Reálne mzdy v Česku sa vlani prepadli o 7,5 percenta, vyplýva z údajov, ktoré zverejnil ČSÚ. Ide o päťkrát hlbší prepad ako ten doteraz v danom ohľade najhoršieho roku. Až do vlaňajška sa totiž životná úroveň ľudí v ČR vyjadrená zmenou priemernej reálnej mzdy najviac prepadala v roku 2013, a to o 1,5 percenta.

Nominálne najviac pridané dostali zamestnanci v energetike a bankovníctve a finančníctve, ani rast miezd v týchto odvetviach ale v priemere infláciu neporazil. Príslušné odvetvia ťažia z prostredia vysokých cien energií a pomerne vysokých úrokových sadzieb. Časť súvisiacich ziskov vlani firmy a podniky daných odvetví rozdelili medzi zamestnancov, vrátane bonusov a mimoriadnych odmien konca roka.

Napríklad zamestnanci ČEZ dostali za november mimoriadnu odmenu vy výške 30-tisíc korún. Ďalších 30-tisíc korún potom dostali za tohtoročný január. Naopak, pomerne málo pridané, ak vôbec, dostali vlani zamestnanci tých segmentov, ktoré sú vo vysokej miere platené z verejných rozpočtov, ako je zdravotníctvo, školstvo alebo sociálna starostlivosť. Tu sa prejavili úsporné kroky, ktoré v porovnaní s predchádzajúcou vládou uskutočnila vlani existujúca vláda.

S prepadom reálnych miezd je v priemere potrebné počítať aj tento rok. Mzdy nominálne zjednodušujú o 7,6 percenta, zatiaľ čo oproti minulému roku klesne inflácia, hoci zostane naďalej vysoká, na úrovni 10,5 percenta. Mzdy tak reálne klesnú o 2,9 percenta, čo bude druhý najhlbší prepad v histórii práve po minulom roku.

Za súčasným prepadom životnej úrovne Čechov stojí najvýraznejšia inflácia od prvej polovice 90. rokov, ktorá nie je schopná rast nominálnych miezd ani vzdialene dorovnať, a to ani v podmienkach stále pomerne nízkej miery nezamestnanosti, najnižšej v krajinách EÚ aj OECD.

Lukáš Kovanda

Český ekonóm. Pôsobí ako hlavný ekonóm Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomické témy, investície, aj nové fenomény ako kryptomeny a fintech. Prednáša na Národohospodárskej fakulte Vysokej školy ekonomickej v Prahe. Je členom vedeckého grémia Českej bankovej asociácie. Pôsobí aj ako socioekonomický analytik pri OSN. Je autorom viacerých titulov ekonomickej literatúry.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora