Letná edícia koaličnej roztržky medzi OĽaNO a SaS opäť otvorila tému zodpovednosti mocných za štát. Hnutie Igora Matoviča sa v posledných dňoch nachádza v tvrdej defenzíve. Nie je totiž schopné verejnosti „predať” svoju verziu udalostí, ktoré predchádzali ďalšej zo sérii politických kríz.

Tam kde komunikácia strany zlyháva, musia zasiahnuť jednotliví politici. Svojrázna a často bezohľadná rétorika najväčšej koaličnej strany však viedla k tomu, že OĽaNO začalo pôsobiť ako obliehaná pevnosť. V dôsledku zlyhaní a následného osočovania sa našli v pozícii, kde nevedia rozlíšiť ozajstnú hrozbu od tej imaginárnej.

V priebehu posledných dvoch rokov sme si už zvykli na mimoriadne lojálne až sektárske vyjadrenia jednotlivých poslancov Matovičovho hnutia. Obhájiť legitimitu svojho straníckeho šéfa sa snažili za každú cenu – aj svojej vlastnej integrity.

Tradičná obhajoba funkcionára OĽaNO sa väčšinou začína od útoku na maniere Richarda Sulíka, pokračuje úvahami na tému osi SaS-PS-Hlas a záver tvorí zhluk fráz o očiste, oligarchií a nečestných novinároch. Predseda hospodárskeho výboru Peter Kremský sa však v pondelok posunul o krok ďalej.

Za ultimátom SaS totiž vidí Rusko a snahu o destabilizáciu regiónu.

Poľský hoax

Je hrozba rozpadu slovenskej vlády pomstou za rozhodný postoj Slovenska voči ruskej agresii na Ukrajine? Odkiaľ fúka vietor destabilizácie politickej situácie?” zamýšľa sa poslanec vo svojej autorskej úvahe na sociálnej sieti.

Predseda hospodárskeho výboru svoju hypotézu stavia na správe zo susedného Poľska, v ktorej premiér obviňuje ruské spravodajské služby z uverejnenia citlivých mailov zo schránky premiérskeho poradcu Michala Dworczyka. Následne prechádza do analýzy diania posledných mesiacov, kde zdôrazňuje podporu Ukrajiny zo strany OĽaNO a konfrontuje ju s údajne proruskými postojmi vedenia SaS.

Kremského téza je pritom do značnej miery závislá od toho, či spomenuté maily sú autentické. Ako sme už podrobnejšie písali, kauza únikov korešpondencie z prostredia poľskej vládnej strany PiS má viacero rovín, vrátane tej spravodajskej.

Ale už som asi starý pes na to, aby som naivne veril, že sa takéto veci dejú len tak
Peter Kremský, 11.07.2022

Z najväčšou pravdepodobnosťou sme schopní tvrdiť, že za sériou únikov môžu ľudia z prostredia ruských a bieloruských tajných služieb. Nehovoria o tom len analytici z oblasti kyberbezpečnosti, ale aj jazykovedná analýza korešpondencie s autormi zdrojového portálu.

Odvážne tvrdenia slovenského poslanca narušuje pritom rétorika poľskej vlády, na ktorú sa odvoláva. Tá síce neustále hovorí o hybridnej operácii zo strany Kremľa, odmieta však vyvrátiť samotný obsah najnovšieho mailu. Pojednáva totiž o údajnom
stretnutí medzi premiérskym poradcom a predsedníčkou ústavného súdu začiatkom roka 2019.

Existencia uvedeného stretnutia by zase bola explicitným dôkazom pre porušovanie trojdelenia štátnej moci. Obhajobu poľskej vlády komplikuje aj fakt, že v minulosti sa už priznali k autenticite obsahu predošlých únikov.

Lacná výhovorka

Keď však vidím, čo všetko sa tu okolo nás deje, ako sa Putin snaží destabilizovať Európu, najmä vlády, ktoré Ukrajinu otvorene podporujú, nepríde mi to ako náhoda. Že práve teraz, práve takto a práve Richard Sulík,” ukončuje svoje expozé zákonodarca z OĽaNO. Prinajmenšom autorovi treba priznať, že stojí za zaujímavým rétorickým cvičením. Pomýlil si však pojmy s dojmami.

V snahe legitimizovať konanie svojho predsedu a šokovať verejnosť totiž stvoril paralelu založenú na zbore právd, poloprávd a úplných klamstiev. Finálnym produktom je konšpirácia, kde všemocný Kremeľ v spolupráci s liberálmi Richarda Sulíka (a Ivana Korčoka!), nespravodlivými médiami a oligarchiou sa snaží o elimináciu životnej hrozby s tvárou Igora Matoviča.

Peter Kremský naskočil na vlnu ľudí, ktorí za každým svojím zlyhaním vidia konanie vonkajšej mocnosti. Tam, kde prívrženci Smeru a Kotlebovcov sa dohliadajú zlomyseľného konania finančníka G. Sorosa, prívrženec Igora Matoviča vidí tieň ruského prezidenta Vladimira Putina.

Môžeme očakávať, že v najbližších dňoch pribudne v éteri množstvo podobných teórii. Je totiž jednoduchšie zhadzovať vinu za svoje nešťastie na plecia vzdialeného a neprijateľného režimu, než im čeliť tvárou v tvár. Podobné správanie však predchádza pádu, ničí totiž príležitosť pre sebareflexiu – a tej je v OĽaNO ako šafranu...

Anketa
Mohlo mať Rusko vplyv na vznik koaličnej krízy?
  • 6%
  • 2%
  • 92%

Ďalšie dôležité správy

EBE 40 Davos - Na snímke  premiér Slovenskej republiky Eduard Heger na 51. výročnom Svetovom ekonomickom fóre (WEF) vo švajčiarskom Davose 25.  mája 2022. FOTO TASR/AP


Eduard Heger, Prime Minister of the Slovak Republic, attends a panel session at the World Economic Forum in Davos, Switzerland, Wednesday, May 25, 2022. The annual meeting of the World Economic Forum is taking place in Davos from May 22 until May 26, 2022. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

Hegerovská lož: Ilúzia o náprave štátu padla, ďalej to takto nepôjde