„Sú dekády, keď sa nič nedeje; a potom sú týždne, počas ktorých sa udejú dekády,“ napísal Vladimír Iljič Lenin. Pohľad na súčasnú situáciu naznačuje, že svet práve prežíva takéto týždne.
Nulová politika nulového covidu
Od začiatku roka medzi najväčšie obavy investorov patrila udržateľnosť čínskej politiky nulového covidu. Koncom minulého a začiatkom tohto týždňa sa tieto obavy začali zhmotňovať.
Uzávera Šanghaja trvá miesto štyroch dní už štyri týždne a nezdá sa, že by sa situácia zlepšovala. Naopak, opatrenia sa sprísňujú a nervozita obyvateľstva rastie.
Čo je horšie, prvé desiatky prípadov covidu sa objavili v hlavnom meste Pekingu, kde momentálne prebieha masívne očkovanie a lokálne uzávery. Ľudia v panike vykupujú obchody. Je čoraz pravdepodobnejšie, že aj Peking zasiahne lockdown.
Ak sa omikron nebude dať zastaviť a uzávery sa budú rozširovať, Číne hrozí ekonomická kalamita podobná tej, ktorú zažila Európa.
Už aj bez ďalších lockdownov sa výrazne narušila dodávateľská sieť tovarov zo Šanghaja, čo hrozí opakovaním úzkych hrdiel globálnej prepravy počas roka 2020.
Situácia s covidom tlačí krajinu do „najtemnejšieho ekonomického momentu za posledné dekády,“ povedal pre Bloomberg Junheng Li, JL Warren Capital.
Finančný prepad
Investori súčasnú situáciu nevnímajú pozitívne. V pondelok sa prepadli čínske akcie o 5 percent pri najväčšom poklese od februára 2020. Týmto pohybom vymazali marcový odraz a dostali sa na najnižšie úrovne od covidovej paniky v roku 2020.
Zahraniční investori sa zbavovali čínskych akcií aj dlhopisov. Pri očakávanom uzavretí domácej ekonomiky a spomalení dopytu sa prepadla ropa aj železná ruda. Pod tlakom výpredaja aktív sa začal prepadať aj čínsky jüan.
Čínska mena počas minulého týždňa stratila dve percentá svojej hodnoty. Napriek tomu, že sa to nezdá veľa, je to najviac od devalvácie v roku 2015. Čínska centrálna banka tým reagovala na oslabujúci sa japonský jen, podobne ako v roku 2015.
Keďže japonský jen stratil od začiatku roka viac ako 10 percent svojej hodnoty, čínske tovary sa stali v regióne drahšie. Na udržanie si konkurencieschopnosti musí čínska centrálna banka nasledovať tú japonskú a uvoľňovať domáce finančné podmienky. Jüan sa tak stáva slabším.
Uvoľnená monetárna politika je potrebná aj kvôli podpore domácej ekonomiky v čase covidových lockdownov. Na druhej strane je však v rozpore s tesnejšou politikou americkej centrálnej banky.
Vízia rastúcich úrokových sadzieb v USA podkopáva meny všetkých centrálnych bánk, ktoré držia sadzby nízko. Najsilnejším príkladom je kolaps japonského jenu. Práve ten v spojení s prepadom jüanu je podľa finančného analytika Alberta Edwardsa najväčšou vecou, o ktorej sa nehovorí.
Prvá centrálna banka stráca kontrolu. Najväčší monetárny experiment v histórii hrozí krachom
Dolárové prekliatie
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?