Česká mena počas dnešného (9. január) ranného obchodovania spevnila na svoju absolútne najsilnejšiu úroveň voči euru od 3. novembra 2008, keď proti euru spevnila až na kurz 23,927. Naposledy sa na silnejšej úrovni obchodovala onoho 3. novembra 2008, kedy spevnila až na kurz 23,865, plynie z údajov Bloombergu. Odvtedy nikdy nebola nominálne taká silná ako dnes, ani pri prechodnom prelomení úrovne 24,00 za euro vo februári 2011.

Koruna dnes znateľne spevňuje aj voči doláru, a to počas obchodovania až na 22,394, čo je jej absolútne najsilnejšia úroveň proti americkej mene od vlaňajšieho 21. apríla.

Dôvodom dnešného spevnenia koruny je ďalšie zlepšenie nálady na svetových trhoch as tým súvisiaca väčšia ochota investorov dávať svoje peniaze do mien, ktoré sú rizikovejšie v porovnaní napríklad s americkým dolárom. K zlepšeniu nálady došlo už v piatok v reakcii na spomalenie rastu miezd v USA. To značí zmierňovanie inflačných tlakov v najsilnejšej svetovej ekonomike.

Ak tieto tlaky zmiernia dostatočne, americká centrálna banka nebude toľko už ďalej zdvíhať svoje úrokové sadzby. To je priaznivá správa pre akciové trhy, ale všeobecnejšie aj pre trhy s menami typu koruny. Zmiernenie uťahovania americkej menovej politiky potom zmierňuje tlak na posilňovanie dolára aj z titulu nie až tak výrazného úročenia tejto meny a dolárových aktív, čo opäť poháňa meny typu koruny.

Priaznivé správy pre českú korunu dnes pritom prichádzajú aj z Číny. Tamojšia ekonomika sa otvára po tom, čo ju pekinský režim zbavil drakonických reštrikcií. Navyše Peking podľa včerajších informácií podporí čínske domácnosti a firmy, aby lepšie zvládli návrat hospodárstva do normálu.

Čínska ekonomika tak dostáva významný pozitívny impulz, ktoré sa prenáša aj do ďalších ázijských hospodárstiev, ako je Taiwan alebo Kórea. Burzový ukazovateľ MSCI Emerging Markets Index tak dnes vstupuje do takzvaného býčieho trhu. Ten všeobecne nastáva vtedy, keď daný burzový ukazovateľ stúpne aspoň o dvadsať percent v porovnaní so svojou najnižšou hodnotou.

Na dno sa uvedený ukazovateľ prepadol 24. októbra 2022. Odvtedy do dnes si už pripísal práve vyše dvadsať percent. Pozostáva najmä z čínskych akcií, ale kľúčovú úlohu v ňom hrajú aj akcie ďalších rozvíjajúcich sa ekonomík, typu tej kórejskej alebo taiwanskej.

Medzi rozvíjajúce sa trhy sa spravidla radená aj česká ekonomika. Preto spomínaný rast ázijských rozvíjajúcich sa trhov v spojení so slabším tlakom na ďalšie spevňovanie dolára má citeľný vplyv na rekordné posilňovanie českej koruny od roku 2008.

Spevňujúca koruna je dobrou správou pre tých Čechov, ktorí si chystajú na zahraničnú dovolenku. Budú mať lacnejšie tamojšie nákupy, najmä ak mieria do eurovej cudziny. Silnejúca koruna ale tiež zlacní tovar z dovozu, napríklad elektroniku, ale aj ropu, ropné produkty či zemný plyn.

To sú položky, ktoré sa bežne obchodujú v dolároch. Silnejúca koruna tak prispeje k ich zlacneniu. Hoci proti doláru by ešte malo byť o niečo výraznejšie, aby sa to význačnejšie mohlo prejaviť v cenách pre koncových zákazníkov.

Je však pravdou, že napríklad pohonné hmoty v Česku sú teraz pomerne lacné - aspoň na pomery posledných dvanástich mesiacov - aj preto, že koruna silnie. Rovnako tak môže silnejúca koruna uľaviť na trhu s plynom. Jeho ceny vláda od začiatku januára zastropovala.

Čím lacnejší - po prepočte do korún - teda plyn na svetových trhoch bude, tým budú nakoniec nižšie náklady pre českú vládu spojené práve so zastropovaním. Ak k zlacneniu plynu prispeje práve aj silná koruna, vláda tak nevynaloží toľko prostriedkov na kompenzáciu súvisiacu so zastropovaním a nebude musieť teda ísť až tak hlboko do deficitu a dlhu, ako keby koruna bola slabšia.

Lukáš Kovanda

Český ekonóm. Pôsobí ako hlavný ekonóm Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomické témy, investície, aj nové fenomény ako kryptomeny a fintech. Prednáša na Národohospodárskej fakulte Vysokej školy ekonomickej v Prahe. Je členom vedeckého grémia Českej bankovej asociácie. Pôsobí aj ako socioekonomický analytik pri OSN. Je autorom viacerých titulov ekonomickej literatúry.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora