V piatok bol na finančných trhoch veľký deň. Ako každý prvý piatok v mesiaci sa zverejnili čísla z amerického trhu práce. A tie vyšli výborne, zneli titulky médií. Vyššie úrokové sadzby centrálnej banky zaberajú a znižujú infláciu aj tempo rastu miezd. Fed dokázal vytvoriť mäkké pristátie, hovorí optimizmus z finančných trhov.
Existuje však aj alternatívne vysvetlenie. Americká ekonomika sa dostáva do recesie a spomaľuje na všetkých frontoch. Trh práce, ktorý na prvý pohľad vyzerá dobre, vytvoril iba tisíc stálych pracovných miest, ostatné sú miesta dočasné. A čo je horšie, začína sa vo veľkom prepúšťať.
Počas minulého týždňa veľké prepúšťanie ohlásil Amazon, ktorý zoseká 18-tisíc pozícií. Celkovo bolo v novembri, kedy sú k dispozícii posledné dáta, ohlásených viac prepúšťaní v IT biznise ako počas celého zvyšku roka. K technologickým firmám sa postupne pridávajú aj také spoločnosti ako Stellantis, ktorý zatvoril ďalšiu americkú fabriku z obáv o spomalenie dopytu.
Po prudkom prepade priemyselného ISM zo začiatku minulého týždňa sa k nemu na konci týždňa pridal aj ISM služieb. Tento predstihový ekonomický indikátor sa prepadol najviac a na najnižšiu úroveň od jari 2020. Dosahuje úrovne porovnateľné iba s najhlbším obdobím covidu alebo veľkej finančnej krízy. Najväčší prepad zaznamenali nové objednávky, ktoré sú znamením budúceho dopytu - na rozdiel od trhu práce, ktorý ukazuje na minulosť.
Nie sú to však iba mäkké dáta. Tvrdé dáta ukazujú na významný prepad amerického exportu, no hlavne importu. Americkí spotrebitelia si v poslednom kvartáli čoraz viac uťahujú opasky. Hlavne od ich sily bude závisieť, ako sa bude ekonomika vyvíjať. Stále klesajúce reálne mzdy nie sú v tomto smere pozitívnym znamením.
Zlé ekonomické správy neprichádzajú iba z USA. Prepad zisku Samsungu o 67 v poslednom kvartáli potvrdil, že do výroby polovodičov zavítala zima. Najcyklickejší ekonomický sektor ukazuje na veľký globálny prepad dopytu po PC či smartfónoch.
O nič lepšie na tom nie je ani preprava. Globálna kontajnerová preprava je už v recesii, ktorú dokumentoval aj historický prepad indexu Baltic Dry. Index sypaného tovaru ilustrujúci zdravie svetovej ekonomiky sa v utorok prepadol o 18 percent, najviac od roku 1984.
Centrálne banky však všetky tieto dáta ignorujú. Na sledovanie si vybrali niekoľko optimistických údajov, ktoré ukazujú, že všetko je v poriadku. Trh práce je silný a ekonomika je horúca. Holistické dáta ale naznačujú, že trh práce v najbližších mesiacoch prudko spomalí.
Centrálne banky po celom svete si to ale nemyslia. A tvrdia, že zvyšovanie sadzieb nezastavia, pokým inflácia nepoklesne až k svojmu cieľu. Pred pár dňami dal Fed jasne najavo, že sa v roku 2023 úroky vôbec nechystá znižovať. Centrálna banka nemôže byť jastrabejšia.
Ďalší „neočakávaný“ pokles inflácie. ECB je ako „UFO“. Jej kredibilitu spochybňuje Taliansko
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?