Stav vecí musí byť skutočne zlý, keď aj najväčší optimisti strácajú optimizmus. Medzi nich rozhodne patrí Svetová banka, ktorej ekonomické odhady sú založené na rovnakých ekonometrických modeloch, ako používajú centrálne banky.
Kým ešte v júni bola Svetová banka vo svojom pohľade na ekonomiku optimistická, decembrová prognóza nepotešila. „Riziko, pred ktorým sme varovali pred šiestimi mesiacmi, sa naplnilo a náš najhorší scenár je teraz naším základným scenárom,“ povedal jej riaditeľ výskumu Ayhan Kose.
„Svetová ekonomika je na hrane britvy a mohla by ľahko upadnúť do recesie, ak by sa finančné podmienky sprísnili,“ dodal. A to je práve to, čo sa deje. Centrálne banky zatiaľ vo svojej krížovej výprave voči inflácii tvrdia, že úrokové sadzby ešte neprestali navyšovať.
Dôvodom majú byť najmä obavy o rast „inflačných očakávaní“. Bloomberg však reportuje, že „inflačné obavy padajú rýchlejšie ako ceny“. Inflačné očakávania v Nemecku, Taliansku a Španielsku totiž poklesli pod priemernú úroveň od zavedenia eura v roku 1999. Už aj spotrebitelia vidia to, čo ešte stále nevidia centrálne banky – že inflácia je iba dočasná.
Obavy o to, že centrálne banky nemajú situáciu pod kontrolou, rastú. Čoraz viac sa začínajú ozývať investori, ktorí spochybňujú ich naratív. Jeff Gundlach z DoubleLine Capital minulý týždeň napísal, že „Neexistuje spôsob, ako Fed zvýši sadzby na 5 percent. Fed to nemá pod kontrolou. Trh s dlhopismi to má pod kontrolou“.
Ako si Goldman Sachs robí z investorov žarty. A prečo sa mŕtva Tina otáča v hrobe
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?