Na dlhopisových trhoch očakávame v roku 2024 volatilitu ako dôsledok slabnúceho rastu, klesajúcej inflácie a geopolitického napätia. Centrálne banky budú pravdepodobne váhať s agresívnym znižovaním úrokových sadzieb z najvyšších úrovní za viac ako 15 rokov, čo spolu s geopolitickým napätím povedie k neistote na dlhopisových trhoch. Investori by sa preto mali zamerať na vysokokvalitné štátne dlhopisy. Zvážiť by mohli aj selektívne investovanie do podnikových dlhopisov.
Hoci sa neočakáva rýchle a agresívne znižovanie sadzieb, recesia v americkej ekonomike by to mohla rýchlo zmeniť. Krehká geopolitická situácia pridá ďalšie palivo volatilite na trhu. Spojené štáty čelia geopolitickému napätiu na Ukrajine, v Izraeli a na Taiwane. Po novembrových voľbách v USA sa politická situácia pravdepodobne v roku 2024 dostane do patovej situácie, čím sa znížia fiškálne impulzy a zvýši sa neistota ekonomického rastu. To si vyžaduje opatrnosť centrálnych bánk pri ďalšom sprísňovaní alebo jej príliš rýchlom uvoľňovaní, čo znamená vyššiu volatilitu na dlhopisových trhoch.
Trh s dlhopismi ponúka investorom atraktívne vyhliadky
Vyššie výnosy neznamenajú len vyššiu návratnosť , ale aj nižšiu pravdepodobnosť, že dlhopisy vykážu negatívnu návratnosť, aj keď výnosy opäť mierne stúpnu.
Keďže centrálne banky budú pravdepodobne znižovať úrokové sadzby pomaly, oneskorený prenos vplyvu agresívnych menových politík z roku 2023 bude v novom roku naďalej sprísňovať finančné podmienky.
Pre štátne dlhopisy rozvinutých krajín existujú v roku 2024 tri možné scenáre:
1. Scenár mäkkého pristátia: boj proti inflácii skončí a vyhneme sa hlbokej recesii, čo spôsobí, že centrálne banky mierne znížia sadzby. Výnosové krivky budú strmšie, pričom výnosy 10-ročných dlhopisov sa v porovnaní so súčasnými hodnotami upravia mierne nižšie.
2. Scenár tvrdého pristátia: hlboká recesia prinúti centrálne banky agresívne znižovať sadzby, čo vyvoláva hlboké býčie zostrmenie výnosových kriviek. Sadzby výrazne klesnú.
3. Scenár 70-tych rokov: inflácia znovu prepukne, čo prinúti centrálne banky opätovne zvýšiť sadzby. To znamená sploštenie výnosových kriviek.
Kvalita je kráľom
Zhoršujúca sa ekonomická aktivita a vysoké sadzby neveštia nič dobré pre rizikové aktíva, čo by mohlo viesť k vyšším spreadom podnikových dlhopisov pri spomaľovaní tržieb a stlačených maržiach.
Zatiaľ čo výnosy podnikových dlhopisov v USA a Európe stúpli spolu s výnosmi štátnych dlhopisov, nárast, ktorý ponúkajú podnikové dlhopisy investičného stupňa oproti svojim benchmarkom, je hlboko pod priemerom rokov 2010-2020.
Pri pohľade na junk bondy je obraz ešte horší. Tieto dlhopisy v USD platia o 260 bázických bodov viac v porovnaní s porovnateľnými dlhopismi investičného stupňa, čo je úroveň v súlade s hodnoteniami pred Covidom, keď Fed stimuloval ekonomiku prostredníctvom kvantitatívneho uvoľňovania a úrokové sadzby boli menej ako polovičné oproti súčasnosti. V Európe junk bondy platia o 310 bázických bodov viac v porovnaní s vysoko kvalitnými dlhopismi, čo odzrkadľuje náročnejšie makroekonomické pozadie. Preto vidíme lepšiu hodnotu v štátnych dlhopisoch rozvinutých krajín ako v prípade podnikové dlhopisov, aj keď selektívny prístup môže byť atraktívny.
- Althea Spinozzi
Althea Spinozzi nastúpila do Saxo Bank v roku 2017 a pracuje ako tímový stratég pre pevné príjmy. Althea sa venuje prieskumu pevného príjmu a spolupracuje priamo s klientmi, ktorým pomáha vybrať dlhopisy a obchodovať s nimi. Zameriava sa najmä na vysoko výnosné a podnikové dlhopisy s atraktívnym rizikom a výnosom. Je pravidelnou prispievateľkou analýz fixného príjmu do centra News & Research Saxo Bank, kde načrtáva svoj pohľad na trendy na rozvinutých a rozvíjajúcich sa dlhopisových trhoch, ako aj na dlhopisy investičného stupňa a dlhopisy s vysokým výnosom.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora