Mala to byť atómová bomba a geniálne riešenie, ktoré bude nasledovať svet. Nenasledoval. Z celoplošného testovania sa nakoniec stala nočná mora, ktorého ďalšie kolo odmietli aj všetky zložky štátu. I. Matovič ostal v svojich plánoch osamotený.
Pritom ešte v predposledný novembrový pondelok, aj napriek odmietaniu epidemiológov a ostatných kľúčových aktérov po zasadnutí ústredného krízového štábu svojvoľne a manipulatívne zahlásil, že ďalšie kolo celoplošného testovania bude. Nebolo. Ani napriek nátlaku sa mu zhodenie ďalšej atómovej bomby nepodarilo zrealizovať.
Matovič pri stene
Premiér sa svojim správaním dotlačil k stene. Sľúbil, že lockdown nebude, pokiaľ prebehne celoplošné testovanie. Ukazuje sa však, že celoplošné testovanie malo až veľa múch. Kvôli falošnej negativite testov cez ne prešlo príliš veľa nakazených, ktorí chorobu šírili ďalej.
Slovensko sa dostalo do stavu, že plošným testovaním síce stiahlo do karantény desiatky tisíc nakazených, no epidemiologická situácia sa zlepšila iba čiastočne a dočasne. Za posledný týždeň sa potvrdzuje, že počet nových prípadov pokračuje v raste.
Nemocnice zaznamenávajú rekordný počet pacientov a pokiaľ tento trend bude pokračovať, situácia dosiahne cez Vianoce kritické úrovne. K zhoršujúcej sa situácii prispejú otvorené kostoly a lyžiarske strediská. Tie však I. Matovič nemôže z politických dôvodov zatvoriť. Radšej zadáva plány, ako nechať povinne testovať deti v škole. Niečo, čo opäť nemá precedens nikde na svete.
Pendleri v problémoch
Ďalším zdrojom prenosu vírusu je aj cezhraničná turistika. Kvôli zhoršujúcej sa epidemiologickej situácii vláda v piatok rozhodla, že už od pondelka sa budú musieť pendleri pri vstupe na Slovensko preukazovať negatívnym PCR testom. Pre občanov Slovenska bude stačiť negatívny antigénový test nie starší ako dva týždne.
Samo o sebe myšlienka sprísnenia režimu na hraniciach nie je chybná. Naopak, mala byť zavedená hneď po celoplošnom testovaní. A premiér to aj sľuboval, len k žiadnemu konkrétnemu plánu sa nedostal. Nové opatrenia sa zaviedli typicky narýchlo, v panike a bez dostatočnej prípravy.
A opäť na to doplatia bežní ľudia. Odhaduje sa, že na Slovensku funguje takmer 150-tisíc pendlerov, ktorých táto novinka zaskočila. Keďže prihlásiť sa na drahý PCR nie je v priebehu 24 hodín možné, ľuďom neostávalo nič iné, iba zastať si do rady na antigénové testovanie.
Napriek nariadeniu vlády tieto odberné miesta ale neboli výraznejšie posilnené. Ľudia musia čakať v nečase na priepustku slobodne pracovať. Zdá sa, že sa dlhodobo opakuje rovnaký scenár - premiér presadí svoje myšlienky bez akejkoľvek prípravy.
Podľa informácii, ktoré má TREND k dispozícií, sa už o siedmej ráno pred odbernými miestnosťami tvorili rady o počte stoviek ľudí. Pendleri, čo sa chcú do svojej práce dostať aj v pondelok, museli čakať hodiny v drsných podmienkach. Stále nie je isté, či na všetkých príde rad.
Takmer každý krok I. Matoviča ukazuje, kde na rebríčku jeho hodnôt leží jeho vlastné ego a kde leží zvyšok Slovenska.