Ak niekto za posledné roky spopularizoval obchodovanie na finančných trhoch pre masy, tak je to americký online broker Robinhood Financial LLC. Firma založená v roku 2013, ktorá funguje ako online broker od roku 2015, „nabúrala“ mnohé štandardy v retailovom investovaní, napríklad prakticky zrušila poplatky. Popri mladých ľuďoch sa jej podarilo prilákať aj staršiu, ale stále ekonomicky aktívnu generáciu vo veku 45 až 65 rokov.

IPO sa (zatiaľ) odsúva

Je viac ako logické, že firma chce svoj obrovský úspech kapitalizovať vstupom na burzu. Tento proces formálne začal 23. marca 2021, keď Robinhood požiadal o IPO s avizovaným termínom samotného IPO v júni 2021. To sa však nestalo. Dôvodom je pravdepodobne vyšetrovanie Americkej komisie pre cenné papiere a burzy (SEC) a tiež preverovanie platformy Robinhood zo strany amerického Úradu pre reguláciu finančného priemyslu (FINRA). A bol to práve FINRA, ktorý 30. júna udelil Robinhoodu vôbec najvyššiu pokutu vo svojej histórii. Platforma musí zaplatiť 70 miliónov dolárov. O reálnom termíne IPO zatiaľ nie sú žiadne signály.

Bezplatný účet a čiastkové akcie

Čo robí Robinhooda takým výnimočným online brokerom? Kľúčová je bezplatná online aplikácia na obchodovanie s akciami, opciami, ETFS a kryptomenami. Klienti veľmi radi počúvajú na slovo „bezplatný“ a ak je niečo zadarmo, hneď majú o jednu bariéru menej. Robinhood však išiel ešte ďalej a zaviedol takzvané čiastkové akcie, ktoré umožňujú investovať aj jediný dolár do akcie v hodnote 100 dolárov. Inak povedané, malí investori si takto vedia vystavať diverzifikované portfólio aj s menším obnosom peňazí.

Robinhood je navyše optimalizovaný pre bežného používateľa smartfónu. Registrácia a vytvorenie účtu je jednoduché a podľa spoločnosti trvá schválenie nového zákazníka menej ako hodinu. Okamžite po schválení účtu môže klient zvýšiť sumu peňazí na svojom účte a začať obchodovať. To všetko v kombinácii s prebytkom peňazí (najmä) v americkej populácii počas pandémie prispelo k tomu, že Robinhood sa stal mimoriadne populárnou aplikáciou.

Za prekročenie červenej čiary rekordná ponuka

Platforma Robinhood však v niektorých oblastiach prekročila „červenú čiaru“. Je terčom  závažných sťažností a niekoľkých súdnych sporov, preto sú aktuálne na stole otázky o jej spoľahlivosti a dôveryhodnosti.

V januári a februári 2021 mala spoločnosť problém s vysokou volatilitou, ktorá súvisela s mániou okolo akcií spoločností GameStop, AMC a ďalších. Na vyriešenie problémov získala od investorov miliardu dolárov na pokrytie svojich požiadaviek na hotovosť. To pre vyššie uvedené okolnosti ostro kritizovali zákonodarcovia a iná časť investorov.

Ešte 17. decembra minulého roka obvinila SEC spoločnosť Robinhood zo zavádzania zákazníkov a takisto pridala podozrenie, že nefunguje podľa svojich najlepších možností a schopností. Konkrétne, Stephanie Avakianová, riaditeľka odboru SEC pre presadzovanie práva, hovorila o podozrení, že Robinhood zavádzal svojich klientov ohľadom skutočnej obchodnej ceny akcií. A to je pre komisiu skutočne veľké pochybenie, keďže transparentnosť a kvalita servisu pre investorov majú najvyššiu prioritu.

Prvý výsledok prešetrovania praktík Robinhoodu však prišiel od druhého úradu. FINRA zverejnila 30. júna historicky najvyššiu pokutu 70 miliónov dolárov. Firma zaplatí úradu pokutu 57 miliónov dolárov a navyše klientov odškodní sumou 12,6 milióna dolárov. Regulátor uviedol, že ide o postih za systematické klamanie spotrebiteľov a ich vystavenie príliš riskantným operáciám, napríklad opciám.

Podľa analýzy CNBC patrí Robinhood medzi najhodnotnejšie súkromné firmy v kalifornskom Silicon Valley. Odhaduje sa, že hodnota IPO tejto fintech spoločnosti by mohla prekonať 30 miliárd dolárov. Robinhood bezpochyby spustil doslova revolúciu v retailovom investovaní a IPO tejto spoločnosti by mohlo prilákať nových investorov. Otázkou však zostáva, do akej miery ovplyvnia hodnotu akcií spoločnosti doterajšie prešľapy a obvinenia zo strany regulačných orgánov.

Jozo Perić

Chorvát Jozo Perić je skúsený obchodník s certifikátom Advanced CySEC. Od roku 2019 pôsobí ako hlavný analytik brokera CapitalPanda. Venuje sa príprave analýz pre klientov so zameraním na finančné trhy, komodity a obchodovanie menových párov. J. Perič vyštudoval Univerzitu v Záhrebe a po magisterskom štúdiu zostal na univerzite pôsobiť ako dátový analytik. V roku 2015 sa začal profesionálne zaoberať obchodmi na kapitálových trhoch.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora