Nálada na finančných trhoch prešla začiatkom roka 2024 prudkým zvratom. Po viac ako roku agresívneho zvyšovania úrokových sadzieb Federálnym rezervným systémom a Európskou centrálnou bankou sa reč zvrtla na otázku kedy centrálne banky znížia sadzby. Koniec-koncov, inflácia v Spojených štátoch a eurozóne klesla takmer rovnako rýchlo, ako stúpala, a teraz je blízko ich dvojpercentného cieľa.

Aby sme zistili, či sa inflácia v skutočnosti porazila, musíme najprv pochopiť, prečo vzrástla. Vysvetlenie sa môže zdať zrejmé. Každý „vie“, že inflácia v rokoch 2022 až 2023 prudko vzrástla v dôsledku vonkajších faktorov, najmä prerušenia dodávateľského reťazca a zvýšenia cien energií spôsobených najmä pandémiou kovidu a vojnou na Ukrajine. Ale aj letmý pohľad na dáta odhaľuje nedostatky v tomto vysvetlení.

Energetické a ponukové šoky, ktorým sa inflácia často pripisuje, boli krátkodobé. Ceny ropy klesli späť na úroveň pred vojnou na Ukrajine už po niekoľkých mesiacoch a nedostatok dodávok, ktorý charakterizoval bezprostrednú postpandemickú éru, zmizol v priebehu roku 2023. Ak by sa diali iba tieto šoky, ceny by prudko vzrástli, potom rýchlo klesli spolu s infláciou.

Ale to sa nestalo. Zatiaľ čo ceny energií a niektorých tovarov, ktorých bol nedostatok v roku 2022, klesli, väčšina ostatných cien naďalej rástla. Je pozoruhodné, že dvojité šoky sotva ovplyvnili ceny služieb, pretože služby závisia predovšetkým od miezd, nie od cien energií. A napriek tomu ceny služieb stále rastú.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa