Francúzsko čakajú po fiasku krídla Emanuela Macrona vo víkendových eurovoľbách domáce predčasné voľby a krajina sa zmieta pod tlakom výrazných politických otrasov. Pozornosť sa opäť obracia na večný súboj prezidenta Emanuela Macrona a jeho krajne pravicovej rivalky Marine Le Penovej. Ešte viac sa tak prehĺbilo riziko súvisiace s rozpočtovým deficitom Francúzska a jeho rastúcim dlhovým zaťažením, na ktoré už reagovala agentúra S&P znížením ratingu. Akékoľvek pokusy prezidenta obmedziť verejné výdavky a úvery by tak mohli naraziť na prekážky v dôsledku oslabeného mandátu.

Európa zostáva v očiach investorov v centre geopolitických obáv a rastúca popularita krajnej pravice, ako aj riziko predčasných francúzskych volieb znamená, že investori si môžu za toto politické riziko pýtať prémie.

Výnosy francúzskych dlhopisov vzrástli na najvyššiu úroveň od novembra pre rastúce fiškálne obavy. Francúzske akcie už stihli na politické turbulencie zareagovať, keď benchmarkový akciový index CAC40 klesol z piatkovej záverečnej hodnoty o 2,7 percenta a dostal sa pod dlhodobé minimum 7 900. EuroStoxx 600 je tiež na zostupe a klesol zatiaľ o 1,2 percenta.

Hoci politická neistota predstavuje riziko, môže tiež ponúknuť strategické vstupné body pre dlhodobých investorov. Kľúčovou zložkou francúzskeho trhu sú luxusné značky, ktoré ponúkajú prístup k trhu, ktorý sa môže pochváliť vysokým rastom, vysokými maržami a odolným podnikaním napriek vysokej inflácii a ekonomickej neistote.

Hoci francúzske akcie môžu pred voľbami čeliť protivetru, za zmienku stojí, že iba 15 percenta tržieb firiem zastúpených v CAC40 pochádza z Francúzska. Francúzsky akciový trh ako taký rak závisí viac od globálnych ekonomických podmienok. Francúzsko je domovom viacerých nadnárodných korporácií s globálnym dosahom, ako sú LVMH (luxusný tovar), TotalEnergies (energie) a Airbus (letectvo). Luxusný sektor pritom zostáva jedným z najzaujímavejších, a to vzhľadom na jeho vysoký rast, vysokú maržu, silné značky a veľkú príťažlivosť medzi spotrebiteľmi.

Predčasné voľby vo Francúzsku sa uskutočnia v dvoch kolách, pričom začnú 30. júna a vyvrcholia 7. júla. Je nepravdepodobné, že nadchádzajúce hlasovanie priamo ovplyvní Macronovu pozíciu hlavy štátu, ale môže to byť predstavenie rastúcej popularity Le Penovej pred prezidentskými voľbami v roku 2027. Macron možno vsádza na to, že predčasné voľby využije ako príležitosť spochybniť silnejúcu pozíciu krajnej pravice v Európe a na obnovu silnejšej pozície umiernenej väčšiny. Existujú však značné riziká, že tento krok by sa mu mohol vypomstiť. Výsledok volieb by mohol ovplyvniť aj Macronovu schopnosť presadzovať legislatívu a jeho schopnosť vybrať si podobne zmýšľajúceho premiéra.

A aký vplyv má vývoj vo Francúzsku na európske akcie ako celok? Celkový príbeh o európskom kapitáli zostáva zatiaľ nezmenený, a to napriek politickej nervozite. Podľa jeho slov európske akcie možno stratili na technologickej revolúcii v porovnaní s USA, ale trh je viac diverzifikovaný a podhodnotený. Dva najväčšie motory európskeho trhu sú farmaceutický a luxusný priemysel. Ale prebiehajúca vojna na Ukrajine, napätie na Blízkom východe a vyhliadky na druhé prezidentské kreslo Donalda Trumpa v USA pomáhajú aj európskym obranným akciám.

Charu Chanana

Charu Chanana je marketingová strategička Saxo Markets so sídlom v Singapure. Má viac ako 10-ročné skúsenosti na finančných trhoch, naposledy ako vedúca ázijská ekonómka v Continuum Economics, kde jej kompetencie zahŕňali makroekonomické analýzy pre rozvíjajúce sa ázijské krajiny s kľúčovým zameraním na Indiu a juhovýchodnú Áziu. Je odborníčkou na analýzu a monitorovanie vplyvu domácich a vonkajších makroekonomických šokov na región. Charu sa umiestnila na vysokom mieste v prieskumoch predpovedí agentúry Bloomberg a médiá s ňou pravidelne konzultujú názory na trhy a ekonomiky. Bola široko citovaná v článkoch v tlači a často sa objavuje na CNBC, Bloomberg TV a Channel News Asia a v singapurských obchodných rádiách.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora