Keď sa spomenie slovo „komodity“ a finančné trhy, prirodzene si predstavíme ropu, plyn a zlato. Novou hviezdou tohto segmentu je však meď. Prečo by mohol byť práve tento mäkký kov zaujímavou príležitosťou na investovanie? Meď je kľúčovou komoditou pre mnohé priemyselné sektory: od elektrických inštalácií, cez stavebníctvo a infraštruktúru až po obranu. Preto jej budúcnosť vyzerá viac ako pozitívne, a tým aj predpoklad rastu ceny.
Široké využitie zvyšuje dopyt
Medzi kľúčové prednosti medi patrí jej odolnosť voči korózii, preto sa využíva v potrubiach aj vodovodných rozvodoch. Zároveň má meď vysokú elektrickú vodivosť, preto sa meď dlhodobo využíva na výrobu elektrických vodičov a káblov. Meď v stále väčšej miere vyžadujú aj nové technológie v energetike, ako sú veterné farmy či solárne panely, ako aj v elektromobilite. Už len tento výpočet jasne ukazuje, prečo má meď v nasledujúcich rokoch “našliapnuté“ medzi najžiadanejšie komodity.
Rastúci dopyt by sa podľa nových prognóz mohol prejaviť v deficite tohto kovu už v priebehu tohto roka. Pokračujúci nedostatok tohto kovu by podľa odborníkov mohol pokračovať minimálne do roku 2030, reálne však situácia môže pretrvať aj dlhšie. Navyše hrozí výpadok dodávok medi od existujúcich dodávateľov, čo by naznačovalo, že globálne inflačné tlaky sa budú zhoršovať a recesia sa prejaví tvrdšie.
Ohrozené dodávky z Južnej Amerike
Za aktuálnym globálnym nedostatkom medi stojí nevyspytateľnosť dodávateľských tokov v Južnej Amerike, čo je kontinent s kľúčovými svetovými zásobami. V Južnej Amerike totiž vidíme množstvo politických nepokojov, na ktoré veľmi citlivo reaguje obchodovanie s komoditami kvôli hroziacim blokádam a zatváraniam ťažobných lomov.
Napríklad nepokoje v Peru vyvolávajú u odberateľov obavy, keďže táto krajina má 10 percent podiel na celosvetových dodávkach medi. Spoločnosť Glencore s baňami v Peru v januári prerušila prevádzku v bani Antapaccay práve kvôli protestom. Čile je na tom podobne nestabilne, pričom ide o ešte zásadnejšieho dodávateľa. Čile je totiž najväčší svetový producent medi s 27 percent podielom na globálnych dodávkach. Dodávky z Čile sú takisto v poklese. K tomu všetkému sa pridáva ešte zvýšený dopyt kvôli zmenám v energetike.
Cena zatiaľ kolísajú
Ako reagujú na vývoj dopytu a ponuky medi na trhoch? Futures na meď vykázali v minulom roku približne 15 percent stratu. Avšak od začiatku tohto roka už ich hodnota stúpla o takmer 11 percent, čo je najlepší celoročný výkon od roku 1980. Medi na začiatku roka pomohol aj pokles amerického dolára a spomalenie zvyšovania úrokových sadzieb v USA. V posledných dňoch zase futures na meď klesli k hranici 4 dolárov za libru, čím sa dostali na najnižšiu hodnota za posledné štyri týždne.
Situácia sa však môže meniť. Ukončenie politiky nulového Covidu by mohlo mať vplyv na cenu medi. Tým, že sa opatrenia v Číne uvoľňujú, budeme pravdepodobne v ďalších mesiacoch vidieť vyšší dopyt po komoditách.
- Lucia Žárska
- Hlavná analytička brokerskej spoločnosti ProfitLevel. Do jej portfólia patrí webová stránka Mafinn, kde figuruje ako spoluzakladateľka. Jej oblasťou záujmu je vzdelávanie laického publika v oblasti investícii. V brokerskej firme sa venuje hlavne oblasti finančných trhov.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora