Aj keď covid -19 ešte nepovedal posledné slovo a ďalší vývoj ekonomík ešte pravdepodobne ovplyvní šírenie variantu delta či ďalších mutácií, už dnes sa vieme, ktoré firmy dokázali počas pandémie najviac narásť a zosilnieť.
Číslo 1: Farmaceutické firmy, ktorým sa podarilo vyvinúť vakcínu
Ak ste tipovali farmaceutické spoločnosti, ktoré ako prvé uviedli do predaja vakcíny proti covidu-19, tipovali ste správne. Medzi prvou trojkou (Pfizer-BioNTech, Moderna, Astra Zeneca) vyčnieva najmä americko-nemecké konzorcium.
Obrovským míľnikom pre ich úsilie je finálne schválenie vakcíny zo strany FDA, teda Amerického úradu pre kontrolu potravín a liečiv. Vakcína Pfizer-BioNTech oficiálne spĺňa vysoké štandardy bezpečnosti, účinnosti a kvality výroby.
Podobný krok ako v prípade FDA sa očakáva v dohľadnej dobe aj od Európskej liekovej agentúry. Medzi víťazov rozhodne patrí aj Moderna. V jej prípade vývoj hodnoty akcií vzbudzuje obdiv: za posledný rok dramaticky prekonala širší trh a so zhodnotením 344,7 percent viac ako 10-násobne prekonala výnos indexu S&P 500, ktorého sa stala súčasťou (S&P 500 sa za rok zhodnotil o 33,2 %).
Číslo 2: Logistika vakcín aj bežných tovarov
Posilnenie online predaja výrazne naštartovalo segment logistiky. Najmä tej, ktorá rieši špeciálnu prepravu vakcín. Je zrejmé, že aj v blízkej budúcnosti bude zabezpečenie bezproblémovej prepravy (nielen) vakcín aj naďalej prioritou.
Pri očkovacích látkach však okrem prepravy a logistiky rozhoduje aj chladiaci reťazec, preto sú v hre špecializované chladiarenské firmy ako Carrier, Trane Technologies a Va-Q-Tec. Z hľadiska logistiky patria medzi potenciálnych víťazov súčasnosti najmä giganti ako Deutsche Post DHL, UPS, Bolloré Logistics a Lufthansa Cargo.
Číslo 3: Technologické firmy v oblasti platieb
Na presune aktivít z offline do online sveta získali všetky firmy, ktoré na túto zmenu dokázali rýchlo reagovať. Avšak ešte väčšie plus priniesla platobným technológiám. Nárast objemu digitálnych platieb a rozšírenie využívania moderných spôsobov platenia na webe hrali jasný prím.
Odhady logicky hovoria, že ak sa online platobné technológie dokážu vyrovnať v najbližších rokoch s rôznymi reguláciami a súbežne prekonajú technické ťažkosti, nič nestojí v ceste ďalšiemu rastu ich hodnoty.
Reč je primárne o fintechoch ako PayPal, Revolut, Wise a ďalších. Technologické firmy v oblasti financií – tzv. fintechy – začínajú reálne „dýchať na krk“ tradičnému bankovému sektoru. Ich rast je skutočne enormný a nie je vylúčené, že už čoskoro sa využívanie rôznych fintechových platobných platforiem a aplikácií stane novým normálom.
- Lucia Žárska
- Hlavná analytička brokerskej spoločnosti ProfitLevel. Do jej portfólia patrí webová stránka Mafinn, kde figuruje ako spoluzakladateľka. Jej oblasťou záujmu je vzdelávanie laického publika v oblasti investícii. V brokerskej firme sa venuje hlavne oblasti finančných trhov.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora