Spojené štáty zvýšili od roku 1960 dlhový strop 78 krát. Čoskoro to bude 79. krát, ak Kongres schváli najnovšiu dohodu, uzavretú na poslednú chvíľu. Veľký displej umiestnený na Manhattane neďaleko Times Square ukazuje súčasný stav národného dlhu. Od založenia v roku 1989 údaj „národných dlhových hodín“ neustále stúpa, z 2,7 bilióna dolárov na viac ako 31 biliónov v súčasnosti. Spojené štáty americké ani svetová ekonomika neboli nikdy takto zadlžené. Od roku 2000 sa globálny dlh prudko zvýšil, z 87 biliónov dolárov na aktuálnych viac ako 300 biliónov – rýchlosťou takmer dvojnásobne vyššou ako bol rast svetového HDP.
Ak necháme stranou politické divadlo, intrigy a hru na poslednú chvíľu, ktoré sprevádzajú každé zvýšenie dlhového stropu Spojených štátov, môžu politici niečo urobiť, aby zastavili, alebo aspoň spomalili, dlhové hodiny?
Na prelome storočia Švajčiarsko vymyslelo riešenie nazvané „dlhová brzda“, ktorá núti federálnu vládu vyrovnať rozpočty počas ekonomického cyklu. V reakcii na rastúci verejný dlh a opakujúce sa deficity v 90. rokoch skupina švajčiarskych ekonómov a politikov začala obhajovať ústavný dodatok, ktorý by obmedzil vládne výdavky a požičiavanie. Na základe toho v roku 2001 švajčiarska vláda navrhla dlhovú brzdu, ktorú voliči v referende masívne podporili a stala sa súčasťou hospodárskej politiky.
Toto opatrenie prinieslo úžasné výsledky. Od jej zavedenia celkový dlh vlády ako podiel na HDP klesol z tridsať percent na dvadsať. Za rovnaké obdobie dlh v Británii, Japonsku, USA a inde narástol na bezprecedentné úrovne. Dlhová brzda v Švajčiarsku funguje, pretože má jednoduchý a presvedčivý cieľ: obmedziť rast verejného dlhu tým, že zabráni vláde míňať peniaze, ktoré nemá. Okrem toho, pretože je zakotvená v švajčiarskej ústave, má vysokú politickú legitimitu a je ťažké ju zrušiť alebo zmeniť. A poskytuje jasný benchmark, voči ktorému možno merať pokrok, čo robí volených úradníkov zodpovednejšími voči občanom, ktorých zastupujú. Tiež odstraňuje ich pokušenie nadmieru sa zadlžiť, aby si zabezpečili opätovnú voľbu, zatiaľ čo bremeno splácania prenášajú na budúce generácie. Dlhová brzda zároveň nie je korzet. Obsahuje automatické a proticyklické stabilizátory, ktoré umožňujú dočasné deficity v obdobiach ekonomického spomalenia, ako napríklad počas covidu, a podporujú splácanie dlhu v dobrom období.
Švajčiarsko si vychutnáva kreditný rating AAA, čo je dôležité v svete rastúcich nákladov na pôžičky. Pri súčasnej úrovni dlhu a úrokových sadzieb americkí daňoví poplatníci vynakladajú približne 15-krát viac na úrokové platby ako švajčiarski daňoví poplatníci. A zatiaľ čo Švajčiari môžu využívať viac verejných zdrojov na investície do vzdelávania, výskumu, starostlivosti o deti a iných nevyhnutných verejných tovarov a služieb, vnúčatá amerických daňových poplatníkov budú musieť splácať dlh bez toho, aby pocítili jeho výhody.
Nikto by nemal spochybňovať význam medzigeneračnej sociálnej zmluvy: starší ľudia prenášajú svoje tradície a múdrosť na mladých, ktorí prinášajú nové perspektívy, nápady a technologický pokrok. Ale musí existovať férová dohoda pre všetkých. Nemecké slovo pre dlh – schuld, označuje tiež vinu a je akýmsi morálnym synonymom, ktoré nám pripomína dodržiavanie svojej časti dohody.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?