Krach bánk Silvergate, Silicon Valley Bank (SVB) a Signature otriasol svetovými finančnými trhmi a naštrbil dôveru vo finančný sektor. Vynorili sa obavy zo zdravia bánk nielen v USA ale aj v Európe.
Z problémov tradičných bankových domov by mali ťažiť trhy s kryptomenami.
No nie tak úplne.
Správy o kolapse troch amerických bánk citeľne zasiahol aj krypto priemysel, ktorý si musí začať hľadať nových bankových partnerov.
Najmä Silvergate a Signature zohrávali na globálnych krypto trhoch mimoriadne dôležitú úlohu. Poskytovali totiž tri primárne bankové činnosti, ako sú prijímanie vkladov, prevody a úvery. A to všetko v kryptomenách.
Napríklad systém Silvergate Exchange Network (SEN) a platforma digitálnych platieb Signet spoločnosti Signature umožňovali zákazníkom prevádzať stablecoiny 24 hodín denne a 7 dní v týždni, čo je v prípade tradičného bankového systému nemysliteľné.
Aj krypto firmy mimo USA stratili bankových partnerov
Služby troch skrachovaných amerických bánk pozitívne naklonených kryptomenám využívali aj krypto firmy mimo USA.
Dnes sa musia vydať na lov nových bankových partnerov. Ale loviť už musia začať mimo vôd USA.
Väčšina bánk, ktoré sú naklonené krypto tokenom, sa totiž nachádza v krajinách, ako sú Singapur, Bahamy, Lichtenštajnsko alebo Spojené arabské emiráty.
Krypto firmy majú preto dve existenčné prekážky.
Prvou je, že mnohé z bánk v týchto jurisdikciách nemajú korešpondenčné banky, ktoré zabezpečujú transakcie v dolároch. To znamená, že dokážu poskytovať služby len v lokálnych menách.
A druhou prekážkou je, že väčšina bánk, ktoré sú za hranicami USA, odmieta otvárať účty pre amerických klientov kvôli drakonickej americkej FATCA regulácii.
Je to začiatok konca krypto tokenov?
Mnohí bitcoineri predpokladali, že koniec krypto tokenov nastane, keď ich americká komisia pre burzy a cenné papiere (SEC) prinúti klasifikovať sa na cenné papiere. Avšak vyzerá to tak, že krach troch kľúčových krypto bánk môže byť pre 20 000 krypto tokenov rovnako likvidačný.
Bankový systém prežíva jednu z najväčších kríz v históri a ľudia začínajú chápať, že niečo zásadné sa musí zmeniť. Centrálne plánovanie nefungovalo za komunizmu a nemôže zákonite fungovať ani dnes.
Je len otázkou času, kedy sa všetky peniaze prelejú do decentralizovaného sveta financií.
Súdiac podľa posledného vývoja, tento proces už začal.
- Rastislav Vasilišin
- Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora