S&P 500 je pravdepodobne najznámejší akciový index obsahujúci 500 najväčších verejne obchodovaných spoločností v USA. Aj keď to nie je úplne presný zoznam top amerických firiem podľa trhovej kapitalizácie (index zohľadňuje aj iné kritériá), považuje sa všeobecne za popredný indikátor vývoja akcií veľkých firiem v Severnej Amerike.
Z podstaty štruktúry indexu S&P 500 a ďalších, ktoré sú vážené trhovou kapitalizáciou, vyplýva zásadný problém ak index prevyšuje hodnotu podkladových aktív. A v situácii, keď má index vysokú hodnotu a zároveň sú akcie do istej miery nadhodnotené, je výsledkom nafúknutej celkovej „ceny indexu“. Práve aktuálne silnejú indície, že tento popis zodpovedá súčasnému stavu.
Prehriate aktíva a prehrievajúca sa ekonomika
Už pred dvoma týždňami predseda Federálneho rezervného systému (Fed) Jerome Powell pred médiami spomenul, že ocenenie niektorých aktív sa zdá byť „prehriate“. Jedným dychom však dodal, že pre finančný systém nevidí žiadne rizikám. „Celkový obraz finančnej stability je zmiešaný, ale zvládnuteľný.“ Powell jednoznačne pomenoval optimizmus spojený s odznievaním globálnej pandémie ako hlavný hnací motor trhu: “Veľmi úzko súvisí s očkovaním a opätovným otvorením ekonomiky. To v posledných mesiacoch skutočne poháňalo trhy.“
Aj Powellove slová potvrdzujú, že centrálne banky sa aktuálne cítia s agresívne menovou politikou pomerne bezpečne. Príkladom je americký Fed, ktorý okrem takmer nulových krátkodobých úrokových sadzieb mesačne vykupuje americké štátne a agentúrne hypotekárne záložné listy za približne 120 miliárd USD.
Až tak ružovo to však nevidí americká ministerka financií Janet Yellenová. Tá minulý týždeň povedala, že Fed možno bude musieť v istej fáze vývoja zvýšiť úrokové sadzby, aby zabrzdil zrýchľujúcu sa ekonomiku. Konkrétne, v interview pre magazín The Atlantic Yellenová uviedla: „Je možné, že úrokové sadzby sa budú musieť zvýšiť, aby sa naša ekonomika neprehriala, aj keď dodatočné výdavky sú v porovnaní s veľkosťou ekonomiky relatívne malé.“ Avšak pre Wall Street Journal J. Yellenová následne považovala za potrebné pridať jasné uistenie: „Ubezpečujem vás, že to nie je nič, čo by som predpovedala alebo odporúčala. Ak si niekto cení nezávislosť Fedu, tak som to ja.“
S&P 500 s rekordným ročným rastom
Pri pohľade na viaceré akciové tituly vidieť praktický obraz toho, že rastúca trhová kapitalizácia firiem nie je vždy priamo spojená s podkladovým aktívom, ale môže odrážať rast hodnoty akcionárov, ktorý súvisí s emitovanými akciami. Aj preto sú proporcionálne oceňované indexy čoraz obľúbenejšie a pohyby cien akcií jednotlivých spoločností majú potom rovnaký vplyv na samotný index.
Čo to znamená v prípade Index S&P 500? Tento kľúčový index ukončil rok 2020 s rekordným rastom 16,26 percenta. Ešte pred dramatickým výpredajom vo februári a marci 2020 dosahoval skvelé výsledky. Viacero firiem zaznamenalo počas pandémie veľmi silný rok, dokonca šesť akciových spoločností narástlo o vyše 100 percent. Rast indexu mohol byť ešte silnejší, ak by v ňom boli od úvodu roka 2020 aj silno rastúce firmy Tesla a Etsy. Tieto však boli začlenené do indexu S&P 500 až v 4. štvrťroku 2020.
Naviazanosť na kľúčový americký index je veľká
Pre kapitál aktuálne predstavuje najväčšiu hrozbu zhodnotenie. Aj keď rekordne nízke náklady na pôžičky vytvárajú ideálne podmienky pre rast, menová politika zostáva neistá. Najmä v prípade amerického trhu ide o voľné stimulačné výdavky Washingtonu. Dôležité je len zhodnotenie.
Pre investorov je aktuálne dôležité pozorne sledovať vyhlásenia Fedu aj vývoj úročenia amerických dlhopisov. Kto chce pokojne spávať a mať riziká pod kontrolou, potrebuje mať dnes viac ako kedykoľvek predtým diverzifikované portfólio.
S&P 500 ako „zoznam“ 500 najväčších verejne obchodovaných spoločností v USA je absolútne referenčný pre mnohých profesionálnych investorov. Mnohé podielové fondy a fondy obchodované na burze sa vo výkone porovnávajú práve s indexom S&P 500. Konkrétne, k decembru 2019 bolo viac ako 11 biliónov USD porovnávaných alebo viazaných na hodnotu tohto indexu. To len podčiarkuje kľúčovú rolu indexu a zároveň zvyšuje riziko, že jeho korekcia by mohla spustiť zásadný pohyb na celom finančnom trhu.
- Jozo Perić
Chorvát Jozo Perić je skúsený obchodník s certifikátom Advanced CySEC. Od roku 2019 pôsobí ako hlavný analytik brokera CapitalPanda. Venuje sa príprave analýz pre klientov so zameraním na finančné trhy, komodity a obchodovanie menových párov. J. Perič vyštudoval Univerzitu v Záhrebe a po magisterskom štúdiu zostal na univerzite pôsobiť ako dátový analytik. V roku 2015 sa začal profesionálne zaoberať obchodmi na kapitálových trhoch.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora