Z prebiehajúceho politického teatra môžeme vyvodiť hneď niekoľko záverov. Samozrejme, najväčšiu pozornosť na seba strhol majster štátnej pokladnice so svojimi tradičnými excesmi. Úspešne mu sekundoval istý ambiciózny poslanec, ktorý si v duchu národnostnej emancipácie taktne pomaďarčil krstné meno a otvoril ďalší front kultúrnej vojny.

Nepatrný vplyv zohráva aj motív koordinovaného hlasovania s poslancami, ktorých sa v slušnej spoločnosti obávajú ako dotyku malomocnej osoby. Celý učiteľský stav v úlohe rukojemníka fiškálnych škriepok taktiež neprospieva imidžu jednotlivých koaličníkov.

Nakoľko je veľmi jednoduché a čitateľsky atraktívne neúnavne spomínať tieto dve mená ako alfu a omegu všetkých súčasných problémov vlády Eduarda Hegera, išlo by o babrácku mystifikáciu. Väčšina podobných rétorických cvičení má totiž za cieľ dodávať legitimitu vláde, ktorá ju v očiach verejnosti už dávno stratila.

Napriek všadeprítomným indíciám sa naďalej nájdu ľudia, ktorí žijú v presvedčení, že marginalizáciou Igora Matoviča sa zbavia hlavnej prekážky pre ako-tak úspešné fungovanie vlády. Niektorí dúfajú v palácový prevrat v réžii Eduarda Hegera, iní sa zas pozerajú na liberálnejšie krídlo v klube OĽaNO. Vízie sú rôzne, ale spája ich myšlienka, že pôsobenie a imidž súčasnej koalície je možné ešte zachrániť.

Omnoho závažnejšou otázkou je však udržateľnosť fungovania existujúcich politických blokov a ich vyhliadok do najbližších parlamentných volieb. Nakoľko to môže znieť predčasne a chybne, už dnes existujú indície, ktoré naznačujú vznik doposiaľ nemysliteľných spojenectiev.

Neodvrátiteľný úpadok štátnej autority v očiach občanov môže čoskoro vyústiť do potreby vytvárania partnerstiev, ktoré budú ignorovať doposiaľ zaužívané mantinely stanovené početnými moralizátormi a prázdnymi deklaráciami. Napriek oprávnenej obave zo vzniku červeno-hnedej vlády, nejde o jediný možný scenár povolebného vývoja.

Nemusí preto ísť o jednoznačne tragickú správu. Paradoxne môže ísť o kľúč k záchrane republiky, ako ju dnes poznáme.

Precitnutie establishmentu

Jedným z najdôležitejších predpokladov pre prelomenie súčasného status quo je zmena v rétorike spoločensko-politických elít. Zdá sa, že tie v priebehu posledných týždňov zažili aspoň čiastočné vytriezvenie. Azda najlepším symbolom zmeny doterajšieho myslenia bola verejná debata spojená s nedávnym tretím výročím pôsobenia Zuzany Čaputovej v prezidentskom úrade.

Ešte pred rokom by bolo nemysliteľné, aby sa na Grasalkovičov palác strhla rozsiahla vlna kritiky. Samozrejme, mnohé hodnotenia sa prepletali s pochvalami na adresu úspešne zvládnutej reprezentatívnej stránky, vo vzduchu však naďalej bolo cítiť nevôľu spojenú s pasivitou najvyššej ústavnej činiteľky.

Starostlivo udržiavaná ilúzia morálnych etalónov a šampiónov zmeny sa začala rozpadať aj pri osobe premiéra Eduarda Hegera. Ten bol napriek očividným nedostatkom naďalej považovaný za menšie zlo, a preto bol užívateľom patričných spoločenských výhod.

Relevancia populistického argumentu o očiste a rozviazaných rukách postupne upadá a vo verejnej debate pribúdajú hlasy, ktoré otvorene koketujú s myšlienkou spolupráce ignorujúcej aktuálne demarkačné čiary.

Na snímke slovenský premiér Eduard Heger počas tlačovej konferencie po stretnutí premiérov V4 + Slovinsko v Ľubľane 9. júla 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Hegerov puč proti Matovičovi na riešenie situácie? Márny sen, je neskoro, pohár vypijeme do dna

Samozrejme, je potrebné rozlišovať medzi konštruktivitou a hrozbou spojenou s jednotlivými partnerstvami. Kým Igor Matovič otvorene paktuje s rôznymi odnožami radikálnej pravice, spolupráca s Hlasom-SD Petra Pellegriniho prestáva byť tabu pre koaličníkov zo Sme rodina, ale aj pre liberálov zo SaS.

Naznačujú to nielen úvahy v rozhovoroch a diskusných reláciách, ale aj dynamika vzťahov na komunálnej úrovni, kde sa na podobné zväzky pozerá omnoho láskavejšie. Pre mnohých voličov „koalície zmeny“, ktorí boli roky zvyknutí na konfrontačnú politiku s predstaviteľmi bývalej garnitúry, bude podobný krok rovnoznačný so zradou.

Pud politickej sebazáchovy sa však riadi svojou vlastnou logikou, ktorá nemusí byť totožná s morálnym kompasom a dobrým vkusom. Predovšetkým v okamihu, keď na trhu nebude dostupná stráviteľnejšia alternatíva.

Bujná predstavivosť

V saturovanom prostredí slovenskej straníckej politiky by v najbližšej dobe nemalo dôjsť k zásadnému zemetraseniu. Polarizácia spoločnosti je obrovská, zákopy prechádzajú takmer každou oblasťou života a úroveň politickej kultúry nenecháva o sebe žiadne ilúzie.

Napriek tomu sa pokračuje v hľadaní zázračného lieku na všetky problémy unaveného občana. Konfrontácia s reálnym stavom krajiny pod nominálnym vedením Eduarda Hegera zrejme sklamala mnohých a priviedla ich k podivným úvahám.

Namiesto vyrovnania sa s nemilosrdnými reáliami straníckej politiky sme sa dočkali reflexií na tému mesianizmu. Nešlo však o odsúdenie doterajších následkov hľadania falošných prorokov, ktoré vyvrcholili turbulentným pôsobením Igora Matoviča na Úrade vlády. Začalo sa pátranie po novom spasiteľovi.

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS) počas kongresu strany Sloboda a Solidarita (SaS) v Pezinku 12. júna 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Korčokov „Coming out“. Z kariérneho diplomata sa stáva nediplomatický karierista

Možnosti sú však obmedzené a jednou z populárnych možností je politická nekromancia. Vyvolávači duchov sa s nefalšovanou sympatiou a nadpriemernou dávkou spomienkového optimizmu pozerajú najmä na dávne SDKÚ ako na predlohu ideálnej vlády.

Niektorí sa dokonca posúvajú až k myšlienke mocenského vzkriesenia Ivana Mikloša a Mikuláša Dzurindu. Prekážkou môže byť fakt, že ich povesť mimo pravicových kruhov nie je taká ružová, ako by sa mnohým mohlo zdať. Podobne je to aj s Ivanom Korčokom.

Diplomatické povolanie inherentne spojené so servilnosťou a oportunizmom by síce z neho urobilo vynikajúceho politika, ale v žiadnom prípade by nešlo o sľúbeného mesiáša. V konečnom dôsledku podobným úvahám uniká pointa. Zázračný liek neexistuje a súčasná situácia je z dlhodobého hľadiska neudržateľná.

Nevyhnutný reštart

Rozloženie figúrok na politickej šachovnici začína byť čoraz problematickejšie pre všetkých zúčastnených. Silná preferenčná pozícia Smeru a Hlasu-SD v kombinácii s relatívne stabilnou pozíciou mimoparlamentnej PS a KDH vytvára náročné prostredie pre rozdrobenú koalíciu.

Toxicita verejnej diskusie sa dostala do štádia, kedy spoluprácu s OĽaNO vylučuje prakticky každá relevantná zostava z radov opozície. Ako už bolo spomenuté v úvode, záväznosť vylučovacích deklarácií siaha len po hranice pudu politickej sebazáchovy. Keď však k uvedenému stavu pridáme obrovskú dávku nevraživosti v rámci samotnej koalície, izolácia základného kameňa „vlády zmeny“ sa stáva nepríjemným faktom.

Udalosti posledných dvoch rokov ukázali, že pekné frázy a dobré úmysly nie sú kvalitami, ktoré prinášajú potrebné reformy a nevyhnutnú stabilizáciu. Zoznam nepopierateľných (aj keď polarizujúcich) úspechov v oblasti boja proti korupcií bol zatienený omnoho dlhším registrom sklamaní, nenávisti a nenaplnených ambícii.

Otázka budúceho vývoja je predovšetkým otázkou zvolených priorít. Pre voličov koalície je to z veľkej časti pokračovanie procesu očisty. Všeobecne žiadanou položkou sú aj vychýrené reformy a zlepšenie postavenia zamestnancov školstva a zdravotníctva.

Poslanci NR SR nedali súhlas na vzatie R. Fica do väzby
Neprehliadnite

Epitaf republiky: Vláda je v troskách. Buď sa rozpadne, alebo stratí svoju tvár

Akú hodnotu však majú uvedené ciele v okamihu, keď dôvera v štát, jeho inštitúcie a predstaviteľov sa nachádza v stave permanentnej krízy? Aký zmysel má boj proti záujmovým skupinám a skorumpovaným funkcionárom, keď jeho výsledky sú neustále spochybňované len na základe nezvládnutej komunikácie s občanom?

Pokiaľ sa na Slovensko nevráti pocit relatívnej stability, všetky veľkolepé reformy a životné boje sa skončia skôr, než dostanú príležitosť naplno sa rozbehnúť. Bez dôvery obyvateľstva sú všetky frázy o zmene a očiste len marketingovým trikom a ich hodnota bude len a len klesať. Na mieste je preto otázka, koľko sme ochotní obetovať v mene stability?

Keď o dva roky uvidíte zostavu Pellegrini-Sulík-Kollár-Majerský/Šimečka, ako si úsmevne podáva ruky v mene lepších zajtrajškov – nečudujte sa. Akákoľvek koalícia, ktorá vznikne napriek dnešným demarkačným čiaram, bude mať iný cieľ, ako tá súčasná. V podobnom prípade prioritou zrejme bude národné zmierenie a obnova dôvery občanov v štát. Samozrejme, úspešnosť a cena podobnej snahy je samostatnou témou pre morálnu debatu.

Kým sa tieto priority nenaplnia, bude možné konštatovať, že projekt s názvom Slovenská republika zlyhal na plnej čiare. Rozčarovanie so súčasným stavom demokracie hrá do kariet len nežiadúcim extrémistickým a populistickým elementom, ktoré by zničili aj tie posledné zvyšky poctivých inštitúcii.

Možno je načase zakopať vojnovú sekeru. Ešte nie je neskoro.

Ťarcha socialistickej minulosti je na Slovensku už príliš dlho výhovorkou pre alibistov rôzneho druhu.
Neprehliadnite

Krajina bez vízie, identity a elity. Vitajte na Slovensku