Voľby v marci okamžite narysovali nové deliace čiary medzi konzervatívcami a liberálmi v parlamente. Jediným väčším otáznikom ostali poslanci najpočetnejšieho klubu OľaNO. Väčšina jeho členov sa otvorene hlási ku konzervatívcom, ale tento klub sa vždy prezentoval ako mix rôznych prúdov.
Igor Matovič hovoril tesne po voľbách o 10 – 15 liberáloch v jeho klube, zatiaľ sme však o nich nič nepočuli. Čakalo sa na prvý konflikt, v ktorom by sa prejavili.
Zrejme len koronakríza bola dôvodom, prečo sa niektorí konzervatívni poslanci, ktorí sa ani netaja tým, že do politiky vstupovali len kvôli úzko vyhradenej kultúrno-etickej agende, doteraz zásadnejšie neprejavovali. Až hlasovanie o správe o činnosti verejného ochrancu práv bolo prvým skutočným testom rozloženia síl jednotlivých táborov.
Ombudsmanka Patakyová sa vo svojej správe zaoberá porušovaním ľudských práv a slobôd tak, ako to chápu medzinárodné zmluvy, ku ktorým sa oficiálne hlási aj Slovensko. Konzervatívci však chápu ľudské práva po svojom a neuznávajú napríklad reprodukčné práva žien, ktoré považujú za liberálnu agendu. Ombudsmanku preto obviňujú, že jej správa je ideologická a odmietli ju.
Tento nekonečný spor bude čoskoro kulminovať aj pri iných témach a je začiatkom novej kultúrnej vojny v parlamente a polarizácie spoločnosti.
Nové ad-hoc bloky
V rozprave k správe ombudsmanky sme mali teraz možnosť vidieť formujúce sa spojenectvá konzervatívnych poslancov tiahnuce sa naprieč všetkými stranami. Vzájomne sa v nej potľapkávali po ramenách poslanci z ĽSNS, Smeru, ale tiež za Sme rodina či OľaNO. Potom sa pred kamery postavili štyria poslanci z prvých dvoch menovaných strán a ohlásili akúsi platformu hodnotovej politiky. Je jedno, kto sa k nej formálne pripojí, v parlamente bude mať dostatok aj nepriamych ideových podporovateľov.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?