Najväčší slovenský epidemiológ amatér, ako sa Igor Matovič sám nazval, tvrdil, že po celoplošnom testovaní sa začne ekonomika otvárať. Ukázalo sa však, že testovanie nebolo takým zázrakom, aký sľuboval.
Aby premiér dostál svojmu sľubu, uvoľnil aspoň niečo – kostoly. A aby to nevyzeralo príliš okato, k tomu ľuďom doprial aj kiná a divadlá.
Pritom všetky uzavreté miesta, kde sa zhromažďuje viac ako 50 ľudí, sú vysoko rizikovým infekčným prostredím. Samozrejme, rúška a rozostupy dokážu pravdepodobnosť nákazy znížiť, nie ju však eliminovať.
Podľa posledných štúdií dokážu rúška znížiť riziko nákazy o 70 percent. Stále však existuje pomerne vysoká šanca, že najmä kostoly, kde sa spieva a ľudia sedia v laviciach, sa stanú zdrojom nákazy. Nehovoriac o tom, že ich navštevujú najmä staršie ročníky.
Pyrrhovo víťazstvo Igora Matoviča, v ktorom stratil to najcennejšie – dôveru
Školy utrpia, kvôli SaS
Na druhej strane tu máme vyššie školy, ktoré ostávajú zatvorené. Pokiaľ by naše školy fungovali rovnako ako v Škandinávii, triedy by mohli byť rozdelené do bublín, maximálne po 12 žiakoch. Tak by starší žiaci mohli navštevovať školu aspoň dvakrát do týždňa.
To by však minister školstva nemohol byť členom strany SaS. Strana je momentálne najväčším nepriateľom Igora Matoviča. A preto každý ich návrh je už z princípu nepriechodný. To, že kvôli premiérovej nevraživosti ostanú doma stovky tisíc študentov je ako zápletka zo zlého filmu.
Pritom pokiaľ by žiaci v škole alternovali, ich sedenie by bolo menej husté ako v kostoloch. Žiaci sa však po novom môžu ísť vzdelávať aspoň na hodiny náboženstva do stánkov božích.
V tragikomickom videu kolujúcom po internete sa v roku 2034 pýta zamestnankyňa úradu práce adepta na jeho vzdelanie. Odpoveďou je ukončená materská škola a dištančne prvý stupeň základnej školy.
Toto nie je svetlá budúcnosť našich detí, najmä pri fakte, že vyše 40 percent z nich nemá k dispozícii dostatočne kvalitný internet. O ich mentálnom zdraví v kritickom období života nehovoriac.
Igor Matovič sa zamotáva do vlastných klamstiev. Je to nehodné premiéra krajiny
Reštaurácie trpia, môžu sa modliť
Pri predaji jedla z okienka reštaurácie majiteľka prepočítavala svoje tržby. „Nie je to ani na nájom,“ šomrala si popod nos. Väčšina reštaurácii je pritom zatvorená. Očakáva sa, že ak situácia bude pokračovať, polovica z nich už nikdy neotvorí.
Štúdie naznačujú, že v boji s koronavírusom by stačilo výrazne zredukovať počet miest na sedenie, možno až o 70 percent, no reštaurácie by dostali šancu prežiť. Igor Matovič a jeho pandemická družina im túto šancu dnes opäť zobrali.
Uprednostnili otvorené kostoly. Jediná nádej, ktorú reštaurácie majú, je využiť túto možnosť a ísť sa pomodliť za skoré ukončenie koronakrízy. Na práci Igora Matoviča a Mareka Krajčího je ale zrejmé, že modlenie k úspechu nestačí.