Prvá fáza globálnej ekonomickej krízy sa skončila. Svoju silu nabrala za pomoci inflačného šoku a zlyhania dlhoročnej politiky centrálnych bánk. Skončila sa s tým, ako centrálne banky koncom augusta priznali, že inflácia bude zásadný a dlhodobý problém.
To zvrátilo letný optimizmus investorov do obnovenia poklesu akciových trhov a ďalšieho výpredaja dlhopisov. Globálne dlhopisy sa prvýkrát v histórii dostali do medvedie trhu, keď stratili od svojho vrcholu viac ako pätinu hodnoty.
Avšak ešte omnoho horšie ako výpredaj akcií a dlhopisov, je pokračujúce posilňovanie amerického dolára. Samozrejme, nie pre tých, ktorí americký dolár držia. Ak Európan na začiatku roka investoval svoje peniaze do dolára, zarobil 16 percent, čím jeho zisky porazili aj infláciu. Aj to je dôvod, prečo množstvo dolárov, ktoré si investori uchovávajú v americkej centrálnej banke sa za posledný rok zdvojnásobilo.
Počet dolárových víťazov je však minimálny. Naopak, keď dolár posilňuje, takmer každý stráca. Američania majú tú výhodu, že pomocou silného dolára exportujú svoju infláciu do sveta. Zvyšku sveta nedostáva nič iné, iba ju prijať. Je to bolestivý proces plný extrémnych rizík.
20-ročné maximá
Euro sa počas končiaceho týždňa pevne ukotvilo pod hranicou parity. Jediné, čo zabránilo jeho väčším výpredajom boli očakávania omnoho vyšších úrokových sadzieb v eurozóne.
Také šťastie už nemal japonský jen, ktorý sa prepadol na 24-ročné minimá nad 140 jenov za dolár. Na rozdiel od ECB, japonská centrálna banka stále popiera nutnosť navyšovať sadzby, čím vytvára riziká ďalšieho nekontrolovaného pokles domácej meny, potenciálne vedúceho až k bankrotu krajiny.
Britská libra sa voči doláru prepadla k úrovni 1,15 a priblížila sa k najnižším úrovniam od roku 1985. Krajine hrozí tak veľká ekonomická kríza, že jej nepomáhajú ani vyššie úrokové sadzby, keďže inflácia by mala na budúci rok vzrásť až nad úroveň 20 percent.
A čo je pre celú Áziu omnoho horšie, v poklese pokračuje aj čínsky renminbi, ktorý bude čoskoro atakovať dvojročné minimá na úrovni 7 jüanov za dolár. Čínska centrálna banka je v domácej ekonomickej kríze donútená mierne znižovať úrokové sadzby, čo domácu menu robí ešte menej atraktívnou.
Podtrhnuté a podčiarknuté - dolárový index dosahuje najsilnejšie úrovne od júna 2002. Priložený graf ukazuje, ako každé jeho posilnenie súviselo s ekonomickou krízou. Ani tentokrát to nebude iné. Otázkou je skôr to, ako ďaleko ešte posilní, koľko krajín prinesie do bankrotu a politickej nestability. Srí Lanka bola iba začiatkom.
Vlna bankrotov
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?