Výročie Nežnej revolúcie je už tradične príležitosťou porovnávať. Objavila sa napríklad informácia, že pred novembrom 1989 sa na chlieb robilo o polovicu kratšie ako dnes. V záujme korektnosti však treba dodať, že išlo skôr o výnimku, veľká väčšina tovarov je dostupnejšia v súčasnosti. Či už ide o potraviny, oblečenie alebo elektroniku. Televízory či práčky dokonca za dekády zmenili charakter - z dlhoročnej investície sú dnes skôr spotrebným tovarom.

Pri spomienkach na socialistický maloobchod sa nedá opomenúť fenomén Tuzex. Svojím spôsobom to bola kapitalistická enkláva uprostred socialistického raja. Hodilo by sa aj označenie trójsky kôň, ktorého si však komunisti sami a dobrovoľne dotiahli za bránu. Nepomohla ani cenzúra, práve vďaka obchodu so zahraničným tovarom si totiž bežní spotrebitelia mohli porovnať, že káva môže aj voňať a elektronika bezchybne fungovať. Tuzex voňal ako žiaden socialistický obchod.

Asi netreba špeciálne pripomínať, že dôvodom vytvorenia importných predajní bola snaha vymámiť z ľudí doláre či marky, ktoré mali schované pod vankúšom. Štát ich totiž takisto potreboval. V Tuzexe však nenakupovali iba tí, ktorým príbuzní poslali valuty zo zahraničia. Kto ich nemal, musel zháňať bony za nevýhodný kurz u vekslákov. Ľudia to robili, hoci im štát garantoval pevné ceny v socialistických obchodoch.

Na snímke premiér SR Robert Fico (Smer-SD) počas prvého rokovania novej vlády Smeru-SD, Hlasu-SD a SNS 25. októbra 2023 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Otrasy v druhom pilieri: 13. dôchodok je len začiatok penzijných zmien

Dlhé rady, prázdne regály

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa