Táto otázka sa objavuje medzi analytikmi pravidelne vždy, keď svetové indexy atakujú historické maximá. Je aktuálny rast finančných trhov reálny, čiže podložený ekonomickými číslami a výkonnosťou firiem, alebo ide o bublinu, ktorá skôr či neskôr spľasne?

V posledných dňoch je otázka opäť na stole, keďže akciové trhy od prudkého prepadu vo februári a marci zásadným spôsobom narástli a v posledných dňoch opäť atakujú historické maximá.

Technologickí giganti sú zastúpení neproporčne

Medzi vôbec najdôležitejšie svetové indexy patrí americký S&P 500, ktorý odzrkadľuje hodnotu akcií 500 najväčších spoločností v Spojených štátoch. Dnes opäť atakuje svoje historické hodnoty. Dôvodom však nie je plošný a rovnako silný rast všetkých zastúpených titulov. 

V indexe S&P 500 (ako aj v ďalších indexoch) sú firmy vážene zastúpené podľa trhovej kapitalizácie. Inak povedané, akcie firiem s najväčšou kapitalizáciou majú v indexe najväčšiu váhu. Silný rast tohto indexu aj celého trhu teda dnes ženú vpred najmä veľké spoločnosti. Drvivá väčšina z nich sú pritom tzv. technologickí giganti.

Ako dlho vydrží dnešný rast?

Celkovo dnes technológie zažívajú vďaka koronavírusu najlepšie časy. Mnoho firiem pandémia dotlačila do digitalizácie ich prevádzok a podnikových procesov. Nehovoriac o súkromnej sfére, kde dištančné vzdelávanie a práca z domu tlačia na oveľa silnejšie využívanie technológií ako donedávna.

Lídri firiem a, samozrejme, aj investori si uvedomujú, že zastúpenie technológií vo svete dnes rastie a posilňuje sa. A to nielen v pracovnej, ale aj v súkromnej sfére. Na konci dňa z tohto vývoja ťažia predovšetkým technologické spoločnosti. Samozrejme, aj tu platí, čím väčší technologický gigant, tým má väčší podiel na rastúcom dopyte po technológiách.

A tu prichádza logická otázka: ako dlho ešte vydrží tento rast? Na akciových trhoch sme zvyknutí, že nič netrvá večne, ani rast trhov. Pri technologických firmách sú dnes obe možnosti otvorené.

V blízkom čase alebo v priebehu ďalších mesiacov môžu ich akcie klesnúť aj o niekoľko desiatok percent. Ale stať sa môže pravý opak: ak aj na budúci rok dosiahnu veľké technologické spoločnosti zodpovedajúce zisky, ich akcie potvrdia svoju cenu. A to bude znamenať kvalitný základ pre ďalší možný rast.

O mnohom rozhodnú opatrenia veľkých krajín

Zrak analytikov sa bude v najbližších dňoch a mesiacoch logicky upierať na vyspelé štáty sveta. Pre ďalší vývoj bude zásadné, aký postup jednotlivé vlády zvolia pri riešení druhej vlny pandémie. Ak by malo opäť prísť k „lockdownu“ celých krajín či regiónov, je dnes vyššia pravdepodobnosť, že to veľká časť podnikov aj napriek finančnej podpore vlád a centrálnych bánk nemusí zvládnuť. Vlna krachov, rast nezamestnanosti a spomalenie ekonomík by logicky mali dopad na globálnu ekonomiku. A tým pádom aj na finančné trhy a v konečnom dôsledku aj na technologické tituly.

Na druhej strane, ďalšia vlna koronakrízy môže tech firmy „naštartovať“ podobne ako tá prvá. Obe možnosti sú dnes otvorené, najbližšie týždne a mesiace naznačia, ktorým smerom sa budeme hýbať.

Martin Krištoff

Absolvent Fakulty ekonómie a podnikania na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave. Viac ako dva roky pôsobil ako finančný analytik u obchodníka s cennými papiermi CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. Ako hlavný analytik spoločnosti CFD World sa aktuálne venuje portfolio managementu a analýzam akciových titulov z hľadiska fundamentálnych a technických ukazovateľov.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora