Zásadnou otázkou pre ekonómov aj investorov stále zostáva vývoj inflácie a faktory, ktoré privádzajú príchod recesie bližšie k realite. Centrálne banky na celom svete zvyšujú úrokové miery a spotrebitelia začínajú šetriť. V nasledujúcej dobe však nemôžeme očakávať zásadné zlepšenie situácie. Ako teda vyzerá situácia v rôznych regiónoch?
Inflácia sa začala zvyšovať pred približne tromi rokmi a v minulom roku dosiahla naozaj vysokú úroveň. Práve preto je to jedna z najdiskutovanejších tém v poslednej dobe. Logicky všetci čakajú na čas, kedy pôjdu úrokové sadzby opäť nadol. Inflácia sa nachádza v centre pozornosti trhov, na ktorých už jednotliví investori predpovedajú, kedy začnú centrálne banky znižovať úrokové sadzby. Táto téma logicky púta zvýšenú pozornosť po celom svete, od USA až po EÚ, Austráliu a Japonsko.
Ceny rastú najviac v Čile a Veľkej Británii
Z porovnávaných krajín sa na začiatku roku 2023 najrýchlejšie zvyšuje inflácia v Čile a vo Veľkej Británii. V Čile výrazne narástli spotrebiteľské ceny na začiatku roka kvôli vyšším nákladom na potraviny a nápoje, čo viedlo k prekročeniu prognóz. Ceny v krajine sa oproti decembru zvýšili o 0,8 percenta, čo je viac, než sa očakávalo.
V Británii sme videli, že inflácia sa na konci roka 2022 dostala na medziročnú úroveň 10,5 percenta, čo znamená pokles druhý mesiac po sebe. Napriek tomu situácia v krajine nie je ružová, vysoké náklady na život viedli k rozsiahlym protestom zamestnancov verejného sektora, ktorých priemerný rast miezd výrazne zaostáva za rastom platov v súkromnom sektore. Centrálna banka minulý týždeň zvýšila úrokové miery o 50 bázických bodov, čím sa hlavná úroková miera banky dostala na úroveň 4 percentá.
Hrá sa o utlmenie inflácie bez dopadu na ekonomiku
Informácie o inflácii v Spojených štátoch sú pre investorov kľúčové a tak sa vyskytujú vysoko v zozname prioritne sledovaných ukazovateľov. Na západe krajiny sme videli klesajúci trend, t.j. miera inflácie sa už tri mesiace v rade pohybuje pod predpokladanou úrovňou, keďže nedávno prekročila desaťročné maximum.
Tentokrát môže byť tento pokles spôsobený predovšetkým agresívnou politikou Federálneho rezervného systému, ktorý najvýraznejšie zvyšuje sadzby od 80. rokov minulého storočia. Investori dúfajú a veria, že Fed bude schopný znížiť infláciu bez toho, aby spôsobil prudké spomalenie rastu. Americká centrálna banka do konca roka môže znovu zvýšiť sadzby, čo by ovplyvnilo akciovú rally, ktorá po minuloročnom prepade podporila akcie a dlhopisy.
Japonsko sadzby nezvyšuje
V Japonsku dosiahla výška inflácie nové 41-ročné maximum. Za január Japonsko zaznamenalo nárast spotrebiteľských cien meraných jadrovou infláciou až o 4 percentá, čo Japonskú centrálnu banku nepotešilo. Pre obyvateľov krajiny je stále zložitejšie čeliť rastúcej inflácii, pretože firmy prenášajú vyššie náklady na zákazníkov.
Pozornosť sa upriamila aj na výber budúceho vedúceho Japonskej centrálnej banky (BOJ), keďže sa blíži čas na výmenu na tomto poste. Investori sú však zatiaľ prekvapení z aktivity banky, pretože tá už oznámila, že ponechá úrokové sadzby na úrovniach blízko nule, a to napriek rapídne rastúcim nákladom.
- Olívia Lacenová
Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora