sa odporúča držať v nich najmä kryptomeny, ktoré sú určené na bežné používanie, napríklad pri platbe v obchodoch. Zatiaľ najbezpečnejším riešením sú offline peňaženky, v ktorých sa odporúča ukladať väčšie objemy investícií, ktoré chcete uložiť na dlhšie obdobie.
Aj keď sa digitálne meny môžu zdať ako zaujímavá investícia, stále platí, že ide o extrémne rizikový investičný aj platobný nástroj. Z tohto dôvodu nie sú kryptomeny súčasťou ponuky investičných produktov našej brokerskej spoločnosti.
- Olívia Lacenová
Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora