Po nedávnom páde BlockFi hlási problémy ďalšia kryptoburza. Gemini, za ktorou stoja slávne dvojičky bratov Winklevossových, ohlásila, že má voči spoločnosti Genesis pohľadávku vo výške 900 miliónov dolárov.
Dominový efekt pokračuje
Keďže väčšina spoločností fungovala na podobnom finančnom modeli, krachy centralizovaných krypto firiem majú podobný priebeh. Či už to bola BlockFi, alebo teraz Gemini, obidve založili vklady klientov v Genesis, aby získali výhodné úročenie. A tak ako BlockFi aj Gemini dnes dopláca na riziko protistrany a druhotnú platobnú neschopnosť.
Genesis je dcérska spoločnosť DCG a po páde FTX sa zubami-nechtami snaží vyhnúť bankrotu. V hre je niekoľko scenárov. Genesis Global Capital si najala banku Moelis, aby preskúmala aké má možnosti. Medzi nimi je aj vyhlásenie konkurzu, čo by vyvolalo ďalší dominový efekt.
Zlé správy pre klientov Gemini Earn
Pre Gemini by bankrot Genesis znamenal stratu značnej časti klientskych zdrojov a potencionálny bankrot.
Podľa Financial Times je v súčasnosti 900 miliónov dolárov z burzy bratov Winklevossovcov viazaných. Ide o klientov produktu Gemini Earn, ktorý je totožný s produktom, aký ponúkal neslávne slávny Celsius.
Bohužiaľ, Genesis dlhuje svojim veriteľom viac ako 1,8 miliardy dolárov a Gemini nebude jediná centralizovaná platforma, ktorú so sebou stiahne do bankrotu.
Chamtivosť, arogancia a hlúposť
Aj keď tieto novodobé kryptobanky, ako Gemini alebo BlockFi, predstavujú novú éru finančníctva, sú stále ešte len v plienkach.
Napriek veľkým ambíciám a plánom väčšina týchto gigantov čelí obrovským problémom. Dôvodom je nielen cenový pokles cien na krypto trhoch, ale predovšetkým vysoká miera chamtivosti, arogancie a naivity krypto spoločností rovnako ako aj krypto investorov.
Investori by sa mali mať na pozore pred každou centralizovanou burzou a centralizovaným krypto tokenom, a v žiadnom prípade by nemali držať svoje aktíva v peňaženkách takýchto búrz. A v podstate žiadnych búrz či platforiem.
Riziko pádu ďalšej krypto spoločnosti je tak vysoké, že v Las Vegas sa dá už staviť na to, ktorá platforma skrachuje. Podľa nasledujúcej tabuľky má k bankrotu najbližšie Crypto.com.
Preto je dôležité neustále si pripomínať jedno základné pravidlo:
„Ak nemáte privátny kľúč, nie sú to vaše bitcoiny.”
- Rastislav Vasilišin
- Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora