Uplynulý rok bol obdobím vysokej volatility na akciových trhoch, negatívneho sentimentu a medvedieho trendu. Zvyšovanie úrokových sadzieb centrálnych bánk, neutíchajúci rast inflácie a energetický kríza prispievali k obavám z globálnej recesie.
Optikou akciových trhov sme boli svedkami výpredajov, počas ktorých chce každý nakúpiť čo najvýhodnejšie. Avšak odvaha v tomto prípade vyžaduje obrovskú dávku trpezlivosti. Dôvodom je to, že obrat smerom k býčiemu trhu môže trvať až príliš dlho na to, aby bol investor ochotný podstúpiť takú vysokú mieru rizika.
Bezpečie na úkor zisku
Následkom neistoty z ekonomického a v neposlednom rade aj politického vývoja je vyššia opatrnosť investorov a s tým súvisiace vyhľadávanie „bezpečného prístavu.“ Kľúčovým prvkom úspechu je nielen vysoká dávka trpezlivosti, ale aj diverzifikácia portfólia.
Kým v časoch expanzie a pozitívneho ekonomického sentimentu majú cyklické akcie tendenciu rásť, v období recesie môže byť strategickejšie zamerať sa na stabilné, necyklické odvetvia. O akých spoločnostiach hovoríme? Sú nimi tie, ktoré by mali vykazovať stabilný rast, prinášať dividendy bez ohľadu na stav na akciových trhoch a zároveň by nemali podliehať nadmernej volatilite.
Na prvý pohľad síce neponúkajú markantný potenciál rastu, avšak o to viac môžu ochrániť portfólio pred náhlym a hlbokým poklesom hodnoty počas medvedieho trendu, kedy majú tendenciu v porovnaní s celkovým trhom vykazovať lepšie výsledky.
Na aké odvetvia sa zamerať
Aké spoločnosti sa dajú z pohľadu odolnosti voči výkyvom na akciových trhoch považovať za stabilné? Závisí to od segmentu, v ktorom podnikajú. Prirodzene stabilnejšie sú tie spoločnosti, ktoré generujú pevný obrat bez ohľadu na to, či sa nachádzame v období rastu alebo spomalenia ekonomiky.
Inými slovami, ľudia kupujú ich produkty aj v čase recesie, pretože ich potrebujú v každodennom živote a nie je možné sa bez nich zaobísť. Ide o jedlo, lieky, toaletné potreby či drogériu.
Opäť sa vraciame k zlatu
Drahé kovy na čele so zlatom patria ku komoditám, ktoré by sme mohli tiež označiť ako „bezpečný prístav“. Sú efektívnym nástrojom diverzifikácie investičného portfólia. Rok 2022 síce vývoju ceny zlata príliš neprial, avšak v posledných mesiacoch sa situácia začala pomaly meniť a v nasledujúcich mesiacoch budeme sledovať, či sa pozitívny trend počas tohto roka udrží.
Vysoká inflácia a vysoké úrokové sadzby pravdepodobne prispejú k tomu, že medvedí trend na akciových trhoch pretrvá aj v najbližších týždňoch a mesiacoch. Zmenu by mohlo priniesť postupné znižovanie inflácie.
Ak skutočne nastane, kapitálové trhy by mohli zažiť vlnu pozitívneho sentimentu. Investori však musia aj naďalej rátať s vyššou volatilitou naprieč aktívami a tomu prispôsobiť svoju investičnú stratégiu.
- Olívia Lacenová
Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora