Ak plánujete dovolenkovať na Slovensku len preto, aby ste čosi ušetrili, budete najskôr sklamaní. Naopak, ak riešite nové bývanie a odrádza vás výška úrokov, porovnanie s Českom vám dodá chýbajúci optimizmus.

Za koľko sa najete v Česku?

Cez cenové indexy Eurostatu dokážeme porovnať, o koľko viac či menej zaplatíme za pečivo, mäso alebo reštauračné a hotelové služby ako Česi.

Nie je žiadnym tajomstvom, že ceny na Slovensku sú vyššie, a to napriek nižšej ekonomickej výkonnosti. Cenové predbiehanie našich susedov sa začalo okolo roku 2009, kedy sa nám podarilo významne znížiť naše ekonomické zaostávanie a vstúpili sme do eurozóny.

Posledné dostupné štatistiky sú z roku 2019. Vidíme, že potraviny v Česku sú až o 16 percent lacnejšie ako priemer únie, kým na Slovensku iba o 5 percent. K tomuto rozdielu najviac prispeli ceny olejov a tukov či ovocia a zeleniny.

Medzi potravinami nenájdeme také, ktoré by sme na Slovensku kúpili lacnejšie. Cenou útechy zostáva, že za mäso si priplatíme „len“ 5 percent.

Hladní, ale zdraví?

Pri pohľade do iných oblastí spotreby sa už dajú nájsť aj také, ktoré sú na Slovensku výrazne lacnejšie – a to tak voči priemeru európskej dvadsať sedmičky, ako aj v porovnaní s našim západným susedom. 

Sú to nemocničné služby (40,9 percenta z priemeru EÚ 27) a vzdelávanie (48,8 percent z priemeru EÚ 27). Áno, práve oblasti, o ktorých písal kolega Tibor Lörincz ako o kľúčových pre zvýšenie kvality života a perspektívy slovenskej ekonomiky.

Zaostávanie nemocníc a škôl síce nie je spôsobené len relatívne nízkymi poplatkami, avšak na druhú stranu aj tie prispievajú svojim dielom k neželanému stavu týchto oblastí.

Dovolenka doma je drahá

Cenová hladina reštauračných a hotelových služieb dosahovala na Slovensku úroveň 83 percent priemeru EÚ 27 a v Česku len 64 percent.

Je to najväčší rozdiel spomedzi všetkých sledovaných kategórií tovarov a služieb. Dovolenka na Slovensku sa tak predraží v porovnaní s Českom takmer o jednu tretinu.

Koľko si dokážeme odložiť z výplaty?

Napriek tomu, že zarobíme menej ako Česi, výdavky na domácnosť máme porovnateľne vysoké. Dopomáhajú tomu práve vyššie ceny tovarov a služieb na Slovensku.

Opäť sa pozrime na posledné dostupné dáta Eurostatu: V roku 2021 vynaložil priemerný Slovák na spotrebu 10 210 eur. Pritom priemerný Čech mal výdavky len o niečo menšie – 9 990 eur.

Vyššia miera výdavkov v porovnaní s príjmami spôsobuje, že Slováci si vytvárajú menšie úspory. Priemerný Slovák si v roku 2022 odložil z každých 100 eur príjmu len 7 eur, kým Čech až 17 eur.

Miera úspor, % z disponibilného príjmu
Zdroj: Eurostat, ŠÚ SR, Tatra Banka
Miera úspor, % z disponibilného príjmu

Ekonomická teória pritom hovorí, že práve úspory obyvateľov sú základným kameňom budúcej ekonomickej prosperity krajiny. Zároveň tiež platí, že uprednostňovanie spotreby pred sporením dvíha cenovú hladinu, čiže opäť len prispieva k inflácii.

Drahé hypotéky? Pozrite sa k našim susedom

Náš 4-dielny seriál o porovnaní Česka a Slovenska uzavrieme optimisticky oblasťou, v ktorej má slovenský spotrebiteľ dlhodobo lepšiu pozíciu.

Reč je o financovaní bývania. To je už od roku 2016 lacnejšie ako u našich susedov.

Rozdiel medzi priemernými úrokovými sadzami kulminoval v septembri 2022.

Ak by ste si vtedy zobrali hypotéku vo výške 100 000 eur s 20-ročnou splatnosťou, rozdiel v splátke by bol takmer 130 eur.

Úrokové sadzby úverov na bývanie, %
Zdroj: Macrobond,Tatra Banka
Úrokové sadzby úverov na bývanie, %

Vďaka členstvu v eurozóne by mali naše peňaženky pociťovať túto výhodu aj naďalej. Avšak musí byť splnený ešte jeden dôležitý predpoklad: že slovenské verejné financie budú spravované zodpovedne, aby sa nevytváral tlak na rast úrokov štátnych dlhopisov a tým nepriamo aj na rast úrokov úverov na bývanie.

Článok bol prebratý z webu tatrabanka.sk

Boris Fojtík
V Tatra banke pracuje od roku 2008 a venuje sa analýzam makroekonomických štatistík a realitnému trhu. Študoval na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave odbor hospodárska politika. V rokoch 2019-2020 pôsobil ako hovorca Tatra banky.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora